skip to main content
Lucie Černohlávková

Víkendové Espresso: Velmi štědrá Hana Dvořáková, sklizeň Tomáše Čupra a zápůjčka Marie Vítkové

Kdo umí, umí

Velká dáma. Po uplynulém týdnu se bude ještě dlouho mluvit o Haně Dvořákové, pětašedesátileté vědkyni, která se rozhodla věnovat mladým chemikům 200 milionů korun. Ze svého, aby se mohli dál vzdělávat a rozvíjet a dokázat třeba jednou to, co mentor Dvořákové, profesor Antonín Holý. Nejúspěšnější český vědec stojí za objevem antivirotik, která dnes patří k nejpoužívanějších lékům proti AIDS. A právě díky spolupráci s ním má paní Dvořáková tolik peněz k rozdávání.

Nadějný chlapík. Jednou se bude se stejnou úctou jako o Haně Dvořákové mluvit třeba i o Janu Šoupalovi. Tento mladý lékař se ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze věnuje diabetologii a jeho kolegové ho mají za hvězdu. Skromný český lékař totiž spustil revoluci v léčbě cukrovky a zlomovou studii, která prokázala její účinnost, dokázal ve VFN pořídit za zlomek toho, co by stála v zahraničí. A i když už dostal zajímavou nabídku z předního diabetologického pracoviště v USA, zkouší svět dál ovlivňovat z Prahy.

partner Forbes Espressa
Reklama
Sezonní výprodej kolekce Blažek vrcholí. Využijte výjimečných slev jako první a doplňte si svůj šatník kvalitními a nadčasovými kousky.

Změny

Kdy jindy než teď. To Tomáš Čupr peníze pro změnu vybírá. Teď je totiž ten správný čas tlačit, říká majitel online supermarketu Rohlík a vydává další dluhopisy. Po loňských bondech za 777 milionů korun si na dluhopisy se splatností v roce 2023 půjčuje dalších 222 milionů. Čerstvé finance využije na nákup společnosti My Food Wholesales, která provozuje obchody Sklizeno, a taky na automatizaci nového skladu v Horních Počernicích.

Musíme si pomáhat. Marie Vítková, manželka druhého nejbohatšího Čecha, zapůjčí do olympijského reprezentačního týmu svého špičkového parkurového valacha Gentlemena van het Veldhof. Podobní koně se na trhu prodávají za miliony eur. „Měli jsme koncem roku několik vážných zájemců o koupi Gentlemena právě s výhledem na účast na OH v Tokiu. Nicméně po senzační zprávě o postupu českého týmu jsme okamžitě přehodnotili situaci a rozhodli jsme se, že podpoříme českou reprezentaci,“ uvedla Marie Vítková.

Jogurtář. Jestli se někdy pohybujete v pražských Vršovicích, tak jste na podnik Můj jogurt možná už narazili. A třeba si v něm pochutnali. Víte ale, že luxusně vypadající jogurty za stovku, jejichž jednodušší varianty seženete i u Tomáše Čupra na Rohlíku, vymyslel a prodává teprve dvacetiletý Patrik Fuska, který svou byznysovou kariéru rozjel už v šestnácti, kdy začal prodávat svoji vlastní značku hodinek? Že o gastru nic nevěděl, ani nemusíme dodávat…

Abyste měli o čem mluvit

Dolce byznys. Chystáte se držet suchý únor? Za oceánem je posledních pár sezon trendy začít rok bez cukru. Sugar free leden propagují hollywoodské celebrity od Gwyneth Paltrow po Toma Hankse. A zároveň se boj proti sladkému jedu globálně překlopil ve velmi výnosný byznys. Pětadvacetiletá Kanaďanka Tara Bosch na něm vydělala už 55 milionů dolarů, česká #cukrfree guru Janina Černá přes 10 milionů korun.

Osm a půl je nových osm. Výzkum spánku je pořád relativně mladý, vědci se mu věnují teprve posledních 70 let, takže se není co divit, že se jejich poznatky neustále zpřesňují. A i když si pořád stojí za tím, že nejlepší je naspat osm hodin denně, nejnověji zjistili i to, že tělo doopravdy spí pouze 90 procent času, co je v posteli. Zbylý čas buď teprve upadá do spánku, nebo se zvolna probouzí. A tak i když si myslíte, že spíte každý den osm hodin, ve skutečnosti je to jen zhruba 7,2 hodiny. Abyste kýžených osmi hodin dosáhli, musíte ještě půlhodinu přidat.

Přežili jsme to. A skvělá zpráva na závěr  třetí pondělí v lednu má už několik let pověst nejdepresivnějšího dne v roce. A jelikož letošní třetí lednové pondělí už máme za sebou, mělo by být už jenom líp!