skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Problémová bageta, Kuchyň přece jen otevře, kolik stojí lockdown na Maledivách

Máte hlad?

Nejnenáviděnější. Žádná jiná česká firma aktuálně nebudí větší vášně. Stačilo jediné televizní rozhodnutí a z Bageterie Boulevard bylo rázem nejvyhledávanější heslo tuzemského internetu. A trochu bez přičinění také trn v oku části veřejnosti. Co se stalo? Bagetovou výzvu v kulinářské soutěži MasterChef a s ní spojenou možnost nabízet svůj výtvor právě zákazníkům Bageterie Boulevard, vyhrála ne zrovna oblíbená soutěžící. Ani výzvy k bojkotu nic nezměnily na tom, že se její bageta podle všeho prodává skvěle.

Mnoho povyku pro nic. Z restaurace Kuchyň na Pražském hradě se stal symbol krize, která dolehla na českou gastronomii. A také nejistoty, jež hlavně pražské podniky čeká bez zahraničních turistů. Jenže nakonec je všechno jinak. Podnik, který patří do skupiny Ambiente Tomáše Karpíška a který se jeho investoři zkraje dubna rozhodli poslat do insolvence, nakonec přece jen znovu otevře.

Michelinský oběd. A když už jsme u skupiny Ambiente, tak ta u příležitosti znovuotevření restaurací, které se zatím chystá na 25. května, plánuje novinky. Včetně toho, že si třeba v michelinské La Degustation Bohême Bourgeoise budete nově moct dát oběd za zajímavých 700 korun.

Bye bye Uber Eats. Aby byly měnící se možnosti stravování kompletní, nesmíme zapomenout na to, že v Česku překvapivě končí rozvážková služba Uber Eats. Americký gigant škrtne český trh definitivně 4. června, spolu s ním se stahuje také ze sedmi dalších zemí včetně Rumunska nebo Ukrajiny. Důvodem je skutečnost, že český trh nerostl tak, jak Uber Eats plánoval. Po roce a půl fungování se u nás služba nedokázala stát ani jedničkou, ani dvojkou na trhu.

tip Forbes Espressa
Reklama

Co dělat, když…

Dokonalá bouře. V jednu chvíli jste podnikatelem roku a o pár týdnů později persona non grata, na niž nadávají lidé na mnoha místech internetu. Oliver Dlouhý si oba póly zažil kvůli situaci na nebi. Po jeho společnosti Kiwi.com žádají zákazníci zpět peníze za letenky, které ovšem nemá, protože refundace by měly putovat od aerolinek. Ty ale nabízejí v nejlepším případě přebookování na jiný termín. A kromě PR katastrofy musí Dlouhý taky řešit řízení firmy, které vypadlo 90 procent příjmů. Jak takovou zátěž ustát, na to jsme se ptali v dalším díle naší lekce Forbes BusinessClass, pokud jste si ji nechali ujít, tady máte aspoň to nejdůležitější.

Sucho. Pozorujeme to všichni, Česko je vyprahlé. Problémem není jen nedostatek srážek, ale hlavně vzrůstající teplota. Její dopady sleduje profesor Zdeněk Žalud se svými kolegy v projektu InterSucho a k dispozici mají bezpočet výpočtů a scénářů, ze kterých sestavují podobu budoucího Česka. A ta pro nás nevyznívá zrovna příznivě. Krajina kolem nejspíš získá žlutohnědý sežehnutý odstín, nížiny se promění na polopouštní oblasti a v Evropě může začít boj o vodu. Anebo se nám to ještě podaří zvrátit?

Hvězdný prach

Královská investice. Nebo lépe řečeno investice spjatá s královstvím a jeho proslulými panovníky. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, jejichž investiční fond Vesa Equity tento týden oznámil nabytí 5,35procentního podílu v britské Royal Mail, samozřejmě sázejí na úspěšnou budoucnost, zároveň se ale stali třetími nejsilnějšími akcionáři firmy, jejíž počátky sahají až do roku 1516. Udělejte si pohodlí a čtěte.

Hezky česky. Letos sice neubytuje hvězdné hosty filmového festivalu, který se kvůli koronaviru konat nebude, ale až se 25. května otevřou hotely, bude karlovarský hotel Pupp nově vyšňořen: do 14 dnů bude dokončena rekonstrukce, jež slavný grandhotel přiblíží k prvorepublikové tradici. A to i díky výrobkům českých firem, na které se při přestavbě sázelo ve větší míře než doposud.

Karanténa na Maledivách. Zní na papíře krásně, v reálu to ale takový ráj není. A platí to i o resortu Velaa, který na tropickém souostroví vybudoval český miliardář Jiří Šmejc. Sice patří k nejluxusnějším svého druhu a dovolenou v něm pravidelně tráví dolaroví miliardáři, Paris Hilton i arabští šejkové, i tak se zákaz pohybu projevuje i tam a resort očekává ztráty minimálně 10 milionů dolarů.