skip to main content

Víkendové Espresso: Vítězství Olivera Dlouhého, co dělá koronavirus s českými miliardáři, jak se žije v nacistickém bunkru

Komu se daří a komu ne

Mladá krev. Čerstvě dvaatřicetiletý Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com, je letošním nejlepším podnikatelem Česka. Kiwi před osmi lety vzniklo jako internetový prodejce letenek, po loňském částečném prodeji firmy do rukou fondu General Atlantic se reformuje na „globálního virtuálního superdopravce“ s obratem těsně pod 35 miliardami korun. Ve finále soutěže EY Podnikatel roku byl Dlouhý už předloni, tehdy ale porotci dali přednost Lubomíru Stokláskovi a jeho Agrostroji.

Jak jsou na tom? Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera je teď v Číně pod nepříjemným tlakem, Radovan Vítek zase očekává zásah hotelové divize své skupiny CPI Property Group a omezené cestování se nemůže líbit ani Jiřímu Šimáněmu. Naopak na předzásobování se potravinami a léky můžou bohatnout Andrej Babiš a Marek Dospiva a větší spotřeba mobilních dat trochu zahojí i Petra Kellnera. Projděte si, jak epidemie koronaviru dopadá na nejbohatší Čechy.

Rekapitulace. Na zprávy o koronaviru dnes narazíte všude, není to přitom tak dlouho, co byla celosvětová společnost burcována kvůli jiným epidemiím: palcové titulky hlásaly apokalypsu způsobenou viry ptačí nebo prasečí chřipky a veřejnost děsily zkratky SARS a MERS. Jak tahle nakažlivá rendez-vous lidstva s moderními mory dopadla? Zjistili jsme to.

Jestli ale máte koronaviru plné zuby, mrkněte se na dobré zprávy ze světa i Česka, které vám zaručeně zvednou náladu. (Pokud si ale chcete pro každý případ posílit imunitu, hodit by se mohly tyto rady.)

tip Forbes Espressa
Reklama
Oslavte s námi Mezinárodní den žen a pořiďte si Early Bird vstupenky na 2. ročník úspěšné konference plné inspirace od nejvlivnějších žen Česka. Prodej spouštíme právě teď!

Kdo umí

Když na to jdete jinak. Dominik a David Gazdošovi a Pavel Pekař se rozhodli vybudovat antikvariát 21. století. A docela se jim to daří. Jejich moderní Knihobot je ale trochu trnem v oku staromileckým antikvářům. Díky automatizaci všech svých procesů a vlastním programátorům za poslední rok prodali více než 50 tisíc knih, utržili necelých osm milionů korun a uživí čtyři lidi a 20 brigádníků. To jako antikvariát moc nezní, že?

Velký pán. Minulý víkend zemřel Jack Welch, manažerský génius a dlouholetý šéf GE, který z ní dokázal udělat nejhodnotnější firmu na světě. Bohužel se však dožil i jejího pádu. To ale nijak nesnižuje jeho zásluhy ani byznysový um. Připomeňte si ho proto – včetně jeho největší chyby – s naším vůbec nejvyšším, Stevem Forbesem.

Hodně se ptej a riskuj. Máte vlastní byznys a hodila by se vám rada, jak ho nakopnout/udržet/zlepšit? Tak se podívejte, co by svým dětem v těchto situacích poradily přední české podnikatelky. Třeba tam najdete inspiraci.

Trocha kultury

MUZEUM. Futuristická města na Arabském poloostrově, která vyrostla na miliardách z ropy a nekonečném egu místních šejků, mají jednu nepříjemnou vlastnost. Rychle vás otupí. Všechno musí být největší, nejdražší, nejvelkolepější. Kdo byl někdy opakovaně v Dubaji, ví, jak těžké je překonat úžas z první návštěvy. Jak se ale na vlastní kůži přesvědčil náš life specialista Pavel Kalouš, tohle katarské muzeum to dokáže levou zadní.

Bohémové. Svérázná je i soukromá galerie moderního umění, kterou dali dohromady berlínští miliardáři Karen a Christian Borosovi. Najdete ji v centru Berlína, v bývalém nacistickém bunkru, na kterém jsou stopy po střelách a ve kterém Borosovi spolu s instalací od Aj Wej-weje dokonce žijí. Jaké to je, nám Karen Boros popsala ve vůbec prvním rozhovoru, který českým médiím dala.

Žít a bydlet jinak. A slíbené zamyšlení na závěr: Známý propagátor architektury Adam Gebrian jde proti proudu a místo u Čechů tolik oblíbené hypotéky platí nájem v secesním domě na Malé Straně. Uznává, že z ekonomického hlediska tohle rozhodnutí nedává příliš smysl, ale vidí v něm tolik jiných výhod, že si ho nemůže vynachválit…