skip to main content
Forbes Espresso

Zlato nad zlato. Strach z recese žene cenu na osmiletá maxima

Máte 1 minutu?

Kovbojka vol. 2. Drama okolo německé platební společnosti Wirecard má další dějství. Vyšetřovatelé obřího podvodu, v němž hlavní roli hrají zmizelé dvě miliardy dolarů, zatkli Markuse Brauna. Bývalý CEO se jim v Mnichově přišel v pondělí večer sám udat. V úterý ho propustili na kauci, která dělala pět milionů eur, a teď bude čelit obvinění z falšování finančních výkazů. Cinknuté účetnictví mělo udělat firmu atraktivnější pro investory. Ztrácíte se v tom? Celou story Wirecard, která se vine od porna ke hvězdám a následnému pádu, si můžete přečíst tady.

Zlato nad zlato. Zájem investorů o zlato šplhá do nových výšin, konkrétně na osmiletá maxima. Vzhůru ho žene strach z recese americké ekonomiky a dalších dopadů pandemie koronaviru – protože zlato investoři tradičně vnímají jako bezpečný přístav pro kapitál zneklidněný vývojem na akciových trzích.

Pravidla neplatí. A nahoře není jenom zlato. Apple, Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Netflix – všechny tyto tituly jsou na historických maximech nebo v jejich blízkosti. Tak jaká krize? Co se to děje s akciemi? To jsme v novém Forbes Byznys podcastu rozebírali s jedním z nejúspěšnějších českých investorů. Ondřej Tomek mluví taky o tom, jak akciové trhy přicházejí o tradiční pravidla popisující, co je to fundament a jak vypadá v číslech.

partner Forbes Espressa
Reklama
Vyberte si z 11 MBA oborů ten pravý pro své potřeby a studujte MBA již od října, 100procentně online, v češtině nebo angličtině! Přesvědčte se o kvalitě našeho MBA studia v osobních referencích od více než 200 absolventů. Jen do 30. června školné za celé studium již od 77 900 Kč bez DPH!

Máte 5 minut?

Sport matters. Hnutí Black Live Matters se výrazně promítlo i do světa branek, bodů a vteřin. Jezdci automobilové série NASCAR se dojemně postavili za černošského kolegu Bubbu Wallace poté, co se ve stájích našla oprátka – to se v Americe bere jako jasně rasistický vzkaz. Na starém kontinentu fotbalisté Manchesteru City roznesli Burnley 5:0, ale událostí zápasu byl přelet letadla, které nad arénou táhlo obří nápis „White Lives Matter Burnley“. Hráči Burnley i představitelé Premier League incident odsoudili s tím, že aktivistům navždy zakážou přístup na stadion. V jiném zápase anglické ligy zase hráči po úvodním hvizdu místo hry poklekli – jen Sadio Mané, senegalská hvězda Liverpoolu, na to nějak zapomněl – a stal se králem internetu.

Víte, co jsou BlueLeaks? Čerstvá várka uniklých dokumentů z policejních záznamů. Ukradla je známá hackerská skupina Anonymous z více než 200 policejních sborů v Americe. Je toho 269 gigabytů, od e-mailů přes videa a finanční záznamy až po interní mema. Jde o největší hackerský útok na policii v historii USA, nepochybně související s celoamerickým povstáním proti policejní brutalitě. Tik tak do chvíle, než v nich někdo objeví nějakou velkou kauzu.

Orgány na zakázku. Dean Kamen je vizionář, který před dvaceti lety vymyslel Segway, mezitím firmu prodal a pak pravidelně přicházel s novými a novými vynálezy, které měly změnit svět: od kanonu na vystřelování policistů na střechy domů přes stroj na čištění vody pro vesničany v zemích třetího světa až po automat na kolu, který dokáže vyrobit 150 různých drinků. Teď je Kamen na prahu nového dobrodružství, možná toho nejrevolučnějšího. Sehnal 300 milionů dolarů a pustil se do vývoje továrny na lidské orgány.

Máte 10 minut?

Bum prásk. Několik velkých měst v USA se potýká s epidemií… ohňostrojů. Například v New Yorku napočítali za prvních 20 červnových dní skoro 6500 stížností, přičemž loni za stejné období jen 27. Kde se vzalo tolik rachotících světýlek na noční obloze? Zřejmě to jsou nevyužitelné zásoby pro oslavy Dne nezávislosti, které byly letos kvůli koronaviru zrušeny. Je tu ale i jiná (konspirační) teorie: Prý je to sofistikovaný psychologický útok, kterým vláda terorizuje minority. Eh?

Koncert pro kytky. Na těch nejprestižnějších sedadlech v první řadě, v lóžích u jeviště, vzadu na balkoně. Kytky, všude kytky. A na pódiu smyčcový kvartet, který hraje Crisantemi od Giacoma Pucciniho. Nezvyklý pohled, ano, ale přesně takhle vypadala v operním domě El Liceu v Barceloně oslava konce nouzového stavu. Diváky představení, tedy 2 292 rostlin v květináčích, potom barcelonská opera jako projev díků věnovala španělským zdravotníkům.

Jste bohatí? Kdybyste si náhodou nebyli jistí, nebo jste třeba někdy přemýšleli, co to vlastně znamená „být bohatý“, máme pro vás odpověď.