skip to main content

Vítejte v Biarritzu. Na rande se sem sjeli nejvlivnější lidé planety

Máte 1 minutu?

Rande G7. Ve Francii se o víkendu sešli šéfové sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (tedy G8 minus Rusko, které od anexe Krymu není zvané) a nuda to rozhodně nebyla. Donald Trump se oháněl silnými slovy o vyhlášení výjimečného stavu kvůli obchodní válce s Čínou – podle všeho proto, aby mohl americkým firmám přikázat, že je čas asijský trh opustit. A taky lobboval za to, aby se do kroužku mocných mohl vrátit Vladimir Putin. Hostitel Emmanuel Macron zase na tajňačku pozval íránského ministra zahraničí, což ne všichni ocenili… Oficiálně byly na pořadu dne kromě Íránu hlavně amazonské pralesy, brexit a obchodní bariéry. O tom, že o víkendu policisté v Hongkongu poprvé stříleli ostrými, se světoví lídři ale nebavili (alespoň ne nahlas).

Konečně. Brazilský prezident Jair Bolsonaro celý minulý týden tvrdil, že nemá lidi ani techniku na hašení katastrofálních požárů, které pohltily amazonský deštný prales. V neděli ale Bolsonaro povolal do boje s plameny 44 tisíc vojáků. Sice ho k tomu donutily až rozsáhlé protesty z celého světa a hrozící politická krize na mezinárodní scéně, ale cokoli, co pomůže zachránit zelené plíce planety, se počítá. Obzvlášť když amazonské pralesy mají kvůli pokračující deforestaci namále i bez devastujících požárů.

Koch je mrtev. Ať žije Koch. V 79 letech zemřel jeden z nejvíc polarizujících byznysmenů Ameriky. David Koch, který spolu s bratrem Charlesem vládl nadnárodnímu gigantu Koch Industries, byl se jměním v hodnotě 50 miliard dolarů 12. nejbohatším člověkem světa. A taky polovinou politicko-byznysového dua nechvalně proslulých bratří Kochů, které neváhalo utratit stovky miliard dolarů za prosazení svých zájmů – zatlačit americkou politiku co nejvíc doprava a zbavit ji ekologických i jiných regulací a nejlíp i všech demokratů. Tenhle prapor teď bude muset Charles Koch dál držet sám.

partner Forbes Espressa
Reklama
Inspirujte se společností Under Armour, která postavila zákazníka skutečně do středu své pozornosti. Pokud dnes chcete na trhu uspět, musíte mít něco navíc. K tomu budete potřebovat nejen provozní data, ale i data založená na zkušenostech, emocích a pocitech vašich zákazníků. Znáte už SAP a Qualtrics?

Máte 5 minut?

Haló, haló. Pamatujete ještě doby, kdy Skype nepatřil Microsoftu? Jeho evropští zakladatelé po úspěšném exitu nehodili nohy na stůl a „Skype Mafia“, jak se jim přezdívá, má prsty hned v několika projektech od miliardového venture kapitálového fondu až po startup zabývající se autonomním doručením objednávek jídla. Zmapovali jsme pro vás, co dnes dělají lidé, kteří naučili svět videotelefonovat přes internet.

Mimozemská aktivita. NASA vyšetřuje první zločin ve vesmíru (a ne, nejde o ty želvušky nedopatřením vypuštěné na Měsíci). Astronautka Anne McClain čelí obvinění, že spáchala trestný čin, když během šestiměsíčního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici zneužila svého přístupu k bankovnímu účtu svojí bývalé ženy a špehovala její příjmy a výdaje, aby měla navrch v chystané soudní při o opatrovnictví jejich společného syna.

Co radí tatíček Forbes. Během 36 let šéfredaktor Malcolm Forbes přeměnil malou rodinnou firmu na brand vonící po moci, úspěchu a bohatství. K příležitosti nedožitých stých narozenin jeho syn a šéf magazínu Forbes Steve vzpomíná, jak se otci něco takového podařilo. Spoiler alert: Značku, která má váhu po celém světě, vám pomůžou vybudovat nezapomenutelné večírky, kreativita a chytrý marketing. Přečtěte si vzpomínku na muže, který z rodinného vydavatelství vybudoval světoznámou značku.

Máte 10 minut?

Vysněné Grónsko. Snad už definitivní tečka za Trumpovou milostnou aférkou s Grónskem, která poslední týden plní stránky novin po celém světě, alespoň potěší obyvatele ledového zeleného ostrova. Každý se chce podívat, co že to ten Trump na tom Grónsku vlastně vidí, a tak cestovní kanceláře zaznamenaly nárůst zájmu o dovolené v Grónsku o celé stovky procent. A vládní stránky věnované turistickému ruchu skoro neunesly nápor virtuálních návštěvníků. Jestli chcete taky vyrazit na ledovce Scoresbysund nebo sledovat polární záři v Ittoqqortoormiitu, tak bacha, možná bude narváno.

Tour d’Elegance. Pokud patříte mezi petrolheady se sentimentální láskou k historii, tak tady máme lahůdku přesně pro vás. V Monterey se minulý týden konala velká přehlídka veteránů a tady je velká kompilace fotek těch nejkrásnějších kousků, které se po silnicích Pebble Beach promenovaly. Od Ferrari 750 Monza Scaglietti Spyder přes Mercedes-Benz 540K Special Roadster až po Lamborghini Miura.

Sladká tečka. Scott Gilbertson z magazínu Wired se veřejně vyznává ze svojí bezmezné lásky k vaflovači a přihazuje k tomu pár historek z let, kdy žil v obytňáku. Zábavné čtení s recepty na všechno, ale úplně všechno, co vás jen napadne, vyrobené v přístroji na křupavé vafle.