skip to main content

Víkendové Espresso: Slídil Google, čtyřdenní pracovní týden a půlmiliardová pokuta za splacený úvěr

Základ

Na Komárka. Daňový balíček, který – podle opozice nezákonně – tenhle týden protlačila vláda Sněmovnou, bude hodně nepříjemný pro třetího nejbohatšího Čecha a majitele Sazky Karla Komárka. Proč? Protože zvyšuje sazbu daně pro číselné loterie na úroveň těch pro výherní automaty, a tou největší je u nás Komárkova Sportka. Loterie sice není tak společensky závadná jako automaty, Andreji Babišovi ale vadí její ziskovost.

Velký bratr. Že jsou data o uživatelích čehokoli novodobé zlato, víme všichni a většinou se snažíme o sobě moc informací do virtuálního světa nepouštět. Jenže technologičtí obři toho na nás dokážou i tak vyhrabat víc, než by se nám líbilo. Novinář Joe Toscano třeba zjistil, že Google má údaje (a dokáže si je spojit!) skoro o celé jeho rodině včetně jeho mrtvého dědečka, který se nikdy k internetu nepřipojil.

Pokuta. Pravděpodobně největší kompenzaci za předčasně splacený úvěr v Česku zaplatil majitel skupiny Energo-Pro Jaromír Tesař České exportní bance. Stalo se to loni a miliardář jí uhradil 582 milionů korun za to, že jí najednou vrátil úvěry ve výši zhruba 4,3 miliardy korun. Bance se i díky tomu meziročně zvýšil čistý úrokový výnos o 51 procent na 969 milionů korun a její čistý zisk vzrostl z 257 milionů na 352 milionů korun. A podle všeho to byl dobrý krok i pro Energo-Pro.

partner Forbes Espressa
Reklama
Potřebujete vůz, který se hodí do města. Který se hodí pro vaši práci. Který se hodí k vám. Přečtěte si zde, proč je právě takovým vozem kompaktní CLA od Mercedes-Benz.

Pro náročné

Už jste o ní slyšeli? „To dobré zkrátka musíte chvíli hledat,“ říká Lukáš Otevřel, který společně se svými partnery Miroslavem Sládkem a hercem Stanislavem Majerem provozuje asi tu nejutajenější saunu v Praze. Najdete ji na střeše jedné z budov Nové scény, a i když ji herci a herečky zlaté kapličky využívají přes 36 let, veřejnosti se otevírá právě teď. Punc exkluzivity by si ale ráda uchovala i nadále.

Kratší je lepší. Kratší pracovní týden dokáže zajistit lepší pracovní výsledky. Zprávu, jež potěšila snad každého zaměstnance na planetě, do světa vypustil japonský Microsoft, který měsíc testoval čtyřdenní pracovní týden a u 2300 zaměstnanců zaznamenal produktivitu práce vyšší o 39,9 procenta.

Pro štěstí. Potřebujete zlepšit náladu? Jasně, můžete si dát kus čokolády nebo skleničku, ale asi tušíte, že to jsou jen taková převlečená analgetika. Podle vědců z Iowské univerzity existuje ale i možnost, která vám dokáže zlepšit náladu teď i z dlouhodobého hlediska. Zahrnuje sice chůzi, ale zabere jen čtvrt hodiny denně. Tak co ji rovnou vyzkoušet?

Anebo takhle. Pokud máte volnou slabou třičtvrtěhodinu, pusťte si i podcast s jedním z nejlepších krizových manažerů v Česku Václavem Novákem. V indiánské rezervaci učil matematiku, zachraňoval ocelářské Vítkovice, popral se s rakovinou a zhubl 50 kilo. Zkrátka jakékoli problémy umí otočit do plusu a uspět.

Na pohodu

Brašnář. Martin Kubeš byl profesionální hasič, když ale v roce 2003 pomáhal lidem z havarovaného autobusu u Nažidel, zažil takový šok, že si uvědomil, že tuhle práci dělat nemůže. O pár let později se sám zranil a během rekonvalescence si usmyslel, že zkusí šít. A dnes má značku originálních pásků a batohů reHOSE, na kterou nedají dopustit hasiči z celého světa.

Cukrář. Hasičem byl i Michal Hrubec, dnes je z něj ale cukrář, který společně se svou manželkou provozuje cukrárnu Votre Plaisir s jedněmi z nejlepších francouzských zákusků, jaké lze v Praze a okolí sehnat. Jejich podnik aktuálně zažívá slibný comeback, cesta k němu ale nebyla nejjednodušší.

Tohle je můj prostor a tohle zase tvůj. A když si je narušíme, bude z toho mela. Zvlášť pokud se bavíme o porušování hranic našich osobností. Co s tím? V první řadě je potřeba si uvědomit, kde své hranice vůbec máme, a začít o nich mluvit. Jinak už napořád zůstaneme u toho, že si o ostatních budeme myslet, že jsou blbci.

A nezapomeňte na výročí pádu Berlínské zdi.