skip to main content

Z tisíce Gucciho kabelek je nula. Nízká poptávka z Číny drtí italské dodavatele

Máte 1 minutu?

Take a deep breath. Takový začátek obchodování, jaký jsme zažili v pondělí 9. března, nepamatujeme od roku 2008. Jen pár minut poté, co se burzovními parkety rozezněl zahajovací zvon, se index S&P 500 propadl o sedm procent, což vyvolalo zavření stavidel – patnáctiminutovou pauzu obchodování, aby se investoři mohli nadechnout. Velkým a přímo souvisejícím tématem je přitom ropa, jejíž cena včera spadla zhruba o třetinu, což je největší jednodenní propad od války v Zálivu v roce 1991.

Tak tedy zůstaň. Aktivističtí investoři z Elliott Management se nakonec spokojí s tím, když CEO Twitteru Jack Dorsey zůstane na svém místě. Relativně noví vlastníci čtyřprocentního podílu v sociální síti přitom původně bojovali za to, aby se nejen zamíchalo s boardem, ale hlavně aby Dorsey, toho času rozdělující svůj čas mezi Twitter a Square, opustil nejvyšší exekutivní funkci. Nakonec to spraví miliarda dolarů, pár obměn v boardu, odkup akcií a pár slibů stran růstu.

Čínsko-italsko-luxusní trouble. Velké módní domy jako Gucci nebo Louis Vuitton osekávají objednávky nového zboží, což nedopadá nikam dál, než na vyčerpanou Itálii pod zámkem. „Vyrábíme tady 800–1000 kabelek měsíčně pro Gucciho. V únoru jsme udělali 450 a na březen už objednávky nemáme,“ nechal se slyšet majitel jedné z dodavatelských firem. A takových je samozřejmě mnohem víc.

tip Forbes Espressa
Reklama
Muž března – to je Oliver Dlouhý, zakladatel společnosti Kiwi.com, který se stal EY Podnikatelem roku. Co dalšího v březnovém Forbesu najdete? 20 vítězů všech ročníků soutěže Podnikatel roku, příběh letošního finalisty Vlastimila Sedláčka (Seko Aerospace), přehled nejdražších nemovitostí Česka, popis aktuálního boje o Spolchemii, životní story Omara Koleilata a tajemství úspěchu firem Nobis, Apify nebo výrobce banj Rostislava Čapka.

Máte 5 minut?

Paradox. Poloprázdná či úplně prázdná letadla jsou ve vzduchu, a to kvůli kontinentálnímu pravidlu, že společnosti mohou ztratit nepoužívané letecké sloty. Taková ztráta by přitom mohla mít v budoucnu, až pomine „doba virová“, na aerolinky fatálnější ekonomické dopady, než je vypravení letadla, na jehož palubě zůstala prakticky jen posádka.

Buffett snese vše? Jak tak balancujeme na hraně medvědího trhu, je namístě se podívat, kdo z toho může vyjít vítězně. A podle borců z Foolu to může být Berkshire Hathaway. Kromě toho, že má neuvěřitelné množství hotovosti, pod ní spadají firmy, jimž by se mělo dařit snad za každé situace. Příkladem může být Geico nebo Berkshire Hathaway Energy, protože jak pojištění vozu, tak elektřina tu budou nutně muset být vždy.

Hello, Hal. „Než se mi podaří vytáhnout mobil z kabelky, abych zavolala, že se blížím na domluvený rozhovor, projdu vstupní branou k moderní vile a už vidím, že se otevírají dveře do domu. No jistě, tenhle dům o mně už dávno ví.“ Zkrátka zapomeňte na to, co jste dosud o chytrých domech a jejich dílčích řešeních četli a slyšeli. Villa Sophia, která stojí na kraji trojského svahu, je dočista jiný level.

Máte 10 minut?

O jako odolnost. V turbulentních dobách je firemní změna nevyhnutelná a schopnost přizpůsobit se zcela zásadní. Ta je lemována odolností vůči stresovým situacím, na což se tentokrát zaměřili kolegové v Harvard Business Review. A ano, cítíte správně, že vychází z výzkumu prováděného i s vojenskými jednotkami. Jaképak roztomilé fráze, když se trhy takhle třesou?!

Naprosté prázdno. The Atlantic dal dohromady pozoruhodnou sbírku fotografií, mapující prázdná místa, kde jsou jindy (v dobách, kdy se nešíří nebezpečný virus) davy lidí. Nejde o paniku, nejde o senzaci. Ty obrázky mají prostě něco do sebe.