skip to main content
Forbes Espresso

Zaveďte negativní úrokové sazby, zachráníte ekonomiku, píše harvardský profesor

Máte 1 minutu?

Corona killed the aero star. Po novince, že investor Warren Buffett pustil své podíly v aerolinkách, vyplouvají z tohoto sektoru na povrch další nemilé zprávy. General Electric propustí v následujících měsících ze své letecké divize 25 procent pracovníků a celkově tak (včetně propouštění v minulém měsíci) zruší zhruba 13 tisíc pracovních míst. Je to tím, že Airbus a Boeing, kterým GE běžně dodává, osekali produkci o 35, respektive 50 procent. A aby toho nebylo málo, tak americký ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že je letošní zrušení mezinárodních leteckých restrikcí „too hard to tell“.

Přece jen. Malé firmy s ručením omezeným se dočkaly. Dosud se na ně nevztahovala žádná státní podpora, brzy by se to ale konečně mělo změnit. Vláda totiž v pondělí rozhodla, že by si mohly říct až téměř o 45 tisíc korun. Podle návrhu zákona, jejž musí ještě posvětit obě komory parlamentu, bude malým eseročkám poškozeným epidemií náležet totožný příspěvek jako OSVČ, tedy 500 korun denně. To senátní návrh, požadující zvýšení podpory živnostníků na 700 korun denně v květnu a 900 korun v červnu, je podle ministryně Schillerové nesmysl.

Uber doesn’t eat. Tedy ještě jo, ale brzy už ne. Rozvážková služba Uber Eats překvapivě v Česku končí. Americký gigant škrtne český trh definitivně 4. června, spolu s ním se stahuje také ze sedmi dalších zemí včetně Rumunska nebo Ukrajiny. Důvodem je podle všeho fakt, že český trh nerostl tak, jak Uber Eats plánoval. Po roce a půl fungování se u nás služba nedokázala stát jedničkou ani dvojkou na trhu.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve středu 6. května v 18:00 se můžete těšit na další lekci Forbes BusinessClass s Oliverem Dlouhým (Kiwi.com) a jeho téma Jak přežít, když vám zmizí byznys ze dne na den. Každou středu se s námi v sérii digitálních eventů o zkušenosti podělí špičkoví čeští byznysmeni a tváře z obálek Forbesu. Jak se připravit na restart a jak odhadnout fungování cestovního ruchu po koronakrizi? Vstupenky jsou dostupné zde.

Máte 5 minut?

Že by pomohly slevy? Texaský automobilový dealer Hayden Elder tvrdí, že za 42 let, kdy prodává vozy, nezažil tak špatný měsíc jako březen 2020. V dubnu nicméně prý proběhlo několik dní, které skoro odpovídaly stavu před pandemií, a povzbuzení poptávky si Elder slibuje od dobře cílených slev. „Zase to tady bude legrace,“ říká přesvědčeně. Tak snad, Haydene! No a když už jsme u těch pozitivně naladěných zpráv z automotive, tak VW hlásí za Q1 2020 zisk a prý si jej udrží po celý fiskální rok.

Nie, radšej odchod. VP cloudové divize Amazonu Tim Bray se rozhodl rezignovat, což pro něj znamená ztrátu více než jeden milion dolarů v ušlé mzdě a akciích. Proč tak učinil? Bray nedokázal skousnout, že Bezosův moloch vyhodil aktivistické zaměstnance, kteří poukazovali na, z hlediska koronaviru, nebezpečné podmínky ve skladech. Bray kritikou vskutku nešetřil, praktiky Amazonu označil jako „chickenshit“ a firmu nařkl, že se snaží vyvolat atmosféru strachu.

Zachraňte ekonomiku, snižte úrokové sazby pod nulu, píše bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu a harvardský profesor Kenneth Rogoff. Negativní sazba by podle něj chránila spoustu firem, států a měst před stavem, kdy přestávají být solventní. Finanční záruky jsou podle Rogoffa prima nástrojem, pokud věříme v brzké zotavení ekonomiky. V opačném případě však budou téměř k ničemu a ekonomická katastrofa bude na spadnutí.

Tip Forbes Espressa. Česko se prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti připojuje ke dni globální solidarity #GivingTuesdayNow. V úterý 5. května vzdají lidé z celého světa hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru. Na počest všem dobrým skutkům se rozsvítí Petřínská rozhledna i Černínský palác.

Máte 10 minut?

Donald je všem pro smích. Propaganda je nebezpečná zbraň a tím spíš, pokud pochází z Číny. Jenže v době, kdy představitel nejmocnější země světa plácá naprosté nesmysly typu vpichování dezinfekce, se i propaganda může jevit jako poslední ostrůvek racionality. S perfektním textem přišli kolegové v The Atlantic, kteří upozorňují, že Amerika má ještě šanci na změnu, pokud Trumpa nepošle do druhého prezidentského období. Pokud ano, svět ji zcela přestane brát vážně.

Zoooooooom. Znáte to. Připojíte se na konferenční hovor na Zoomu a jste jen další mluvící hlava z několika. Po nějakých deseti minutách už vůbec nedáváte pozor a uvědomujete si, že vůbec netušíte, co poslední osoba vůbec řekla. Předstíráte, že posloucháte, zatímco si v lepším případě prohlížíte inbox, v reálnějším Instagram. Jak se z toho stavu vymanit, píše Harvard Business Review.

Na cesty. V médiích jsem zaslechl něco o letním Chorvatsku (možná!), což je tak či onak ne zcela uspokojující. Zkuste raději zatím obalamutit mozek a podívat se někam dál než na Jadran. Při dobrém rozlišení to není vůbec zlé.

Jo a tady kousek toho hokeje, dejte si, je to hezké!