O následujících filmech byste měli vědět jedno ‒ přestože je apríl, neděláme si z vás legraci ani vás nechceme napálit a skutečně vám je doporučujeme jako dobrou volbu, když se chcete podívat na něco zábavného a zároveň poněkud ulítlého.

  • Team America: Světovej policajt (Team America: World Police, 2004)

Dobrodružný akční loutkový (ano, vážně) film z dílny brilantních tvůrců South Parku Matta Stonea, Treye Parkera a Pam Brady (spolupracovala na filmu South Park: Peklo na zemi) se kousavě a trefně obouvá do světové politiky, akčních blockbusterů, řady filmových hvězd a Kim Čong-ila. Příběh Garyho, broadwayského herce, který se vzdá rozjeté kariéry, aby se stal členem protiteroristické organizace Team America a čelil zlu, je skvělý mimo jiné i tím, že otevřel úplně nové příležitosti pro marionety v hlavních i vedlejších rolích a ukázal, že umějí bojovat, zvracet či provozovat sex stejně dobře jako skuteční herci.

  • Hraje skupina Spinal Tap (This Is Spinal Tap, 1984)

Hudební dokument o skupině Spinal Tap je plný skvělých rockových písniček. Ehm, jste fanoušci rocku, a neznáte Spinal Tap? A nebude to tím, že tahle skupina vlastně neexistuje a celý film je jedna velká, geniální mystifikace pod taktovkou Roba Reinera (režisér filmů Misery nechce zemřít, Když Harry potkal Sally či Princezna nevěsta)? Podívejte se na tenhle falešný dokument neboli mockument, který dal vzniknout celému filmovému žánru, a budete litovat, že tahle kapela navlečená v elasťákách ve skutečnosti nebyla (tedy aspoň před tímhle filmem). A drobná perlička: Mnoho původních diváků filmu věřilo, že je kapela Spinal Tap skutečná. Jedním z takových byl i Ozzy Osbourne.

  • Ryba jménem Wanda (A Fish Called Wanda, 1988)

Komedie z pera neodolatelného Monty Pythona a sira Johna Cleese, který si v ní i zahrál s kolegou Michaelem Palinem, Jamie Lee Curtis, Kevinem Klinem a rybkou jménem Wanda, snad ani doporučení nepotřebuje. Příběh o loupeži vzácných klenotů a smršti praštěných až absurdních událostí, které po ní následovaly, je stejně chytrý a vtipný i po téměř 30 letech od svého vzniku. A pokud dáte na lesk cen, vězte, že role prohnaného a žárlivého zloděje vynesla Kevinu Klinovi Oscara za vedlejší mužskou roli a Johnu Cleesovi spolu s Charlesem Crichtonem aspoň nominaci za nejlepší scénář (plus za režii pro Crichtona).

  • Apokalypsa v Hollywoodu (This Is the End, 2013)

Kde byste chtěli být vy, až přijde soudný den? Když na Los Angeles udeřila Apokalypsa doslova biblických rozměrů, hrdinové téhle silně nekorektní podívané právě pařilo na hollywoodské party v novém domě Jamese Franca. Pokud budete zjišťovat, jak se zpovykané a sjeté celebrity vypořádaly s koncem světa, připravte si velkou dávku smyslu pro humor za hranou slušného vkusu. Ve snímku, kde herci hrají sebe samé v jakési alternativní realitě a nebojí se udělat si ze sebe i krutou srandu, se představí James Franco jako James Franco, Seth Rogen jako Seth Rogen, Jonah Hill jako Jonah Hill… a Emma Watson jako Emma Watson se sekyrou.

  • Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy, 2004)

Jestli si rádi děláte legraci z moderátorů nováckých, primáckých,… (doplňte podle sebe) televizních zpráv, schválně jestli to zvládáte tak dobře jako tvůrci komedie odehrávající se v 70. letech, kdy muži nosili strašlivé mroží kníry, nemožné obleky a byli macho. Stejně macho jako hvězdný sandiegský moderátor televizních zpráv Ron Burgundy (Will Ferrell), který je přesvědčený o tom, že žena se hodí maximálně do pořadů pro hospodyňky. Ovšem jen do chvíle, kdy po jeho boku před kamerou usedne mladá a ambiciózní Veronica Corningstone (Christina Applegate). Pak se rozpoutá pravé zprávařské peklo… Zprávař se inspiroval postavou skutečného hlasatele Morta Crima a v roce 2013 se dočkal pokračování pod názvem Zprávař 2 – Legenda pokračuje (Anchorman 2: The Legend Continues), opět pod taktovkou režiséra Adama McKaye (ten má na svědomí i loňskou vynikající Sázku na nejistotu).