skip to main content

Víkendové Espresso: Okopírovaná benzinka, pérák z Indie a nejlepší hypotéky

Peníze a motorky

Jawa z Indie. Mahindra je jedna z největších indických firem, vyrábí mimo jiné automobily, traktory či letadla a má obrat 15 miliard dolarů. A loni na podzim vzkřísila legendární českou Jawu a na základě licence vyvinula a začala prodávat už tři modely. Poslední, s typicky indickým názvem Pérák, představila tento týden. A jelikož už předchozí dva vyvolaly v Indii ohromný zájem, je na spadnutí i cesta domů do Česka.

Fotbal & rock. Daniel Křetínský už ví, pro koho staví hotelový komplex za pět miliard korun v těsném sousedství letenského fotbalového stadionu. Domluvil se s americkou společností Hard Rock, která provozuje stylové hotely, kasina a restaurace v 75 zemích po celém světě. V místě někdejšího tréninkového areálu už probíhají první stavební práce a ostrý provoz pětihvězdičkového kolosu s 523 pokoji, kongresovými prostory, restaurací, skybarem, fitness a spa je naplánovaný na první polovinu roku 2023.

Spotřebka. Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili hypotéku? Tak to byste měli znát nový žebříček aktuálně nejvýhodnějších hypotečních úvěrů, který zveřejnila analytická společnost Scott & Rose. Vede ho Moneta Money Bank, druhá je Fio banka a třetí Komerčka.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nové příležitosti pro rozvoj vaší firmy mohou přijít v době, kdy se vám to finančně vůbec nehodí. Bankéři České spořitelny vám v takové situaci pomohou najít optimální finanční řešení. Obraťte se na ně.

Projekty

Benzinka. Čerpací stanice není typ stavby, u které by člověk na první dobrou očekával zajímavou architekturu. Slovenská společnost GAS se to však před časem rozhodla změnit a benzinka, kterou pro ni v Matúškovu u Galanty navrhlo pražské studio SAD, se dostala mezi devět nejkrásnějších čerpaček světa. A tak možná nepřekvapí, že se objevil její plagiát v Praze, kousek od Libeňského mostu. A spor o něj možná naučí české architekty a stavaře nekopírovat dílo jiných.

Úřad. Je to jedna z nejlukrativnějších byznysových adres v Praze. Místo přímo nad přestupní stanicí Florenc, u tramvaje, nedaleko vlakového i autobusového nádraží, a díky blízké magistrále navíc skvěle dostupné autem. Mít tady, na pomezí centra a stále stylovějšího Karlína, obchod či kancelář je prostě trefa do černého. Proto je trochu divné, že se nad přízemní stanicí doteď nikdo nepokusil realizovat nástavbu (se kterou se počítalo dokonce při jejím budování už v roce 1985). Teď se ale, zdá se, začaly ledy hýbat

Šikula. Matyáš Mandík od 14 let obchodoval na burze, kde si účet založil jménem své matky a obsluhoval ho potají pod školní lavicí. K tomu se na volné noze věnoval vývoji aplikací a webů. A i když to v jednu chvíli vypadalo, že pro přílišnou zaneprázdněnost nedodělá ani střední, nakonec všechno zvládl a dnes se svou digitální agenturou Pixelmate pracuje třeba pro Českou televizi nebo Národní muzeum.

Dobré rady

Pekařina, jasná volba. Jan Ivanco měl dobré místo nejvyššího provozního nad pražskými restauracemi La Gare a Les Moules. Jak už to tak ale bývá, před osmi lety ucítil potřebu zkusit to sám. A tak rozjel jednu z prvních francouzských pekáren na českém trhu a dnes dodává křupavé pečivo třeba do InterContinentalu nebo Hiltonu a samozřejmě do vlastní kavárny La Petite France Boulangerie. A takhle se mu to všechno povedlo.

Kde se najít? Tak jako každý rok i letos vyhlásil Lonely Planet seznam těch nejlepších destinací na příští rok. Mezi tipy na nejlepší města se umístily metropole skoro ze všech kontinentů. A protože nedílnou součástí cestování je i jídlo, našli jsme v těchto městech podniky, které nabízejí dokonalou kombinaci skvělé kuchyně, vynikající obsluhy a luxusní atmosféry. A máme i návrhy na typický místní street food.

Co nedělat. To nic není, nebreč, jsi nejlepší. Jestli chcete, aby vaše děti takové skutečně byly, tak jim tohle přestaňte říkat. Doopravdy. A jestli si u ostatních nechcete zkazit první dojem, vyvarujte se těchto neverbálních signálů.