skip to main content
Forbes Espresso

Vyhráli jsme nad koronavirem, hlásí Japonsko. Je v tom poslušnost i technologie

Máte 1 minutu?

9 miliard eur pro Lufthansu! Lufthansa a Berlín se po týdnech konečně dohodly na podobě záchranného balíčku, který má uzemněnou aerolinku dostat z nejhoršího. V rámci pandemie jde o první takto velký ekvitní bailout, tudíž se čeká ještě na spoustu zelených – od akcionářů až po Evropskou komisi. V principu jde ale o souhrnnou finanční pomoc ve výši 9 miliard eur, jejíž součástí je mimo jiné i 20procentní podíl pro německý stát, který by jej měl do roku 2023 zase prodat, ideálně alespoň s drobným ziskem.

Burza bez atmosféry. Newyorská burza (NYSE) dnes po dvou měsících otevírá legendární trading floor. Divoké zvony, bujaré oslavy IPO ani přímé přenosy ale nečekejte – na plac se vrátí jen čtvrtina běžného počtu obchodníků, a to ve speciálním režimu. Všichni musejí podepsat, že nebudou NYSE soudit v případě, že se na místě nakazí koronavirem, a po skončení každého dne dojde k chemickému čištění prostor. Právě kvůli nezvyklým právním opatřením se obchodování nezúčastní například členové bankovní stáje Morgan Stanley.

Vyhráli jsme nad koronavirem, hlásí Šinzó Abe. Japonský premiér na pondělní tiskové konferenci v Tokiu uvedl, že navzdory absenci plošných restrikcí evropského typu si země vycházejícího slunce dokázala s pandemií během měsíce a půl poradit. Může za to prý zodpovědné nošení obličejových masek, všeobecná poslušnost a efektivita v trasování nakažených.

partner Forbes Espressa
Reklama
Inspirujte se příběhy úspěšných podnikatelů. Ředitel společnosti Hama pro ČR a SR Jaroslav Trepeš založil tuzemskou pobočku už v devadesátých letech a vybudoval z ní úspěšného velkoobchodního dodavatele spotřební elektroniky. Jako základní prodejní nástroj firma využívá B2B e-shop integrovaný v informačním systému ABRA Gen. Přes e-shop firma odbaví dvě třetiny veškerých objednávek. Přečtěte si více o tom, jak Hama řídí svůj úspěšný byznys.

Máte 5 minut?

Pinduoduo! Minulý týden byl pro čínské technologické tituly vskutku nepříjemný. Senátem totiž prošel zákon, který v zásadě říká, že pokud se čínské společnosti listované na americké burze nepodřídí novým pravidlům (například neprokážou, že nejsou kontrolovány cizí vládou… RIP), budou z burzy vyřazeny. Jeden konkrétní titul ale frčel negativnímu sentimentu navzdory, přičemž YTD už připisuje skoro 82 procent. Pod úsměvně znějícím názvem Pinduoduo se skrývá za pozornost stojící byznys.

DOX mačká restart. Začátky března byly v pražském Centru současného umění DOX euforické. Výstava čechoamerického ilustrátora Petra Síse trhala návštěvnické rekordy, za pět měsíců ji navštívilo skoro 100 tisíc lidí a pořadatelé dvakrát prodlužovali. Jenže pak přišel ze dne na den lockdown. „Jen na komerčních pronájmech prostor jsme za dva měsíce přišli o 2,5 milionu korun, celkem se naše ztráty blíží pěti milionům,“ konstatuje programová ředitelka centra DOX Michaela Šilpochová o další dva měsíce později. Co bude dál?

Babiš volá domů. Skrze novou apku Signal. Signal je „kecálek“, zdarma dostupná aplikace pro komunikaci s ostatními uživateli pomocí chatu, klasických hovorů nebo videohovorů. Tedy na jednu stranu nic zvláštního, to samé umí zhruba asi dalších 10 aplikací ve vašem telefonu, včetně WhatsAppu, Viberu nebo prostě těch s názvem Telefon a Zprávy. Přečtěte si, co za aplikaci si to premiér České republiky nainstaloval a proč.

Máte 10 minut?

Nikdy nepromeškej dobrou krizi, zní ze Saúdské Arábie, respektive od hlavních představitelů gigantického státního fondu. Ten i přes těžké časy, respektive právě díky nim, nepřestává polevovat v rozsévání miliard za podíly ve firmách po celém světě. To ve snaze diverzifikovat ekonomiku odjakživa závislou na ropě. Unikátní vhled do jednoho z nejpozoruhodnějších investičních vehiklů světa přinášejí Financial Times.

Takový zabiják restauračního ambientu. Než v Hongkongu vstoupíte do restaurace Buenos Aires Polo Club, abyste si vychutnali svůj argentinský steak, čeká vás několik vstupních otázek a změření teploty. Až poté, když bude vše v pohodě, zamíříte ke svému stolu a vinné kartě. Je to trochu divné, ale asi trochu nutné, každopádně reálné a z první ruky, díky klasicky dobrému reportážnímu textu od kolegů z The Atlantic. Jestli to je new normal i v Česku, nevíme, ale jděte to vyzkoušet a utratit nějakou tu korunu!