Říká se, že člověk buď může milovat hory, nebo hlubiny.  Pokud patříte mezi ty druhé nebo jste vzácná výjimka, kterou baví obojí, tenhle článek je pro vás. 

Oceán je stále z velké části neprobádané místo. Jestli vás nebaví relaxovat u knížky a nejlépe si odpočinete při aktivitě, vytáhněte kufr, hoďte do něj neoprenový oblek, půjčte si kyslíkové bomby a skočte do nového roku i hlubin moří a oceánů hezky rovnýma nohama. 

Tady je sedm podmořských divů, které v roce 2019 stojí za to poznat. 

Savusavu, Fidži

Tahle podvodní metropole z měkkých korálů, po které neustále proudí miliony barevných obyvatel, stojí rozhodně za návštěvu. Během ní se totiž potkáte například s lilijicí, rozmanitě barevnými nahožábrovci nebo modrými hvězdicemi.

Doporučujeme se ubytovat v resortu cestovatele Jeana-Michela Cousteaua (jeho tatínek Jacques Cousteau se stal předlohou pro hlavní postavu ve filmu Život pod vodou od Wese Andersena), kde dnes už osmdesátiletý specialista na podmořský svět často pobývá a přednáší.  

Kde se potápět: Namena Marine Reserve

Kuba

Co si budeme povídat, hlavní příval turismu na Kubě dělá cukrová třtina a tabák… a taky pestrý noční život. Pokud si ale hlavu místo mojitem radši zchladíte pod slanou vodou, čeká vás velký zážitek. Na Kubě se totiž můžete potápět s krokodýly.

Říkáte, že byste si nakonec radši dali to mojito? Nebojte se, sice právě na Kubě tito plazi dorůstají největších známých rozměrů – a taky by asi neměli problém se do vás zakousnout, díky zabezpečení jde však o bezpečnou atrakci. 

Kde se potápět: Jardines de la Reina

La Paz, Mexiko

Právě tuto lokalitu nazval Jacques Cousteau „světovým akváriem“ a měl pro to dobrý důvod. V La Paz totiž můžete volit z mnoha možností.

Ať už se chcete potápět se žraloky, dát pár temp s velrybami, zaplavat si s lachtany, nebo na Isla Espíritu Santo vyrazit na noční hlídku s obřími rejnoky… Sestoupat taky můžete na podmořskou horu El Bajo, kterou hlídá skupina kladivounů. No neříkejte, že si nevyberete.

Kde se potápět: El Bajo

Bodrum, Turecko

Potápění v Egejském moři je často přehlíženo, protože je hned za rohem. Ale to neznamená, že podvodní svět je tu méně vzrušující. Vyrazte na ostrov Orak, malý skalnatý ostrov poblíž pobřeží Bodrumu, kde strmé skalní stěny klesají více než 130 metrů do modrého moře a už samy o sobě dělají z potápění unikátní zážitek.

Zatímco pokročilejší potápěči se mohou potápět do hlubin, aby prozkoumali jeskyně a duté skály, začátečníci se taky nebudou nudit. Ti si pod hladinou můžou prohlédnout třeba trosky letounu C-47 Dakota.

Kde se potápět: ostrov Orak

Poloostrov Musandam, Sultanát Omán

Když se vydáte do Hormuzského průlivu, nejsevernějšího bodu ománského sultanátu, čeká vás skutečně magická podívaná. Od malých rybek az po ty velké – nikdy nevíte přesně, koho na své cestě pod hladinou potkáte.

Kvůli faktu, že se v tého oblasti mísí mnoho proudů, podmínky pro potápění nemusí být vždy ideální. O to více ale můžou být překvapující – nikdy totiž nevíte, koho vám zrovna proud přinese na návštěvu. A tak se najednou můžete potápět třeba u skupiny rejnoků. 

Kde se potápět: prozkoumejte místní jeskyně

Velikonoční ostrov, Chile

Jeden z nejvzdálenějších a také moderní civilizací málo dotčených ostrovů na světě je vysněným místem pro mnohé potápěče. 

Vzhledem k tomu, že zde viditelnost může dosahovat až 60 metrů pod hladinu moře, můžete mezi slunečními paprsky zahlédnout na 160 druhů zvířat – včetně zelené želvy, která je v oblasti rozšířená. Ani kvůli těm obřím tajemným hlavám nemusíte vylézat na souš, jednu z nich totiž najdete přímo pod hladinou. 

Kde se potápět: Moai Site

Ostrov Yap, Federální státy Mikronésie

Pokud milujete rejnoky, ostrov Yap je jedním z mála míst na planetě, kde je můžete pozorovat celý rok. Nejideálnější podmínky pro potápění jsou ale od konce května do listopadu, kdy je moře klidné. 

Na ostrově existuje dokonce i specializovaný kurz o rejnocích, který si můžete udělat ještě před ponorem.

Kde se potápět: Údolí rejnoků