skip to main content

Víkendové Espresso: Nejlepší Beat Saber, Uber bez licence, kdo konečně vyrazí k moři

Meče, faktury a miliardy

Beat Saber! Beat Saber! Česká zpráva číslo jedna tohoto týdne je jasná – globálně nejúspěšnější hra pro virtuální realitu, v níž světelným mečem do rytmu hudby rozsekáváte přilétávající krabice, mění majitele. Od trojice zakladatelů – Jána Ilavského, Vlada Hrinčára a Jaroslava Becka – ji koupila firma Oculus Studios, která patří Facebooku. A protože to je opravdu něco, odemkli jsme pro vás velký rozhovor s pány z Beat Saberu, který vyšel v papírovém Forbesu letos v létě. A pro porovnání nabízíme i pětici zásadních českých startupových exitů, které se odehrály během posledních tří let.

Světlo na konci tunelu. „Když se podíváte na procesy firem, uvidíte, že tam ohromné množství času lidé tráví přecvakáváním údajů. Nikoho to nebaví a nikdo to nechce dělat,“ tvrdí Tomáš Gogár, CEO startupu Rossum, který vyvíjí technologii na automatizaci zadávání dat z dokumentů, například z faktur. Nezní to sice moc sexy, ale každý, kdo to přecvakávání někdy musel dělat, ví, jaká je to otrava. I proto teď asi Rossum vybral v mimořádně zajímavé seedové investici 81 milionů korun.

Nerovní. Že se v Americe zvětšuje propast mezi chudými a bohatými, je známá věc. Málokdo si však už uvědomuje, že jsou velké propasti i mezi bohatými. Dobrým příkladem může být aktuální klání o úřad prezidenta. Současný prezident Donald Trump disponuje majetkem v hodnotě 3,1 miliardy dolarů. To je pro spoustu lidí na světě nepředstavitelná fůra peněz, na druhou stranu jen zlomek pro Trumpova konkurenta v souboji o Bílý dům Michaela Bloomberga. Jeho jmění má totiž hodnotu 53 miliard dolarů. Lámat se to začalo roce 1996.

partner Forbes Espressa
Reklama
Vaše podnikatelské plány vám pomohou financovat v České spořitelně. Neváhejte a přihlaste se o svou šanci rozjet podnikání s úvěrem ve výši až 600 000 Kč. Můžete ho získat dokonce ihned po založení firmy či živnosti. Podívejte se na web www.nova-krev.cz.

Jednou jsi dole...

Sportka. Slovensko má novou 21. nejbohatší obyvatelku. Jmenuje se Lenka Thompson, žije v Británii a ke svému jmění přišla v loterii Euromiliony, kde s manželem vyhrála 105 milionů liber (něco přes tři miliardy korun). Pár ze skromnějších podmínek, který dřív celý rok šetřil na každoroční dovolenou na Slovensku, se teď prý těší „na pěkné Vánoce“. A taky že konečně vyrazí k moři.

Zamítnuto. Uber už zase přišel o licenci na poskytování svých služeb v Londýně, a ukázal tak zranitelnost svého byznysu. Dohledovému úřadu nad londýnskou dopravou vadí, že dominantní přepravní aplikace riskuje bezpečnost svých pasažérů, když je nechává nastoupit k řidičům, kteří jsou nelicencovaní nebo nepojištění. Disruptovat je prostě nikdy nekončící výzva.

Pro vaše lepší já

Advent jinak. Už zítra to bude a vaše děti se jistě nemohou dočkat, až otevřou první okénko u svého čokoládového adventního kalendáře (pokud jim ho tedy nepřinese až Mikuláš). Udělat si každý den malou radost ale můžete i vy – rumem, kafem, Diorem…

Kam s nimi? Už jsme to psali, je tady období temna, krátké dny, mlhy a počasí ideální leda na svařák. V práci jeden termín za druhým, ambice konečně neřešit Vánoce až o posledním víkendu a do toho dítě, se kterým jste doma už všechny stavebnice postavili tolikrát, že parádní hrad dáváte i se zavřenýma očima. A ta čokoláda z kalendáře je jen na chvíli. Co teď? Pár tipů bychom měli.

Skoro. A když vám bude nejhůř, přečtete si, jak se klíčová advokátka Deloitte Legal Kateřina Mandulová vydala do Kyrgyzstánu, aby si splnila svůj životní sen… Z pěti obávaných postsovětských velehor jí zbývalo zlézt sedmitisícový vrchol Pik Pobědy. Kdyby to zvládla, získala by to, čemu horolezci říkají Sněžný leopard. Zatím se to povedlo jen dvěma Čechům a široko daleko žádné ženě. Mandulové nechybělo mnoho, pak ale přišla celodenní sněhová bouře