skip to main content

Zájem o Netflix upadá. Narazil na strop jen on, nebo videostreaming jako takový?

Máte 1 minutu?

Peak Netflix. Výsledky Netflixu za druhý kvartál jsou venku a nejsou tak hvězdné, jak se čekalo. Celosvětový počet předplatitelů, kteří platí za hlavní ukazatel jeho úspěchu, se sice zvýšil, ale jen o 2,7 milionu, doufalo se v milionů pět. A co hůř, doma v Americe Netflixu počet fanoušků poprvé po osmi letech klesl. Jeho akcie krátce nato spadly o 10,5 procenta a všichni teď doufají, že v dalším kvartálu všechno zachrání třetí Stranger Things. A taky se ptají, jestli náhodou Netflix nebo videostreaming jako takový už nenarazily na svůj strop.

Evropa elektrická. Doba, kdy v nás vylepšená infrastruktura probudí hlad po elektroautech a začneme je ve velkém nakupovat, je už za rohem. Podle jedné lobbistické skupiny by tenhle moment mohl v Evropě nastat už za dva roky, kdy bude na výběr už z 214 modelů elektrických aut, zatímco dnes je k dostání zhruba šedesátka ekovozů. Cítíte to?

Vedlejší oběti. Budoucnost je sice možná zářivá, přítomnost dokáže být ale někdy pořádně ponurá. To třeba když jste největší evropská technologická společnost a zisky v druhém čtvrtletí vám spadnou o 21 procent proto, že děláte byznys i s čínskými firmami, jejichž vláda momentálně obchodně válčí s tou americkou. V SAP zkrátka nemají moc důvodů k radosti.

partner Forbes Espressa
Reklama
NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Letos se bude věnovat nejžhavějším trendům a tomu, jak prakticky ovlivní náš život v příštích několika letech.

Máte 5 minut?

No deal, no rise. Růžové to ale nemají ani v Británii, kde se do probíhající debaty o bezdohodovém brexitu pořádně vložil i tamní úřad pro rozpočtovou zodpovědnost. Pokud by k němu došlo, znamenalo by to podle instituce, která vznikla v roce 2010, aby mohla dělat nezávislé analýzy stavu veřejných financí, růst nezaměstnanosti i cen bydlení a pád do recese. Jasný, Borisi?

Zelená. To ve Vodafonu možná ještě teď bouchá šampaňské. Evropská komise totiž odsouhlasila, že může nakoupit kabelové sítě společnosti Liberty Global v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Z Vodafonu by se tak měl stát největší evropský poskytovatel mobilních, televizních, internetových a s tím souvisejících infrastrukturních služeb.

Vrásky z vrásek. Humbuk kolem FaceAppu možná nakonec nebude tak horký, jak se mohlo ještě včera zdát. A až si přečtete proč, tak se ale zamyslete nad dvěma otázkami – neplatíme za trochu zábavy příliš velkým množstvím osobních dat? A není to na druhou stranu jedno, protože jsme podobných souhlasů různým aplikacím dali mraky, aniž by kolem toho byl takový rozruch? Hmm?

Máte 10 minut?

Špinavé prádlo. Abigail Disney je známá kritička příjmových nerovností, teď se ale vnučka bratra Walta Disneyho dostala do kuriózního sporu se společností, kterou její otec Roy Disney s bratrem spoluzakládal. Abigail se po návštěvě Disneylandu, kde měla potkat zaměstnance, kteří nevyjdou s penězi, a dokonce prý hledají jídlo mezi odpadky, tvrdě opřela do současného vedení studia Disney. I to by si mělo uvědomit, že je v první řadě jen zaměstnané…

Rytířka. U Brienne z Tarthu by vás to nepřekvapilo, tak by nemělo ani u Gwendoline Christie, která chrabrou válečnici ze Hry o trůny hrála. Co? Přece že se sama přihlásila o nominaci na cenu Emmy, když to neudělalo HBO. Christie ji díky tomu získala, stejně jako její seriáloví kolegové Alfie Allen a Carice van Houten, na které se taky nedostalo. Že mají produkce omezený počet míst a hlásí jen největší jména, podle odborníků nic zvláštního není, neobvyklé ale je, že se to povedlo všem třem najednou.

Filmy spojují. A nejenom lidi. Jak ukázal výzkum psychologů z americké Duke University, když se na film koukne společně i pár šimpanzů, vytvoří se mezi nimi speciální pouto a pocit blízkosti vycházející z příjemného společného zážitku. Podobné spojení bylo přitom dosud považované za výlučně lidské. Co z toho plyne? Že byste si měli o víkendu udělat čas a sednout si s těmi, které máte rádi, na gauč!