skip to main content

Zdaňte nás, volá část amerických miliardářů. Do 10 let by přispěli až tři biliony dolarů

Máte 1 minutu?

Miliardáři volají – zdaňte nás. Dnes už je možné opravdu všechno. Část nejbohatších Američanů se kloní k federální dani z bohatství. Ta by prý během 10 let mohla vynést až tři biliony dolarů. Určena by byla na odstraňování sociálních nerovností, boj se změnami klimatu a veřejné zdravotnictví. Mezi signatáři je pochopitelně George Soros, dědicové z rodiny Pritzkerových či Abigail Disney.

Čtvrtlibrák se sýrem táhne. Poté, co McDonald’s loni v USA vyměnil mražené maso ve svých „quarter-pound“ hamburgerech za čerstvé, vzrostly jejich prodeje o třetinu. Inspirace pro české mcdonaldové manažery a jejich McRoyal?!

Trump přitvrzuje. Další obchodní sankce míří proti Íránu, jeho ropě a vůdci, ajatolláhu Alímu Chameneímu. Trump by je prý zavedl stejně, i kdyby Írán nesestřelil americký dron (nepředstavujte si ho jako z Alzy, tenhle měl lepší optiku a stál tři miliardy korun). Těžko říci, cenám ropy to ale každopádně nepomohlo a šly včera mírně dolů. Big picture je boj proti terorismu.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Hypotéka na 46 miliard. V českých korunách. I tak se dá interpretovat rekordní realitní transakce, při níž se developerská skupina CTP, která se specializuje na průmyslové parky a stojí za ní Nizozemec Remon Vos, dohodla s konsorciem tří bankovních skupin na poskytnutí finančních prostředků v hodnotě 1,9 miliardy eur. Půjdou na refinancování průmyslových parků a jedná se o doposud největší realitní úvěr ve střední a východní Evropě vůbec.

Charitativní večeře v Česku změní život 600 dětí v Nepálu. Na nadačním večeru Petry Němcové Happy Hearts, na němž se tradičně podílí i český Forbes, se v sobotu na Žofíně vybralo rekordních 16 milionů korun. Ještě nikdy se přitom v České republice nepodařilo získat na podobné akci více peněz. Svá srdce a peněženky otevřeli hosté ze zahraničí i majitelé českých firem. Ještě jednou děkujeme!

Vyhrazeno pro muže. Tady je 10 kousků oblečení a vůbec módy, které si letos před létem musíte pořídit. Kurátorem je britský magazín GQ. Levné šortky na Lago di Como i růžové kalhoty od Diora za 50 tisíc korun.

Máte 10 minut?

Jak vychovat úspěšné děti? „Hlídejte se, abyste jim nedávali všechno to, co vám chybělo. Musí si věci zasloužit,“ nechala se slyšet na americkém Forbes Women’s Summitu „matka Silicon Valley“ Esther Wojcicki. Jejími dcerami jsou dvě z nejúspěšnějších byznysových šéfek současnosti – Anne, zakladatelka firmy zkoumající DNA s názvem 23andMe, a Susan, výkonná ředitelka YouTube. „Když chcete probudit kreativitu a inovativnost, nemůžete trpět dostatkem,“ dodává jejich zasloužilá matka.

Kousek lamborghini, žďobíček Warhola, prosím. Přáli jste si někdy koupit kus Lamborghini Diablo z roku 1994 s cenou 600 tisíc dolarů nebo podíl na prvním vydání knihy Na cestě Jacka Kerouaca, jež na trhu stojí 40 tisíc dolarů? Nové finanční technologické startupy to umožňují. Zde je přehled těch nejzajímavějších.

Borec na konec. Petr Sýkora, guru české filantropie, si povídal v dalším díle Forbes byznys podcastu s naším redaktorem Zdravkem Krstanovem. „Vyzkoušet si pomoct druhým musí každý sám a napoprvé to nemusí zachutnat. Jako řada dalších užitečných věcí – zdravé jídlo nebo pravidelný sport – to má hořký začátek. Je zkrátka potřeba si to vyzkoušet a až po čase možná zjistíte, že je to pěkná životní cesta,“ říká zakladatel nadace Dobrý anděl.