skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Velký dárek od Avastu, jak teď funguje IKEA, kdo rozvážel Kellnerovy roušky

Dobré zprávy

Lék? Minulý týden ho Číňané zpochybňovali, ve středu ale muselo být na čas pozastaveno obchodování s akciemi Gilead Sciences, protože po otevření trhu rostly o devět procent. Co se stalo? Remdesivir funguje. Nejspíš. Napovídají tomu výsledky studie, kterou společnost zveřejnila. Za slibné je označila i největší americká autorita přes nákazy Anthony Fauci.

Avast štědrý. Česká antivirová firma se rozhodla, že na boj s koronavirem daruje 25 milionů dolarů (přes 600 milionů korun). Dost možná jde o největší částku v historii české firemní filantropie, která navíc primárně putuje k nadacím v USA. Z toho 12 milionů dolarů věnuje Avast iniciativě COVID-19 Therapeutics Accelerator Nadace Billa a Melindy Gatesových, 8 milionů globální koalici CEPI a 5 milionů poputuje tuzemským projektům.

Ochránce. Umělé inteligenci svěřujeme čím dál víc důležitých rozhodnutí –⁠ a přitom se moc nepočítá se zlým úmyslem, říká Martin Rehák, jeden z nejdůležitějších mužů české kyberbezpečnostní scény. Spolu s Michalem Pěchoučkem stál před sedmi lety za mimořádně úspěšným exitem startupu Cognitive Security a teď se vrací s novým projektem. Jmenuje se Resistant AI, chce s ním bránit manipulování umělé inteligence a právě na ni dostal velkou finanční injekci.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už zítra v 18:55 můžete být u zrodu nové zpravodajské stanice CNN Prima News, kterou odstartuje nejdůležitější zpravodajská relace dne, Hlavní zprávy. Nenechte si ujít to nejdůležitější z domácích ani ze světových událostí, z dopravy, sportu, počasí či showbyznysu. To vše zasazené do jednoho z nejmodernějších studií v Evropě. Hlavní zprávy můžete sledovat na CNN Prima News i na Primě, tak u toho buďte s námi!

O čem přemýšlet

Nábytkářské trable. IKEA je lovebrand a i když před pár dny odtajnila recept na svůj signature dish – masové kuličky ve smetanové omáčce – tak se už určitě těšíte na 11. května, až si budete moct konečně zajet pro další knihovnu Billy nebo cokoliv dalšího potřebujete. Připravte se ale, že ani nakupování v IKEA nebude, co bývalo, a přečtěte si, jak se patrně nejoblíbenější nábytkový řetězec v Česku dokázal s pandemií vyrovnat, co mu drhne a na co se tedy máme připravit.

Lekce. Tento týden jsme ve Forbesu rozjeli interaktivní vzdělávací sérii Forbes BusinessClass. Hostem prvního dílu byl Josef Průša a jestli jste to nestihli živě, můžete si jeho lekci z byznysu i koronakrize poslechnout ze záznamu. Dozvíte se, jak nakopnout firmu, aby i v těžkých časech makala dvojnásobně, a jak z Česka dostat svůj produkt během pár dnů do celého světa. A jestli nemáte čas, tady je psaný souhrn. A už ve středu se můžete těšit na Olivera Dlouhého.

To nejhorší teprve přijde. „Nesázíme na trendy a nenalháváme si, že je umíme odhadnout,“ konstatuje investiční stratég Václav Podzimek z fondu Alethes, jehož klíčovým investorem je miliardář Dalibor Dědek. Udělejte si chvíli a přečtěte si, jak vidí současné chování trhů, jaká je jeho investiční strategie a jestli věří akciím Tesly.

Tip Forbes Espressa. Dochází vám už doma trpělivost a chcete to tam změnit? Postavte si kuchyni budoucnosti. Tohle je sedm rad, díky kterým budete vařit chytře a nepřestane vás to bavit.

Všechno jde

Kulový blesk. Že Petr Kellner na začátku koronavirové krize v Číně nakoupil a do Česka jako pomoc dovezl 120 tun zdravotnických pomůcek za 100 milionů korun, je známá věc. Že stejnou pomoc potřebovala jeho PPF dostat ještě do dalších osmi zemí od Spojených států až po Filipíny, kde má buď tisíce zaměstnanců, nebo jsou klíčové pro její byznys, se už ale moc neví. Rozvoz roušek a respirátorů do celého světa pro Petra Kellnera řídil Jan Růžička.

Skoro druhé Vánoce. Paradoxně teď máme horší ekonomiku než před pandemií, říká o e-shopech Mall Group šéf skupiny Oldřich Bajer. Zvýšená poptávka je sice cítit, na druhé straně ale stojí zvýšené náklady, odvozené především od hygienických opatření ve skladu. Expedice objednávek kvůli tomu při každém předání směny dvě hodiny stojí.

Nevyhazuji a nesahám na platy. To v našem podcastu vzkazuje miliardář Martin Vohánka. Zakladatel značky Eurowag ročně na filantropii vynaloží 20 až 30 milionů korun ze svého. Patří tak k největším tuzemským individuálním dárcům vůbec. „Potřebujeme teď chytrá řešení, která ochrání rizikové skupiny, ale zároveň povedou k co nejrychlejšímu otevření ekonomiky,“ říká muž, jenž počítá s tím, že koronavirus bude na byznys dopadat dalších 12 až 18 měsíců. Cíle ve své firmě na letošek už předělal a pro své lidi každý týden natáčí video.