Investor Vladimír Komár osekal své portfolio prakticky pouze na kosmetickou společnost Dermacol, v závětří si ale hýčká ještě jeden drobnější, ale o to lahodnější byznys. 

Poté, co nedávno prodal podíl v TV Prima za vyšší stovky milionů korun a už před třemi lety se zbavil výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní a technologické společnosti Nielsen Admosphere, před několika měsíci potichu vstoupil do společnosti Advivum, distributora lepších, zejména francouzských a španělských vín. Ve firmě získal 80 procent.

Mezi vlajkové lodě jejího sortimentu patří třeba vína Billecart-Salmon z oblasti Champagne, Bourgogne Maison Leroy, Didier Dagueneau z údolí řeky Loiry či španělské Bodegas Muga z oblasti Rioja. Kromě toho obchoduje se sklem na víno známé značky Riedel. 

„Ve srovnání s Dermacolem je to zatím drobný byznys, ale vidím zde zajímavou příležitost. Trh dovozců vín je hodně rozdrobený. Chceme rozšiřovat portfolio značek třeba o italská vína, růst organicky, eventuálně přikupovat celé distribuční společnosti,“ říká někdejší mediální magnát, který kromě Primy měl na začátku tisíciletí podíl také v TV Nova. Zatím do vinařského byznysu napumpoval vyšší miliony korun a další miliony prý chystá na rozšíření velkoobchodu, případně na akvizice jiných firem v oboru. 

Advivum Wine Bar & Shop má kombinovat vinotéku a vinárnu.

Vstup do distribuce vína je pro něj logický i proto, že si po prodeji minerálky Korunní ponechal luxusní stáčenou vodu Krondorf. S tou míří zejména do restaurací v Česku i v zahraničí a právě vínem chce její prodej také podpořit. 

„Určitě je to cesta, jak do naší distribuční sítě dosazovat další produkty a sdílet náklady. Ke kvalitní minerální vodě, která se nikdy nebude pít po hektolitrech, je ideální kvalitní víno. A platí to i opačně,“ zamýšlí se Komár. Krondorf společně s Advivem aktuálně utrží něco přes 25 milionů korun, podle Komára se ale obrat může během několika let rychle zdvojnásobit. 

„Samozřejmě že pro náš tým, který byl zvyklý v Korunní pracovat s obratem půl miliardy, to je změna. Ale v této kategorii to při jisté velikosti může být zajímavé zejména z hlediska marže. Navíc zde platí, že abychom mohli jít s Krondorfem úspěšně za hranice, třeba do Německa, musíme posílit nejdřív doma. Zájem o něj projevila i některá vinařství ve Francii, což jen dokazuje, že jdeme správnou cestou,“ pochvaluje si strategii matematik Komár. 

Součástí jeho nápojových aktivit je také otevření vinárny ve Slovanském domě, které má proběhnout v polovině července. Zde už společnost Advivum měla svou vinotéku a obchod se sklenicemi. Loni ji ale zavřela a po vstupu Komára rozběhla celkovou rekonstrukci. 

Vstup do vinárny ve Slovanském domě

„Je to sice prestižní místo, ale na retail vlastně úplně špatné. I nový majitel budovy má plán z té dvorany udělat spíš gastro prostor. To nám vyhovuje a tomu se přizpůsobujeme,“ popisuje. Podnik, který nese název Advivum Wine Bar & Shop, by nově měl nabídnout posezení na zahrádce a kombinovat vinotéku s vinárnou.

Někdejší spolužák Jiřího Šmejce z matfyzu a později také jeho společník z byznysu je dnes známý jako velký milovník Francie a francouzského vína, byť (jak sám říká) tahle vášeň přišla až s věkem. „Do třiceti jsem vůbec nepil. Teď už si ale víno dokážu vychutnat, navíc v něm vidím i šanci na zajímavý byznys. A pokud to náhodou nevyjde, má to jednu velkou výhodu – nakoupené víno můžete alespoň sami vypít,“ uzavírá v nadsázce Komár.