skip to main content

Za nostalgii se platí a Motorola to moc dobře ví

Máte 1 minutu?

Za nostalgii se platí. Motorola plánuje na trh uvést občerstvenou verzi svého legendárního „véčka“, které jí v nultých letech pomohlo mezi nejúspěšnější světové výrobce telefonů. Za nový RAZR si ale připlatíte – bude to smartphone v ceně 1500 dolarů, kterého se vyrobí 200 tisíc kusů. Na pultech se může objevit už v únoru.

Jedeme dál. Theresa May si křeslo premiérky během včerejšího hlasování o vyslovení nedůvěry v britském parlamentu udržela, ale čas jí rychle utíká. Co bude dál? Projeďte si pavouka všech eventualit od New York Times.

Další job. Žhavou kandidátkou na místo šéfky Světové banky je podle amerických médií bývalá CEO PepsiCo Indra Nooyi. Se zkušenou manažerkou, která Pepsi vedla 12 let a z nejvyššího postu odešla v loňském říjnu, prý už vyjednávala dcera Donalda Trumpa Ivanka. Možný problém? Nooyi v prezidentských volbách vyjadřovala podporu demokratickým kandidátům.

Ranní bonus pro ty, kdo dnešní Espresso nečetli včera :) Reed Hastings, což je zakladatel Netflixu, je od Vánoc o miliardu dolarů bohatší. Jak se mu to povedlo? Stačilo natáhnout ceník služby v USA, a to s okamžitou platností, což se pěkně doplňuje s novoročním posílením akcií Netflixu (od Vánoc vyrostly o 50 procent).

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Kdo se soudí. Třeba zpěvačka Rihanna, která žaluje svého otce Ronalda, že zneužívá její veleúspěšnou značku Fenty ve svůj prospěch a vydává se za jejího agenta. Nebo zrakově handicapovaní lidé, kteří si chtějí objednávat pizzu Domino’s v aplikaci řetězce stejně pohodlně jako „normální“ zákazníci.

Miliardáři v Africe mají za sebou špatný rok. Počet byznysmenů s jměním přesahujícím miliardu dolarů, kteří drží gros svého byznysu v Africe, loni klesl z 23 na 20. Většinou kvůli propadu cen akcií a podílů v jejich držení, zčásti i vinou oslabujících měn. Jen čtyři z dvaceti afrických miliardářů loni o nic nepřišli – všichni ostatní prodělali.

Jsme hodní, říká Facebook a mediálním vydavatelům a novinářům podává olivovou ratolest smíru v podobě 300 milionů dolarů, které plánuje investovat do lokálních médií. Mezi tech giganty nejde o moc originální nápad, stačí se podívat na Google, který podobnou iniciativu spustil loni.

Tip Forbes Espressa. Přijměte pozvání na vrchol plesové sezony a nejromantičtější ples tohoto roku – Česko-Slovenský ples 2019. Čeká na Vás Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla Brno, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Hana Zagorová, No Name, Mária Čírová, Laďa Kerndl, Tereza Kerndlová, Adam Ďurica, folklórní soubory, exkluzivní servírovaná večeře a skvělá zábava. Těšíme se na Vás 16. 2. v Obecním domě v Praze.

Máte 10 minut?

Italská vzpomínka na Jana Palacha. V rozhovoru, který „král kašmíru“ Brunello Cucinelli před dvěma lety poskytl českému Forbesu, o kašmíru nemluvil vůbec. A vlastně ani moc o byznysu. Jeden z nejbohatších mužů Itálie chtěl mluvit o Janu Palachovi: „Nevěděl jsem o Československu skoro nic, ale Jan Palach byl v mých dětských snech rázem ten největší hrdina, rytíř ochotný přinést tu nejvyšší oběť.“

Jak se pařilo za socialismu. Indiana Jones stojí na rohu Václavského náměstí u vstupu do metra Můstek. To se doopravdy stalo – v undergroundové počítačové hře, kterou neznámý programátor reagoval na násilnosti, které provázely takzvaný Palachův týden v roce 1989. Český expert na historii tuzemské herní scény Jaroslav Švelch se snaží unikátní textovou gamesu pro stroje ZX Spectrum oživit.

Já, introvert. Na první pohled to možná vypadá, že to introverti mají v aktuálním společenském a pracovním prostředí těžší. Ať už se jedná o vystupování před větším množstvím lidí, nebo o vedení týmu, nic pro ně není ztraceno, pakliže se zaměří na to, na co se může u sebe jedině spolehnout – což je v případě introverta jeho nitro.

Tyhle boty jsou smart, už jen proto, že se zavážou samy. Jistě, to uměly i retrosneakers z filmu Návrat do budoucnosti, ale nové basketbalové tenisky Adapt BB od Nike toho zvládnou ještě mnohem víc: samy se přizpůsobí noze svého nositele, který může utahování ovládat z telefonu přes Bluetooth (ohýbat se k botám je ztráta času), a navíc mění barvu. Infantilní? Legrační? Podle Nike to je sázka na budoucnost.