Přestože země zažívá pandemii, jaké dosud nečelila, současně se také veze na obrovské vlně solidarity. Pomáhá celé Česko. Filharmonici se rozhodli do boji s koronavirem přispět tím, čím umí. Hudbou.

V sobotu večer odehraje Česká filharmonie benefiční koncert. Jedinečný bude v tom, že hudebníci vystoupí před temným a prázdným sálem Rudolfina a navíc sólově. „Kvůli bezpečnostním opatřením nemůže orchestr hrát společně. Ale díky tomu uslyšíte třeba Vltavu Bedřicha Smetany v netradiční úpravě pro sólovou harfu,“ říká ředitel České filharmonie David Mareček.

Koncert začne v sobotu ve 20.00 hodin a můžete jej sledovat na facebookové stránce České filharmonie, na ČT art nebo přes iVysílání České televize, která je spolu s Nadací Via a Českou spořitelnou partnerem akce. 

Na webu nadace už běží sbírka, jejíž výtěžek rozdělí pořadatelé mezi čtyři pražské a brněnské nemocnice. „Váš dar pomůže nemocnicím nakoupit nezbytné ochranné pomůcky pro personál, přístroje pro pacienty, dovybavit prostory. Dokud je čas,“ alarmují organizátoři sbírky.

Současně však byli ohromeni vlnou solidarity od posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby tělesu pomohli zahladit vzniklé ztráty. „Hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom sami mohli pomoci,“ dodává.

Účinně. Jen za několik dopoledních hodin po zahájení sbírky přispělo přes 80 dárců částkou 220 000. „Finální částku si netroufáme odhadnout, ale třeba u sbírky organizované na webu darujme.cz neziskovou organizací Oxyprotect, která bojuje proti plicní rakovině, se za týden vybralo přes 640 000 korun,“ upřesňuje Hana Sedláková z Nadacie Via. Některé kulturní instance tu taky pořádají sbírky na vlastní provoz, ochromený bezpečnostními opatřeními.

Filharmonie zvolila jinou cestu. David Mareček říká, že šíření koronaviru filharmonici zpočátku sledovali s odstupem a doufali, že to snad brzy přejde. „Ještě na přelomu února a března jsme se těšili, že šéfdirigent Semjon Byčkov v Praze poprvé provede Requiem za Hieronyma Bosche od Detleva Glanerta a hlavní host Jakub Hrůša Janáčkovu operu Káťa Kabanová. O několik dnů později však z našich plánů, které se tvoří léta, nebylo nic. Koncerty jsme museli zrušit.“

Pokud se rozhodnete přispět, z vlastního obýváku si tak zítra večer můžete vychutnat tóny skladeb Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka s pocitem, že sice na dálku, ale přece jen děláte něco pro druhé i vy.