Forbes Espresso

Kilo sem, kilo tam. Do včerejška platilo, že oficiální definice jednoho kilogramu byla „hmotnost toho kovového válce ve Francii“, Le Grand K, tedy mezinárodního prototypu kilogramu ze slitiny platiny a iridia uloženého v sídle Mezinárodního úřadu pro míry a váhy. Problém je, že tahle definice i samotné Velké káčko jsou starší než 100 let – a za tu dobu se hmotnost ukázkového kilogramu snížila zubem času o 50 mikrogramů. Proto se vědci rozhodli přepsat dějiny a učebnice fyziky a od pondělka se definice jednoho kila odvozuje od Planckovy konstanty, konceptu užívaného v kvantové mechanice. Vaše váha v koupelně se bohužel nezmění, ale pro vědce a byznys založený na výzkumu a přesnosti to jsou velké zprávy.

Forbes Espresso

Huawei bez Googlu, den druhý. Jak se výrobce telefonů, který měl našlápnuto stát se světovou jedničkou, vylíže ze zákopů studené války mezi Čínou a Amerikou? Těžko, protože bez Androidu a aplikací jako Google Maps nebo Gmail se jeho růst zpomalí a Samsung tak z trůnu nesesadí. Huawei navíc bude muset přijít s vlastním operačním systémem anebo prodávat telefony s návodem. Navíc to vypadá, že Huawei odstřihnou taky Intel, Qualcomm a další výrobci čipů. A co přesně to znamená pro vás, kteří telefon Huawei nebo Honor vlastníte?

Forbes Espresso

Porsche v krvi. Německý startupista Anton „Toni“ Piëch miluje rychlá auta – a teď chce do byznysu s nimi přinést revoluci. Piëch má luxusní supersporty v krvi, je totiž pravnuk legendárního Ferdinanda Porscheho, zakladatele značky, a syn dlouholetého šéfa automobilky Volkswagen Ferdinanda Piëcha. Toni se svým startupem ale chce vytvořit něco úplně nového, luxusní elektrosporťák, který bude zcela modulární – od výměnného motoru až po libovolný software auta.

Je ráno, míříte do práce a nevíte kam dřív?

Forbes Espresso je všechno, co potřebujete vědět, abyste svůj den začali chytře. Pětkrát týdně, ve vašem mailu.
Přihlaste se k odběru.