skip to main content

Závěr Avengers překonal miliardu dolarů v kinech nejrychleji v historii

Máte 1 minutu?

Přepište dějiny, protože Avengers: Endgame přepsali během prvního týdne v kinosálech hned několik rekordů. Závěru marvelovské ságy trvalo pouze pět dní, než překonal v tržbách jednu miliardu dolarů (aktuálně má v kase už 1,2 miliardy dolarů). Jen v USA za víkend Avengeři utržili 350 milionů dolarů (rekord), zatímco ze zámoří na konta Disney poslali 859 milionů (rovněž premiérový rekord), z Číny konkrétně 330,5 milionu dolarů. Kevin Feige i Bob Iger musí být nadmíru spokojení.

Tichá dohoda. Elon Musk může o Tesle tweetovat jen s razítkem od právníka. Předschválení tweetů od právního oddělení Tesly je podmínkou urovnání s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), která má na Muskovo tweetování o finančních záležitostech automobilky nebo o předpokládaném počtu vyrobených aut dlouhodobě alergii – není divu, když jejich předchozí dohodu podnikatel porušoval. Nové urovnání musí ještě schválit soud.

V čem jezdí Kim. Na setkání s Vladimirem Putinem, stejně jako na vyjednávání s Donaldem Trumpem, dorazil Kim Čong-un v luxusní obrněné limuzíně značky Mercedes Benz, což představuje pro Daimler nemalý problém – prodej luxusního zboží do KLDR, včetně aut, totiž OSN zakazuje pod hrozbou tvrdých sankcí. Německá automobilka tvrdí, že se Severní Koreou neobchoduje přes 15 let a netuší, jak se dvě limuzíny ke Kimovi mohly dostat. Zřejmě bazoš.

Směr Wall Street. Uber začíná své turné po investorech před chystaným IPO, ve kterém bude při ceně 44–50 dolarů za akcii mířit na valuaci 84 miliard dolarů. Ačkoliv půjde o zřejmě největší úpis roku, původně se v případě Uberu hovořilo dokonce o valuaci 100 miliard dolarů – důvodem snížení předpokládané hodnoty je „poučení z vývoje“, konkrétně z březnového IPO konkurenční služby Lyft, jejíž akcie od uvedení na trh vytrvale klesají.

partner Forbes Espressa
Reklama
Oaks Prague, unikátní rezidenční projekt jihovýchodně od Prahy, pomalu získává svoji podobu. Výstavba infrastruktury a prvních bytových domů rychle pokračuje. Oaks ocení také příznivci golfu, první devítka 18jamkového golfového hřiště s licencí PGA National bude otevřena už letos v létě.

Máte 5 minut?

Bude s tím práce. Na burzu se letos chystá i milovaný/nenáviděný komunikační týmový nástroj Slack s valuací okolo 20 miliard dolarů. Volí podobný styl jako Spotify: tedy přímý úpis, kdy firma nechá akcie zalistovat na burze bez pomoci investičních bank (a taky bez milionových poplatků, jež by jim za to musela zaplatit). Jde o demokratičtější, ale taky rizikovější metodu, která se Slacku může z různých důvodů vymstít, píše server Recode.

Co je lepší než doručení do dvou dnů? Doručení do 24 hodin, pochopitelně zdarma a bez omezení – takové zrychlení služby Prime bude stát Amazon nejméně 800 milionů dolarů, ale podle managementu je to nutnost. Kolos Jeffa Bezose musí zkrátka přicházet s dalšími inovacemi, které mají opodstatnit cenu ročního předplatného Prime ve výši 119 dolarů, a taky zase o kousek utéct čím dál rychlejší konkurenci.

Čas na občerstvení. Víkendový londýnský maraton vyhrál v druhém čase historie 2:02:37 Eliud Kipchoge z Keni, ale běh na hranici světového rekordu nebylo to jediné zajímavé, co se na trati odehrávalo. Na 37. kilometru běžci dostávali namísto plastových lahví iontový nápoj v jedlém obalu z mořských řas. Organizátoři maratonu chtějí snížit spotřebu lahví o 200 tisíc kusů a právě řasové kapsle startupu Skipping Rocks by mohly výrazně pomoci… Nemají žádnou chuť, a pokud je závodníci nespapají, rozloží se do šesti týdnů.

Máte 10 minut?

Vychovat z dětí spokojené a sebevědomé dospělé chce každý rodič. Zároveň je to ale jeden z nejtěžších úkolů, které v životě můžete mít. Jedna základní pravda – dítě vychovává zejména to, kým jako rodiče jste a co děláte, a ne to, co říkáte nebo si myslíte. Zamyslete se proto, co ve vás mohou vaše děti vidět, píše terapeut Tomáš Zetek.

Jak vyznává lásku Mark Zuckerberg? Naprogramuje vám krabičku, která vydává světlo mezi 6. a 7. hodinou ráno. Jeho ženě Priscille Chan se totiž kvůli starosti o dvě malé dcerky trochu rozhodil spánkový režim, a tak pro ni Zuck vymyslel speciální světlo pro lepší vstávání: „Jako inženýrovi mi vývoj vychytávky, která pomůže mé partnerce lépe spát, přijde jako jeden z nejlepších způsobů, jak jí vyjádřit svou lásku a vděk.“

Skutečná Gossip Girl. Anna Delvey na Manhattanu proslula jako dědička bohaté německé rodiny, která se adekvátně svému postavení oblékala do posledních kousků od Gucciho a Yvese Saint-Laurenta, pobývala ve vybraných hotelech a své přátele zvala na luxusní večeře a na valnou hromadu Berkshire Hathaway létala pouze soukromým jetem, jak se sluší a patří. Jenže Anna Delvey je podle verdiktu manhattanského soudu ve skutečnosti jen podvodnice, vlastním jménem Anna Sorokin, dcera ruských imigrantů, která ze svých přátel a finančních institucí vytáhla přes 275 tisíc dolarů.

Výlet na beton. Transgas šel sice k zemi, ale brutalismus je v kurzu. Architektonický směr, který vznikl v 50. letech v západní Evropě a představoval manifest snahy o dostupné kvalitní bydlení pro nejširší vrstvy, zamýšlené s důrazem na komunitní esprit a kvalitní veřejný život, má co říct i dnes. Pokud se chcete vydat surovou krásu betonu obdivovat v Česku nebo k sousedům, máme pár tipů.