Jak jistě ví každý podnikatel, umístit správně počáteční kapitál je často ten nejdůležitější krok při budování nového byznysu.

A v této oblasti hrají důležitou roli právě tzv. seed investoři, kteří ovlivňují vývoj technologií a udávají trendy, mnohdy i několik let předtím, než se z nich stane hlavní proud.

Čtěte také: ▶ Průzkum: Startupy lákají uchazeče navzdory nízké nezaměstnanosti

Tak co podle nich můžeme očekávat od nadcházejících dnů?

Umělá inteligence, kam se podíváš

Umělá inteligence je oblastí číslo jedna. Seed investoři jsou jí doslova posedlí.

Venture kapitálový fond Mosaic Ventures, který podpořil takové projekty, jako je aplikace Clue sloužící k zaznamenávání ženského menstruačního cyklu, nebo kryptopeněženka Blockchain, publikoval údaje z rozsáhlé studie, která oslovila 60 předních evropských seed investorů.

„Dle mého názoru je v oblasti umělé inteligence zásadní, že se jedná o horizontální technologickou vlnu – umělá inteligence je technologií s obrovským potenciálem napříč všemi sektory, a proto je tak vysoce ceněna,“ poznamenal k výsledkům studie spoluzakladatel fondu LocalGlobe Saul Klein.

Ten je jedním z vybraných investorů z celkem 12 evropských zemí, kteří se studie zúčastnili. Dalšími oslovenými byli investoři z fondů jako Seedcamp, Kima Ventures nebo Hummingbird.

Co se týká dalších lákadel, v centru zájmu investorů se nachází  64 procent softwaru jako služby (známý pod zkratkou SaaS – jedná se o model nasazení softwaru, kdy dochází k hostování aplikace provozovatelem služby), dále marketplace (61 procent), oblast tzv. digitálního zdraví (54 procent) a fintechu (52 procent).

Zdroj: Mosaic Ventures

E-commerce na hanbě

Která oblast patří mezi propadáky? Je to e-commerce. Ta je mezi seed investory nejméně oblíbená.

Šedesát jedna procent respondentů uvedlo, že se této oblasti budou v Evropě aktivně vyhýbat – a to i navzdory nedávným úspěchům, jaký zaznamenala například britská módní platforma Farfetch, která loni vydělala 379 milionů dolarů.

Překvapivě mezi nejméně oblíbené spadá také oblast virtuální a rozšířené reality (VR/AR). Téměř třetina investorů uvedla, že se jí budou vyhýbat. Ještě hůř (24 procent) dopadla oblast internetu věcí (IoT ) a kryptoměn.

„Investice do takto nových technologií jdou ruku v ruce s enormním rizikem,“ řekl Forbesu spoluzakladatel Mosaicu Simon Levene. „Od investora vyžadují, aby měl naprosto jasnou představu o tom, jak se bude svět v horizontu let vyvíjet a jak nám tyto revoluční technologie budou nápomocny.“

Dodal, že zatímco Mosaic podnikl několik investic v oblasti kryptoměn, co se týká VR/AR či IoT, bylo jich jen pár. Zářnými příklady jsou pak Pokémon Go a Nest termostaty.

Nyní už víme, do jakých oblastí seed investoři chtějí nalít své peníze. Zůstává ještě zodpovědět, kde investují.

Sladká Francie a technologie

Tak kde se budou evropské fondy pokoušet zvýšit svoje zdroje v nadcházejících 12 měsících?

Francie (32 procent) a Velká Británie (31 procent) jsou jasnými vítězi, a to s velkým náskokem, jak můžete vidět níže. Na třetím místě skončily severské země se „smutnými“ 15 procenty.

Vzhledem k tomu, že francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil debaty s technologickou komunitou, a vzhledem k nadcházejícím politickým změnám asi není takovým překvapením, že je Francie investory v současné době tak vysoce ceněna.

„Podnikání nakloněná rétorika Emmanuela Macrona určitě pomáhá, ale je třeba poznamenat, že francouzské startupy se stále ještě potýkají s poměrně nepřátelskou daňovou a pracovní politikou,“ říká Levene.

Klein pak dodává, že co se týká rizikového financování, má Francie ještě hodně co dohánět. „Dejte dohromady rizikové investice Francie, Německa, Švýcarska a Izraele a stejně se nevyrovnají Velké Británii, takže je nutné se na věci dívat z perspektivy,“ uzavírá.

Přesto, s finančními větry vanoucími ve francouzském směru a s vytvářením obrovských startupových inkubátorů, jako je Station F v Paříži, je jen otázkou času, než Macronova mocná francouzská startupová loď nabere tu správnou rychlost.