skip to main content
Forbes Espresso

Warner Music se už nebojí. Chce na burzu a valuaci přes 13 miliard dolarů

Máte 1 minutu?

Jdeme do toho. Warner Music Group, třetí největší nahrávací společnosti na světě, se vrátila k plánu na primární veřejnou nabídku akcií, kterou v březnu kvůli koronaviru odložila. Společnost, jejímž majitelem je ruský miliardář Len Blavatnik a do jejíž stáje patří hvězdy jako Ed Sheeran, Bruno Mars nebo Led Zeppelin, očekává, že by jí IPO mohlo vynést necelé dvě miliardy dolarů a posunout její tržní hodnotu ke 13 miliardám. Což je zhruba čtyřikrát tolik, kolik za ni Blavatnik v roce 2011 zaplatil.

Pomoc! Drtivou ránu koronavirem neustály ani největší aerolinky v Latinské Americe, chilské LATAM. Včera požádaly v USA podle tamního bankrotového zákona o ochranu před věřiteli, a přidaly se tak k regionální dvojce a druhým nejstarším aerolinkám na světě vůbec, kolumbijské společnosti Avianca, které to samé udělaly před dvěma týdny.

Letíme. Dnes je ten den a jestli půjde všechno podle plánu, tak NASA po 11 letech vyšle do vesmíru své lidi v americkém stroji a vůbec poprvé v tom, který zkonstruovala soukromá společnost. Vysloužilé astronauty Boba Behkena a Douga Hurleyho by dnes večer našeho času měly na cestu na ISS vzít vesmírná loď Dragon a raketa Falcon 9 z dílny SpaceX. A my budeme mít co sledovat.

partner Forbes Espressa
Reklama
Americká značka užitkových elektromobilů CENNTRO vstupuje na český trh. Ve své třídě vyniká zejména dojezdem až 200 km, bohatou výbavou a variabilitou individuálních nástaveb (skříň, valník, sklopka, klecová nástavba, chlaďák). Máte zájem stát se distributorem, nebo si rovnou zakoupit vůz?

Máte 5 minut?

Bonviván. V Hongkongu zemřel Stanley Ho, jeden z nejbohatších obyvatel Asie a taky muž, který proměnil Macao v jedno ze světových center hazardních her a vysloužil si díky tomu přezdívku Král hazardu. Podnikateli, který úspěšně investoval i do výstavby hotelů nebo provozování lodního spojení mezi Macaem a Hongkongem, bylo 98 let a kromě hazardního impéria za sebou nechal i opravdu hodně rozvětvenou rodinu, se čtyřmi ženami měl totiž nejméně 17 dětí (paywall).

Na max. V Americe dnes kromě Falconu 9 startuje i další streamovací služba. Netflix na souboj o diváky opožděně vyzývá HBO Max, která hodlá bojovat více než 10 tisíci hodinami obsahu z produkce studia Warner Bros a televize HBO. Telekomunikační kolos AT&T, který za projektem stojí, si kromě zpoždění na spuštění nevybral ani úplně dobrou dobu. Jeho videotéka je dražší než konkurence a startuje v časech, kdy příjmy amerických domácností klesají a Netflix frčí jako nikdy.

Prasátka praskají ve švech. Na šetření se dali i lidé v Evropě a banky registrují enormní nárůsty vkladů. Což leckoho z branže děsí. Z dat Evropské centrální banky vyplývá, že například Francouzi si měsíčně odkládají 3,8 miliardy eur, ale v březnu to bylo miliard dvacet. Podobně se chovali například v Itálii a ne úplně žádoucí trend je patrný i v Česku. Kdo ale myslí na to, že „one persons spending is another personss income“?

Máte 10 minut?

Fakt se to děje. Luxusní módní byznys se mění a mění se zřejmě nenávratně. Poté, co před pár týdny oznámil francouzský módní dům Saint Laurent, že minimálně pro letošek končí s přehlídkami, nově se přidal další významný hráč. A to rovnou jeden z těch vůbec největších – italský gigant Gucci. Slow fashion, tedy luxusní móda, by tak konečně mohla být zase pomalá.

Letadla stojí, vlaky jedou. Transsibiřská magistrála měří přes devět tisíc kilometrů, spojuje Moskvu s Dálným východem, dojet se po ní dá až do Číny a prochází osmi časovými pásmy. A když zkolabuje většina letecké přepravy zboží a ta přeživší razantně zdraží, dá se po legendární železniční trase za zajímavých podmínek přepravovat zboží z Číny až do Česka. Epico by mohlo vyprávět…

Příšera. J. K. Rowling se rozhodla, že taky udělá něco bohulibého a trochu ponoukne děti – alespoň ty, co umějí anglicky – k tomu, aby teď víc četly. A proto na internetu zveřejnila první dvě kapitoly ze své nové, a po Harrym Potterovi první, dětské knihy. Jmenuje se Ickabog a je o příšeře, která požírá… děti. Od včerejška do 10. července plánuje každý pracovní den zveřejnit jednu až tři další kapitoly a knižně by to celé mělo vyjít v listopadu.