skip to main content

Wikipedia je poslední místo na internetu, kde je svět ještě v pořádku

Máte 1 minutu?

Není zbytí, jdeme hedgeovat! SoftBank Masajošiho Sona údajně nastřádala miliardy dolarů, které využije k sázkám na veřejně obchodované firmy. Plán šéfa investic firemního vehiklu Vision Fund podpořil státní fond emirátu Abú Dhabí a údajně zaujal třeba i kazašskou vládu. Onen původní plán, který počítal „pouze“ s investicemi do technologických startupů, které měl násobně zhodnocovat, jak víme, zatím tak úplně nevychází.

Grande bellezza. Lasvit Leona Jakimiče po třech letech práce rozsvítil své dosud největší dílo na ostrově Saipan. Každý ze dvou dvacetitunových draků, kteří se v souladu s čínskou mytologií perou o perlu, měří 32 metrů. Jejich těla jsou složená z tisíců šupin a blyští se na nich 2,5 milionu křišťálů… Zkrátka neuvěřitelné české ruce!

Better together. Linet Zbyňka Frolíka nově uzavřel spolupráci s americkým výrobcem zdravotnického vybavení Sizewise, díky které chce akcelerovat svůj růst na zaoceánském trhu. Sizewise je na domácím trhu etablovanou firmou se čtyřmi výrobními závody a 65 pobočkami – to je distribuční síť, kterou Linet s novou dohodou v zádech využije.

tip Forbes Espressa
Reklama
Americký venture kapitálový trh byl v ročním horizontu nejvýnosnější třídou aktiv s návratností 15,5 % před private equity s výnosem 10,3 % na druhém místě. Pro investování do rozvíjejících se firem nabízí ty nejlepší parametry: každoročně 4000 nových projektů, obrovský cílový trh, nejlepší talenty z celého světa, vyspělé investiční a právní prostředí. Služby českým investorům zde nabízí newyorská firma Powder Gate. Osobní kontakt: Tadeáš Trojan.

Máte 5 minut?

FANG+ je značka vítězů. Mnozí investoři přestali hledat value a naskakují do rozjetého technologického vlaku, příznačně označeného jako FANG+. Tahle skupinka firem, kam patří Apple, Amazon, Microsoft nebo Alphabet a další, totiž dělá něco ohromujícího – už nyní hlásí dvouciferný růst jen za letošek a tvoří skoro půlku celkových výnosů S&P 500.

Být kýmkoli. Adam Vodička je součástí nové brněnské vlny. Spolu s Janem Vlachynským a Andrejem Vališem stál u zrodu Baru, který neexistuje či zážitkového baru Super Panda Cirkus a je také duchovním otcem hotelu Anybody. V něm jde o všechno možné, jen ne o spaní. Zaposlouchejte se do podcastu, který s Vodičkou natočil Jaroslav Mašek.

Máte 10 minut?

Všechna čest Wikipedii. Bývaly doby, kdy si lidé mysleli, že Wikipedia představuje vše, co je s internetem špatně, a i dnes se mnozí stydí přiznat, že tu chytrou větu, kterou se zrovna někde (třeba v internetové diskusi, mrk, mrk) ohánějí, před chvílí přečetli na osmé nejnavštěvovanější stránce světa. Podobně jako Instagram, Facebook a Twitter i Wikipedia zobrazuje obsah vytvořený svými uživateli. S podstatným rozdílem – vytrácí se z něj subjektivita, je kolaborativní a určen pro obecné blaho.

A staré časy ještě jednou. Dříve bylo běžné, že se firmy, nehledě na velikost, držely dál od politiky a soustředily se na byznys. A když už například věnovaly peníze nějaké straně, tak raději více různým subjektům naráz. V dnešní polarizované době, symbolizované zprávami, co vydrží čerstvé pár hodin, a virálními příspěvky na sociálních sítích, je však pro organizace a jejich šéfy problematické neutrálními zůstat. Pozoruhodnou změnu posledních let popisují v Harvard Business Review.

Na nic nečekat, zavřít oči a skočit tam. The New Yorker vyznal lásku studeným ranním sprchám a po této jeho ódě k nim možná začnete inklinovat i vy. To, co se děje s vaším mozkem i zbytkem těla, totiž stojí za to. Stanete se savcem beze jména, probudíte mindfulness a… Well, zkrátka to asi zkuste!