skip to main content

Zapomeňte na Evropu a USA: Nejdražší města jsou v Asii. Praha je 97.

Máte 1 minutu?

Ósaka, to je to město. Právě tam dnes začíná summit lídrů zemí G20, o němž se mluví jako o nejdůležitějším setkání od světové finanční krize. V centru pozornosti stojí především americký prezident Donald Trump. Ten se má nejprve dnes sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, tohle nejspíš přátelské setkání má na rozehřátí. V sobotu ho čeká ostřejší schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, na které budou jednat o americko-čínské obchodní válce i omezeních pro Huawei a čtyři další čínské technologické firmy na americkém trhu. A aby toho nebylo dost, řešit se bude i rostoucí napětí mezi USA a Íránem.

Drahá Asie. V novém žebříčku nejdražších měst se ukázalo, že Evropa a USA jsou v porovnání s Asií levnými kraji. Podle výsledků studie konzultační společnosti Mercer, která porovnávala náklady na víc než 200 položek (od jídla přes oblečení po bydlení a zábavu) ve 209 městech světa, je nejdražším místem k životu Hongkong, který následuje Tokio a Singapur. V první desítce je kromě asijských zemí jen švýcarský Curych na pátém místě a New York na deváté příčce. Pro srovnání: Praha je 97. A která města jsou nejlevnější? Tunis, Taškent, Karáčí.

Huawei (ne)dělá pro čínskou armádu. Zaměstnanci společnosti Huawei údajně pracovali i pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu. Zjistila to agentura Bloomberg, podle níž někteří lidé z Huaweie spolupracovali s čínskou armádou na projektech v oblasti umělé inteligence a komunikace. Co na to Huawei? Nepřekvapí a odmítá, že by taková spolupráce existovala. „Pracujeme na řešeních pro civilní využití,“ tvrdí Sung Liou-pching, který vede právní oddělení firmy.

partner Forbes Espressa
Reklama
Po 10 letech se podpora Windows 7 blíží ke konci. Stane se tak 14. ledna 2020. Váš počítač bude i nadále fungovat, ale společnost Microsoft již nebude poskytovat aktualizace zabezpečení a technickou podporu. Teď je správný čas na nákup nového počítače s Windows 10. Více na www.windows.com.

Máte 5 minut?

Na tajňačku. Tesla má tajnou laboratoř, ve které vyvíjí vlastní bateriové články, aby snížila svou závislost na Panasonicu. Právě na tuhle společnost a její baterie se Tesla dosud spoléhá při výrobě svých elektroaut. O tajných krocích promluvilo několik bývalých a současných zaměstnanců Tesly. Pokud se jí podaří vyvinout vlastní baterie, mohla by nabídnout levnější a možná i výkonnější vozy než dnes – právě baterie a jejich úložiště jsou nejdražším dílem elektroaut. Samotná Tesla ani Panasonic informaci nijak nekomentovaly.

Problémy, zn. 737 Max. Při dalších testech Boeingu 737 Max, které proběhly po updatu jeho softwaru, se objevily nové problémy. Americký úřad pro letectví FAA upozornil, že při simulačních zkouškách našel další riziko. O co se přesně jedná, není zatím jasné a teprve se zjišťuje, zda bude k nápravě stačit jen úprava softwaru, nebo zda je potřeba složitější oprava hardwaru.

Končíme! Americká automobilka Ford se snaží vzpamatovat po loňském propadu na evropském trhu. Zruší 12 tisíc pracovních míst v Evropě, to je víc než pětina všech jejích zaměstnanců na starém kontinentě. Propouštění se dotkne hlavně závodů ve Francii, Velké Británii, Rusku a Německu, kde s ním firma už začala. Ford také prodá závod na Slovensku kanadskému koncernu Magna. Vedení firmy doufá, že díky „zeštíhlení“ evropské části vylepší své výsledky. Dohnat chce i svůj skluz v elektromobilitě, první vlastní elektrovůz plánuje představit příští rok.

Máte 10 minut?

Když jsme u té práce: roboti jdou. A vezmou práci 20 milionům lidí. Tak to spočítali ekonomové z analytické společnosti Oxford Economics, kteří dělali prognózu do roku 2030. Během stejné doby by jen v Číně mělo začít pracovat na 14 milionů robotů. Dnes jich na celém světě „maká“ přes dva miliony. Práci vezmou hlavně na nejjednodušších pozicích. Nemáme se prý ale ničeho obávat, celkový přínos automatizace má přinést i pořádné plus pro světovou ekonomiku. Tak fajn.

Ale nebojte. Lidi na kvalifikovaných místech roboti prý neohrozí. A jak se na ně dostat? No jasně, dobrým vzděláním. Jak na něj, ví Ondřej Kania – původně čtyřkař, který odjel studovat střední školu do USA, a když se vrátil domů, otevřel si školy vlastní. Ve svém případě má přitom ke vzdělávání nezvyklý postoj: vysokoškolský titul by mu podle jeho názoru prý spíš uškodil.

Je to tady. Jede se do Varů. Dnes večer začíná Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, půlka Prahy se tam na nějakou dobu stěhuje za večírky (a prý i filmy) a my víme, kde se mezi tím vším dobře najíst a napít. Poradíme taky zaručená místa, kde se dá dobře schovat před davem.