skip to main content

Zazvonil zvonec a pohádce o nejúspěšnějším IPO roku je konec

Máte 1 minutu?

Tohle nečekal nikdo v Silicon Valley ani na Wall Street. Nejočekávanější úpis akcií na newyorské burze tohoto roku dopadl v podání Uberu velmi bídně. Za prvních pět hodin jako veřejně obchodovatelná společnost firma ze své valuace odepsala téměř šest miliard dolarů. Možné důvody? Špatný týden na trzích, kocovina z úpisu akcií konkurenční služby Lyft, příliš velká ztrátovost nastaveného byznys modelu… Ale jasně, IPO je nakonec jen jeden den a akcionáři musí věřit, že Uber jede dál.

Zazvonil zvonec. Spekuluje se i o tom, že Uberu mohla uškodit i nechtěná mediální pozornost. Technologičtí novináři minulý týden škodolibě rozebírali, kdo vlastně zacinká mosazným zvonem, který na newyorské burze oznamuje začátek obchodování. Bylo jasné, že o to velmi stojí odsunutý Travis Kalanick, čemuž se současný šéf Uberu Dara Khosrowshahi za každou cenu snažil vyhnout. Nakonec to vyřešil šalamounsky: pocty se dostalo Austin Gheidt, která ve firmě začínala jako stážistka a za poslední dekádu se postupně vypracovala až na šéfku strategie divize autonomního řízení. Kalanick sledoval celou scénu se svým otcem na jednom z bočních balkonů.

Mark Zuckerberg nahodil oblek a vyrazil do Elysejského paláce. Vzhledem k tomu, kolik světových lídrů aktuálně označuje Facebook za původ všeho zla, mu nic moc jiného nezbývá. Emmanuel Macron chce z Francie udělat lídra regulace technologických obříků a podle studie, kterou si nechal vypracovat, by podobné sítě chtěl dovést k větší odpovědnosti za zveřejněný obsah a prostřednictvím nezávislého úřadu dohlížet, jak se sítě vypořádávají s nenávistným a extremistickým obsahem. Pozitivně naladěný Zuckerberg po setkání tvrdil, že některá navržená opatření jsou sice přísná, ale regulace je potřeba.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nad hladinou jezera poletuje lehký vánek. Listovím probleskují sluneční paprsky. Na nejvyšších vrcholcích hor se jako diamanty třpytí sníh. Příroda zkrátka dělá, co umí. Už tisíce let. A nyní čeká i na vás. Vydejte se do ní s novou kolekcí pro jaro/léto 2019 švédské značky Fjällräven.

Máte 5 minut?

LVMH bere Rihannu pod svůj deštník… štník, štník. Jestli máte pocit, že Rihanna pomalu mizí z hudební scény a přesouvá se směrem k módnímu byznysu, váš instinkt je správný. Zpěvačka teď potvrdila, že v rámci LVMH dostala příležitost rozjet vlastní luxusní módní label Fenty. Bude to první značka založená přímo v rámci holdingu Bernarda Arnaulta od roku 1987, kdy vznikl brand Christian Lacroix. Rihanna je rovněž vůbec první ženou, která bude v LVMH vlastní label rozjíždět. A taky první ženou jiné než bílé barvy pleti v čele značky LVMH. První kolekci představí do konce měsíce v Paříži.

Trolejbus, nebo kamion budoucnosti? Až pojedete kolem Frankfurtu, dívejte se, jestli nad vámi nevisí dráty. Německo totiž testuje nový typ autobahnu s elektrickým vedením, které umí nabít baterie hybridních kamionů značky Scania během jízdy. Pilotní úsek měří ani ne 10 kilometrů a v provozu bude do roku 2022. Pak se uvidí, jestli se tahle eHighway, která na 100 tisíc kilometrech jízdy ušetří prý až 20 tisíc eur na palivu, má rozlézt po celé zemi.

Le Big Mac. Poslední dobou se zdá, že největší faux pas etablovaných řetězců rychlého občerstvení vypadá tak, že v nabídce ještě nemají zařazený faux burger. McDonald’s teď sází na veganský Big Vegan TS, který bude nabízet po celém Německu. Burger King se chystá v USA rozšířit možnost objednat si Impossible Burger a placky bez hovězího tu podávají i řetězce Carl Jr.’s nebo White Castle. Ale pozor: i když bezmasé burgery Beyond Meat zažily před nedávnem famózní vstup na burzu, už se objevují hlasy, že falešné hovězí na rostlinné bázi je příští velká bublina (paywall).

Tip Forbes Espressa. Poslední týden zbývá do hlasování o vítězích Cen SDGs 2019 Asociace společenské odpovědnosti. Který finalista je podle vás ten nejlepší? Rozhodněte v kategoriích Byznys a Veřejná sféra na stránkách www.globalnicile.cz. Hlasování se uzavírá 19. května.

Máte 10 minut?

Moderní deskovky zažívají zlatý věk. A řeč opravdu není o Monopolech nebo Dostizích a sázkách. Nejúspěšnějším projektem na platformě Kickstarter byla loni s víc než šesti miliony dolarů desková hra Tainted Grail: The Fall of Avalon a v první desítce těch nejštědřeji podpořených nápadů najdete hned tři další deskovky (počítačové hry jsou v crowdfundingu desítky milionů za nimi). Vzhledem k deštivému počasí nebude špatné udělat si přehled o nejzajímavějších deskových hrách na trhu a do nějaké zainvestovat.

Tajemství úspěchu Danielle. Jejími knihami se na nejviditelnějším místě svojí knihovny zřejmě nechlubíte, ale musíte uznat, že Danielle Steel je velmi úspěšná autorka, která si svými romány přišla na slušné jmění ve výši 350 milionů dolarů. Za svou kariéru napsala už 179 knih a k tomu vychovala devět dětí, takže jak to dokázala? Steel pracuje 20 až 22 hodin denně (spánku prý moc nepotřebuje), přísahá na psací stroj 1946 Olympia, k tomu svačí hořkou čokoládu a nechápe, co mají mileniálové pořád s tím burnoutem.

Tři dny v cele. „Je 10 večer a mně přijde zbytečné spát 10 hodin. Protože ale nevím, co jiného dělat, jdu přece jen spát. Vzpomínám na chvíle, kdy jsem jako dítě nuceně ležela hodinu jen tak v posteli, snažila se usnout a chtěla, aby už byl druhý den a NĚCO se dělo. A protože se ani druhý den to NĚCO neděje, jsem nervózní. Jsem vlastně tak nějak naštvaná a protivná – jako děcko, které se nudí a nemá co dělat.“ Meditační kurz v klášteře znamená kromě zenu i hodně volného času, nudy a boje sám se sebou, jak popsala redaktorka Klára Elšíková.

Jak dobře umřít. Tak jako porodní asistentky pomáhají nastávajícím matkám připravit se a následně zvládnout porod, existují death doulas, tedy průvodci, kteří vás připravují na ztrátu, smutek, zkrátka na konec života. Plánování a přijetí vlastní smrti média označují jako death wellness a předvídají, že hnutí za dobré umírání bude další velký trend.