skip to main content

Zemřel Ross Perot. Výstřední miliardář, který předznamenal nástup Trumpa

Máte 1 minutu?

RIP RP. Založil dvě multimiliardové počítačové společnosti a vedl dvě neúspěšné, ale přesto vlivné kampaně na prezidenta USA. Ross Perot, výstřední miliardář z Dallasu, v 90. letech v lecčems předznamenal nástup Donalda Trumpa a pravicového populismu, svou sázkou na antiestablishmentovou notu jen o dvě dekády předběhl dobu. Včera se naplnil i jeho osobní čas – zemřel ve věku 89 let. Forbes jeho jmění odhadoval na 4,1 miliardy dolarů.

Bankéři na dlažbě a co s nimi? Ani další téma, které dominuje byznysovému zpravodajství posledních dnů, není z nejveselejších – Deutsche Bank ohlásila, že v rámci snahy zachránit sama sebe zásadně ořeže své aktivity a propustí 18 tisíc lidí, tedy asi pětinu zaměstnanců. První výpovědi už jsou na stole a pro rázem nezaměstnané bankéře začíná nepříjemná a těžká etapa hledání práce. Svět finančnictví totiž prošel v posledních letech zásadní proměnou a kvůli moderním technologiím už o ty, které německý kolos pouští k vodě, nebude moc velký zájem (paywall).

Ed, co umí. 18 tisíc je velké číslo, ale co teprve 150 tisíc? Naštěstí žádná firma neplánuje tak masivní propouštění, to jen do Prahy přijel britský zrzek s kytarou a dvakrát zaplnil letňanské letiště. Koncerty Eda Sheerana přepisují nejen tuzemské hudební rekordy, ale ty celosvětové. Jak? To pro vás sepsal náš šéfredaktor Petr Šimůnek, který na poli, kde se měly konat i olympijské hry, nemohl chybět.

partner Forbes Espressa
Reklama
Na ostravské fórum Meltingpot přijedou spisovatel Tuvia Tenenbom, guru bioartu Joe Davis, legendy mezi novináři CNN Ingrid Formanek a Jim Clancy nebo vůdce amazonského kmene Manari Ushigua. Scéna Big Bang Stage věnovaná částicové fyzice nabídne diskuse a workshopy s vědci z CERN. Čtvrtý ročník Meltingpotu nabídne přes 200 speakerů na 10 scénách.

Máte 5 minut?

Divné věci… O televizních seriálech se už nějakou dobu mluví víc než o filmech. Po Hře o trůny přišel Černobyl, ten nyní vystřídala třetí řada netflixího hitu Stranger Things. Ta měla premiéru minulý týden a streamovací jednička se nyní pochlubila, že jde o zatím nejúspěšnější seriál, jaký kdy udělala – jen během prvních pár dní ho zhlédlo přes 40 milionů domácností. No řekněte, kdo z vás to má?

Bill Gates se nedávno přiznal, že jeho největší chybou bylo, že dovolil, aby Microsoft zaspal nástup mobilů a s nimi operačního systému Android z dílny Googlu. Ve velkém rozhovoru pro CNN, který s ním vedl Fareed Zakaria, tentokrát zavzpomínal na Steva Jobse. Zakladatel a zachránce Applu prý byl někým, koho byste sice nechtěli mít doma, jenže zároveň to byl někdo, kdo měl takový čich na lidi, cit pro design a tah branku, že Gates zatím nepotkal nikoho, kdo by se mu vyrovnal.

Vesmír v akciích. Richard Branson se svou vesmírnou firmou Virgin Galactic sice trochu pokulhává za Elonem Muskem nebo Jeffem Bezosem, aspoň v něčem ale bude před nimi – půjde s ní na burzu (paywall). IPO je součástí jeho plánu na příchod investora – speciálního investičního fondu, který za 49 procent firmy zaplatí 800 milionů dolarů.

Tři měsíce po rozchodu s Jiřím Šmejcem v loterijní skupině Sazka Group chystá čtvrtý nejbohatší Čech Karel Komárek prostřední další významnou a značně nákladnou operaci. V řecké herní skupině OPAP chce vyplatit všechny ostatní akcionáře. A tak zatímco k Šmejcovi v rámci vyrovnání v Sazka Group zamířilo podle odhadů něco přes 13 miliard korun, za 67 procent akcií OPAP Komárek zaplatí přes dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. A to v případě, že jeho nabídku vyslyší všichni akcionáři řecké společnosti.

Máte 10 minut?

Cviky s centrální bankou. Turecká ekonomika na tom není nejlépe. A tak se prezident země Recep Tayyip Erdogan rozhodl udělat to, o čem třeba Donald Trump sní a opakovaně mluví, ale to je zatím tak všechno, co zmůže – vyměnil šéfa centrální banky, který ve své funkci seděl od roku 2016. Turecký autoritář má jasný plán: nové vedení má srazit úrokové sazby a nastartovat hospodářství. Jenže ono to takhle jednoduše nefunguje…

Pozornost poutá i jeden byznysový výstředník. Ve čtvrtém patře své luxusní rezidence naproti Central Parku na Manhattanu má realistický obraz, jak stojí za vězeňským plotem a kolem jsou stráže. Nechal si ho namalovat na připomínku toho, že za mřížemi mohl a může skončit. To Jeffreymu Epsteinovi teď celkem reálně hrozí (paywall). Bonvivánský finančník, kterého některá média titulují jako miliardáře, skončil ve vazbě kvůli zneužívání nezletilých dívek. A je to příběh jako dělaný pro Hollywood – úplatní žalobci, pikantní snímky v trezoru, zahanbený byznysový mogul, konexe na nejvyšších místech, tajemstvími obestřené účty…

Jak nebýt pro srandu na LinkedInu. Také vám někdy přijde, že na LinkedInu jsou k vidění mimořádně ujeté motivační a sebepropagační texty? Tak to nejste sami. Na Twitteru je dokonce účet, který ty nejšťavnatější kousky monitoruje a dělá si z nich legraci. Má už 100 tisíc followerů (paywall). To, jak se prodat na profesní sociální síti LinkedIn, která je na rozdíl od Instagramu nebo Twitteru v podstatě prostá humoru, je tak nějak milionová otázka.