skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Zjevení v Českém Krumlově, žralok v Chuchli a co to znamená být bohatý

Vysoké hry

Žralok v Chuchli. Radovan Vítek, druhý nejbohatší Čech a největší tuzemský realitní magnát, pokračuje ve zvelebování závodiště ve Velké Chuchli, které jeho rodina třetím rokem vlastní. Do podinvestovaného areálu už vložil zhruba 277 milionů korun a do nově vybudovaného parkurového areálu nyní pořídil i něco na ozdobu. Sedmimetrovou ocelovou sochu žraloka.

V klubu. Akcie české antivirové společnosti Avast se od pondělí obchodují v rámci prestižního indexu FTSE 100, čímž se český antivirový obr zařadil mezi sto největších firem na londýnské burze. Je to vůbec poprvé, co se to podařilo společnosti se sídlem v jedné ze zemí bývalého východního bloku (s výjimkou Ruska). A tenhle týden taky do svého týmu ulovil zajímavou posilu – zakladatelku Czechitas, Ditu Přikrylovou.

Obří fúze Martina Cíglera. Brněnský podnikatel a jím vlastněný softwarový holding Solitea s více než 260 tisíci zákazníky v Evropě se rozhodl, že zfúzuje dohromady 30 českých a slovenských firem do celku, který by měl na ročních výnosech překonat dvě miliardy korun. Cílem gigantického spojení, z něhož by se protočily panenky podnikatelům kdekoli na světě, je odlehčení organizační struktury a propojení produktů.

Malá domů? Vláda Andreje Babiše hodlá z veřejných peněz podpořit média, kterým kvůli pandemii vypadly příjmy. Podle zjištění serveru Neovlivni.cz kabinet počítá s finanční injekcí ve výši až dvou miliard korun a rozhodujícím kritériem pro získání peněz by měla být výše tržeb daných médií. Na pomoc by tak dosáhly především velké mediální domy včetně Mafry, která je součástí svěřenských fondů, jejichž beneficientem je právě Andrej Babiš.

partner Forbes Espressa
Reklama
Mějte kompletní přehled o tom, co se děje ve vaší firmě. ApuTime vaše podnikání pohlídá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Všichni zaměstnanci budou přesně vědět, na čem mají zrovna pracovat, aniž byste jim museli jednotlivé úkoly neustále přiřazovat. A vy ušetříte čas, který můžete využít efektivněji.

Peníze nejsou všechno

Co zjistíte z karet. Před měsícem skončila v Česku většina pandemických opatření, která nevídaně skřípla tuzemskou ekonomiku, od průmyslové výroby po peněženky každého z nás. Právě o jejich kondici lze leccos vyčíst z kartových útrat realizovaných prostřednictvím České spořitelny. A ačkoli některé kategorie vyloženě trpí, podle všeho jsme nepropadli blbé náladě a nepřepnuli se do výrazně spořicího módu.

Nováček. Do české vysoké politiky míří další miliardář. A kupodivu to není v dresu ANO, ale ODS. Velké politické ambice odhalil svérázný byznysmen Richard Benýšek, který své peníze vydělal zejména díky spolupráci s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Svou politickou kariéru se rozhodl budovat odspoda a od 90. let je řadovým členem ODS v Olomouci. V posledních několika letech patřil k významným sponzorům strany a minulý týden rozjel kariéru hlasitého stranického funkcionáře.

Jste bohatí? Pokud jste někdy přemýšleli, co to vlastně znamená „být bohatý“ a v jakém okamžiku si už konečně můžete říct, že jste na tom dobře, máme pro vás odpověď. Respektive ji má nezávislá organizace L’Observatoire des Inégalités, zkoumající finanční nerovnost ve Francii. Tamní perspektiva je poučná i v širším kontextu.

Pro lepší víkend

Bezpečnost je nový luxus. Přemýšlíte, kde si letos užít high-endovou dovolenou? Místo přeplněných měst je teď čím dál větší zájem o soukromí. Takže pokud na to máte, tohle jsou nejkrásnější ostrovy i zámky, kde budete absolutně sami.

Anebo se vydejte do Krumlova. Manželé Kamila a Petr Dvořákovi žili dlouhou dobu v Londýně a i když si jeho atmosféru užívali, před třemi lety se rozhodli vrátit domů. Ona je z jižní Moravy, on ze severních Čech, poznali se v Praze, ale přestěhovat se z jedné rušné metropole do druhé se jim nechtělo. Snili o malém městě, kde budou moct jejich děti chodit do školy pěšky a bude to kousek do přírody a na hory. Nakonec skončili v Českém Krumlově a otevřeli si tam butikový hotel, který v jihočeském městě působí jako zjevení.

A rozloučíme se pozitivně. Jestli se o vás totiž přece jen někdy blbá nálada pokouší, tak jednou z těchto knih ji stoprocentně zaženete.