skip to main content

Washington si zkoušel zajistit vakcínu proti koronaviru. Exkluzivně pro USA

Máte 1 minutu?

Kočkopes. Česko je v karanténě. Ale takové podivné. Každý může, kam chce, ale musí mít důvod. Nejnovější vládní opatření platí od teď dalších devět dní.

Dar. V neděli před polednem se v budově Úřadu vlády setkal Petr Kellner, premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu (a taky dopravy) Karel Havlíček. A ne, není to vtip. Nejbohatší Čech nabídl Česku jménem skupiny PPF darem cca 120 tun zdravotnických pomůcek, jakou jsou ochranné masky, roušky, respirátory nebo testovací sady. Tedy to, co vláda ne a ne sehnat. Převoz do Česka by měl začít dnes večer.

Jack dává taky. Kdo ví, třeba se Petr Kellner inspiroval u miliardáře a zakladatele čínského e-commerce kolosu Alibaba Jacka Maa. Ten v pátek, pár hodin po tom, co Donald Trump vyhlásil nouzový stav, nabídl, že Americe daruje půl milionu testovacích setů a milion ochranných masek. Stejné množství masek už začátkem března věnoval Japonsku, pokusil se ho dodat Íránu a 1,8 milionu masek a 100 testovacích sad poslal i do Evropy.

Hlavu vzhůru. Na zprávy teď častěji kouká asi každý z nás, ale i psychologové radí, že není dobré to s koronavirovou info náloží přehánět. Jenže to jde těžko. Tak ty zprávy nařeďte další várkou našeho pravidelného přehledu optimistických novinek.

partner Forbes Espressa
Reklama
Zapojte se do hry za lepší svět. Asociace společenské odpovědnosti pořádá druhý ročník výjimečného fotbalového turnaje žen na podporu globálních cílů OSN. V Praze se letos utká 25 týmů žen, které budou bojovat za změnu klimatu či méně nerovností a usilovat o postup do světového finále v New Yorku.

Máte 5 minut?

Mizérie. Zisk Saudi Aramco se v loňském roce kvůli nižším cenám ropy propadl o více než 20 %. Zveřejnění prvních hospodářských výsledků v roli veřejně obchodované společnosti tedy nebylo pro nejcennější saúdskoarabskou firmu nic moc. I tak si ale společnost přišla na 88,2 miliardy dolarů a zůstává jednou z nejvýdělečnějších na světě. Cena ropy ale taky pořádně padá až teď.

Dejte ji nám. Washingtonská vláda, a prý dokonce i sám Donald Trump, se podle informací německého nedělníku Welt am Sonntag snažili přesvědčit německou firmu CureVac, která zkouší vyvinout vakcínu proti koronaviru, aby se přesunula do Spojených států, nebo jim lék (za patřičný obnos) exkluzivně poskytla. Že by s něčím takovým souhlasila, firma rezolutně popřela, senzační zpráva ale i tak vyvolala mezi německými politiky slušný rozruch.

Negativní. Donald Trump v pátek přece jen podstoupil test na koronavirus a podle vyjádření Bílého domu je výsledek negativní.

Máte 10 minut?

Vzpomeňte si na planetu. My jsme v karanténě ode dneška, Itálie už necelý týden. A už teď je jasné, že se zákaz nadbytečného pohybu projevuje kromě jiného i nižším znečištěním vzduchu, zejména poklesem množství oxidu dusičitého. Změny jsou patrné z vesmíru, zaznamenal je satelit Sentinel-5 Precursor. Takže až vyjdeme zase ven, bude se i nám lépe dýchat. Než se všechno vrátí do starých kolejí.

Větší než Kellner. Jérôme Lefilliâtre dostal před půl rokem úkol, který v té době obdržel asi každý ekonomický novinář – vyrazit do Prahy a napsat o Danielu Křetínském, tajemném miliardáři z Česka, který Francouze zaskočil, když předloni začal pumpovat miliony eur do francouzských médií. Lefilliâtre ale své zkoumání vzal od podlahy a o Křetínském napsal rovnou celou knihu. Ta ve Francii právě vyšla a novinář deníku Libération v ní pátého nejbohatšího Čecha popisuje jako někoho, kdo chce být nejen větší než domácí jednička Petr Kellner, ale taky stejně důležitý jako nejbohatší Francouz Bernard Arnault.

To by šlo. A abychom se rozloučili stylově: karanténu, ve které nyní musejí zůstat návštěvníci Kuredu Island Resort & Spa na severním útesu maledivském atolu Lhaviyani, byste určitě zvládli bez reptání.