skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: OSVČ pod drobnohledem, Zdeněk Bakala u ledu, pláže, kde budete v bezpečí

A tohle víte?

Exemplární případy. Jste OSVČ, v uplynulých dvou měsících jste přišli o část příjmů, a i když jste si nebyli úplně jistí, že splňujete vágní podmínky pro zisk kompenzační Pětadvacítky, tak jste si o ni zažádali? A doufáte, že oprávněně? Pak by vás mohly zajímat první případy kontrol a požadavků na vrácení peněz, které, jak ujišťovala ministryně Schillerová, „měly přijít na řadu jen v exemplárních případech“.

U ledu. Miliardář Zdeněk Bakala se oficiálně stal spoluvlastníkem hokejového klubu v Lausanne. Zprávu z minulého týdne potvrdil klub na svém webu. Jeden z nejbohatších Čechů do HC Lausanne vstoupil ještě se dvěma dalšími investory a rozšířil tak skupinu českých miliardářů, kteří vlastní hokejové kluby. Tipnete si, kdo jsou ti další?

Signal? Tak to je pohoda. Taky jste už slyšeli, že Andrej Babiš používá na svém telefonu apku jménem Signal? A zajímá vás, co to je? Tzv. „kecálek“, zdarma dostupná aplikace pro komunikaci s ostatními uživateli pomocí chatu, klasických hovorů nebo videohovorů. Tedy na jednu stranu nic zvláštního, to samé umí zhruba asi dalších 10 aplikací ve vašem telefonu, včetně WhatsAppu, Viberu nebo prostě těch s názvem Telefon a Zprávy. V něčem je ale Signal přece jen trochu jiný.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve středu 3. června v 18 hodin si na naší poslední online lekci BusinessClass popovídáme s Leonem Jakimičem (Lasvit) na téma Proč je důležité od začátku přemýšlet globálně. Jak v Lasvitu snížili provozní náklady o tři miliony dolarů ročně? Jak si vybrat niche obor, ve kterém člověk může být největší na světě? A proč je důležité od začátku přemýšlet a plánovat globálně a jak se to během krize vyplatí? Vstupenky jsou dostupné zde.

Pár zajímavostí

Kdo šetří, má za tři. Evropané neutrácejí a místní banky registrují enormní nárůsty vkladů. Což leckoho z branže děsí. Z dat Evropské centrální banky vyplývá, že například Francouzi si měsíčně odkládají 3,8 miliardy eur, ale v březnu to bylo miliard dvacet. Podobně se chovali například v Itálii a ne úplně žádoucí trend je patrný i v Česku. Kdo ale myslí na to, že „one person’s spending is another persons’s income“?

Fičák. Takový hukot ve fabrikách Linetu, největšího evropského výrobce nemocničních lůžek, za 30 let existence firmy nepamatují. Kvůli řádění koronaviru ve světě stoupla poptávka po postelích Linetu o 50 procent a od české firmy je chtějí všude tam, kde epidemie zasáhla nejsilněji – v Itálii, ve Španělsku, v Británii a velké zakázky přicházely i ze Saúdské Arábie.

Udělej si sám. Miroslav Michalko měl problém poslat po Česku gauč. Místo hejtování České pošty na to ale šel jinak a založil firmu, která doručuje balíky i v Africe. Jeho Zaslat.cz je dnes byznys s obratem 50 milionů, který už získal i zajímavou investici z JAR.

Víkendovky

Na pláž! Jste rozhodnutí letos jet k moři? Evropská unie vám děkuje, turismus je byznys jako každý jiný a kola ekonomiky se musejí točit – a jako odměnu dostáváte od EU výběr těch nejbezpečnějších pláží, kde si na vás covid-19 nepřijde. A jestli zvažujete tradiční výlet do Chorvatska, v těchto vilách z něj uděláte netradiční zážitek.

Vlaky jedou. Transsibiřská magistrála měří přes devět tisíc kilometrů, spojuje Moskvu s Dálným východem, dojet se po ní dá až do Číny a prochází osmi časovými pásmy. A když zkolabuje většina letecké přepravy zboží a ta přeživší razantně zdraží, dá se po legendární železniční trase za zajímavých podmínek přepravovat zboží z Číny až do Česka. Přišlo na to i české Epico, jeden z klíčových hráčů evropského trhu s příslušenstvím k mobilním telefonům a počítačům, kterému jeho produkty teď tak nějak zamrzly právě v Číně.

Bylo to takhle vždycky? První týden jakž takž normálního fungování nám leccos připomněl, třeba to, že život mimo karanténu je docela drahý. Nebo se nám to jen zdá? Přečtěte si povedený sloupek Moje dilema, který o tom napsala Iva Roze, a jestli máte ze vší té dezinfekce už totálně přesušené ruce, tak si je namažte.