skip to main content
Forbes Espresso

Warren Buffett se zbavil akcií amerických aerolinek. Svět se změnil, řekl k tomu

Máte 1 minutu?

The World Has Changed. Pronesl na každoročním setkání akcionářů Berkshire Hathaway Warren Buffett a oznámil, že jeho konglomerát zaznamenal v prvním čtvrtletí rekordní ztrátu 50 miliard dolarů a že prodal veškeré podíly v amerických aerolinkách. Během čtyřapůlhodinové akce toho ale věštec z Omahy zvládl říct mnohem víc, třeba že koronavirus Ameriku na kolena nedostane nebo že Berkshire Hathaway nahromadila další hotovostní rekord – 137 miliard dolarů.

Elone, Elone. Spanilou jízdu Tesly posledních týdnů opěvoval kdekdo, jeden člověk z ní ale moc velkou radost neměl. Byl to její CEO Elon Musk, a tak udělal to, co si už několikrát osahal jako efektivní nástroj, když potřeboval zatřást světem – tweetoval. Tentokrát si na své oblíbené sociální síti postěžoval, že cena akcií Tesly je příliš vysoká. Z hodnoty firmy tím dokázal umazat 14 miliard dolarů, ze svého majetku miliardy tři. A to byl jen jeden z jeho vzkazů.

1 %. O tolik si meziročně v prvním čtvrtletí na tržbách polepšil Apple. Důvody proč nemusíme rozebírat, tak jen pár detailů – celkové tržby se za letošní první kvartál vyšplhaly na 58,3 miliardy dolarů, sektor služeb se postaral o 13,5 miliardy, což je jeho dosavadní rekord, a rostly i wearables, z pěti miliard ve stejném období loni na šest miliard letos. Tržby z iPhonů, Maců i iPadů byly meziročně slabší.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve středu 6. května v 18:00 hodin se můžete těšit na další lekci Forbes BusinessClass s Oliverem Dlouhým (Kiwi.com) a jeho téma Jak přežít, když vám zmizí byznys ze dne na den. Každou středu se s námi v sérii digitálních eventů o zkušenosti podělí špičkoví čeští byznysmeni a tváře z obálek Forbesu. Jak se připravit na restart a jak odhadnout fungování cestovního ruchu po koronakrizi? Vstupenky jsou dostupné zde.

Máte 5 minut?

Posaďte se. Své výsledky ohlásil i Amazon, kterému v year to year srovnání vyrostly prodeje o 26 procent na 75,5 miliardy dolarů. Odhady ohledně zisku ale e-commerce kolos nenaplnil a akciím nepomohl ani komentář Jeffa Bezose, který akcionářům podniku na úvod svého komentáře doporučil, ať se raději posadí. A pokračoval tím, že ačkoliv očekává, že v Q2 Amazon vydělá něco kolem čtyř miliard dolarů, stejnou, ne-li vyšší částku, investuje do nejrůznějších covidových opatření, aby zaručil bezpečnost svých zákazníků i zaměstnanců. Holt riziko podnikání.

Příliš levná ropa. Největší americká ropná společnost ExxonMobil zase pro změnu oznámila svou první ztrátu od roku 1999, kdy vznikla sloučením Exxonu a Mobilu, a v souladu se svým domácím rivalem Chevronem se rozhodla pro nemalé výdajové škrty. Obě firmy i nadále ale počítají s tím, že budou vyplácet dividendy v nezměněné výši.

Ne tak velký. Jako by za sebou Zoom neměl trapasů a problémů už dost, teď se ukázalo, že si buď vymýšlí, nebo neumí správně popsat své uživatele. Jak si všiml The Verge, videokonferenční služba nenápadně změnila příspěvek na svém blogu, v němž se původně chlubila, že má více než 300 milionů aktivních denních uživatelů. Pro někoho příliš technicistní pojmenování přepsala na to, že má denně přes 300 milionů účastníků setkání, což je ale podstatný rozdíl. Protože zatímco aktivním denním uživatelem jste v průběhu dne jen jednou, účastníkem setkání jste tolikrát, kolik schůzek na Zoomu absolvujete. A to by technologická firma měla vědět.

Máte 10 minut?

Trochu zamotaný boj… o život. Koronavirová uzávěra ohrožuje tradiční opory filmového průmyslu už i tím, že ukázala, že ryze virtuální filmová premiéra může vydělat víc, než když svůj snímek vypustíte do kin. Nemluvíme o žádném niche artovém filmečku, ale o rozjuchaném animáku Trolls World Tour ze studia Universal, který mu za tři týdny na síti přinesl 100 milionů dolarů. Víc, než kolik za pět měsíců zvládl jeho poslední předchůdce v kinech. A tak se Universal odhodlal k nevídanému kroku a oznámil, že po otevření kin bude své novinky nabízet najednou jak na velká plátna, tak do virtuálního světa. Tím si ale proti sobě poštval dva největší světové provozovatele kin AMC a Cineworld, kteří vydali globální zákaz promítání největších hitů Universalu, a to franšíz Rychle a zběsile a Jurský svět.

Potřebují lidi. Vy možná taky, ale u úhořovců Hassových chovaných v tokijském akváriu Sumida způsobuje absence návštěvníků výrazné změny chování. Respektive po tom, co si po letech strávených v zajetí tito malí hadi žijící v písku navykli na přítomnost lidí a přestali se před nimi zahrabávat, se od 1. března, od kdy je akvárium zavřené, vracejí ke svým přirozeným návykům, a když kolem jejich nádrže projde někdo ze zaměstnanců, tak se hezky schovají. Ošetřovatelé se o ně ale kvůli tomu nemůžou pořádně starat, a tak na 3.–5. května svolali facetimeovou show, aby si hadovití vodní živočichové připomněli, v jakém světě to vlastně žijí.

Karanténa na Maledivách. Zní na papíře krásně, v reálu to ale takový ráj není. A platí to i o resortu Velaa, který v tropickém souostroví vybudoval český miliardář Jiří Šmejc. Sice patří k nejluxusnějším svého druhu a dovolenou na něm pravidelně tráví dolaroví miliardáři, Paris Hilton i arabští šejkové, i tak se zákaz pohybu projevuje i tam a resort očekává ztráty minimálně 10 milionů dolarů.

Dobré zprávy. Je pondělí, a tak nemůžou chybět. Výběr pro tento týden najdete tady.