Ikona designu

Psací stroj Olivetti Valentine

To, co je pro dnešní mileniály počítač od Apple, byl pro generaci jejich rodičů či prarodičů psací stroj Olivetti Valentine v sedmdesátých letech minulého století. Nachází se dokonce ve stálých sbírkách muzeí MoMa a London Design Museum. Ačkoliv se jedná o přístroj, který má velmi průměrné technické schopnosti, lásku svých uživatelů získal díky svému vzhledu. Nejznámější odstín tohoto psacího stroje je ostře červená. Designér Ettore Sottsass tvrdil, že chtěl v této barvě ztvárnit barvu komunistické vlajky, vášně i odstínu, která donutí chirurga, aby pracoval rychleji.

Ikona designu

Ford Mustang

Jeden z nejkultovnějších modelů aut se začal vyrábět v roce 1964. Díky Mustangovi vznikla nová třída vozidel, takzvaný pony car. Což znamená, že se jedná o výkonné sedany s dlouhou přední kapotou a krátkou zádí. Ford Mustang je také oblíbený filmový protagonista, v zásadních rolích se projížděl třeba ve snímcích Need for Speed, 60 sekund nebo Rychle a zběsile- Tokijská jízda. Nemůžeme si bez něj ale představit ani Četníky ze Saint Tropez nebo Charlieho andílky.

Ikona designu

Loutka Hurvínek

Italové mají Pinocchia, Češi zase Hurvínka. Společně se svým „taťuldou“ Spejblem, kamarádkou Máničkou a pejskem Žerykem pochází z Plzně. Jako první vznikl Spejbl, a to už v roce 1919, pod rukama řezbáře Karla Noska. O šest let později přichází na scénu právě Hurvínek, jemuž se nejdřív říkalo Spejblík a měl na sobě noční košilku. Jméno Hurvínek ale samo o sobě žádný význam nemá, používalo se pro jeho libozvučnost. Hurvínek má nejen svou vlastní poštovní známku, automobil, který nese jeho jméno, ale dokonce i asteroid, objevený v roce 1997.

Ikona designu

Rádio Tesla Mír

Na pohled evokuje představu o Brigitte Bardot nebo Janě Brejchové, jak v době jeho uvedení, tedy v roce 1961, leží v létě venku na dece a vedle nich stojí tahle proutěná kabelka. Ale počkat, není to kabelka, je to rádio, které klame vzhledem. Model Tesla Tesla 2800 B-2 bylo takzvané kabelkové přenosné rádio, kterému se přezdívalo Mír. Jeho nezaměnitelný design má dodnes řadu skalních fanoušků, a ačkoliv se vyráběl pouhé dva roky, dodnes ho můžete ulovit na internetových aukcích a bazarech.

Ikona designu

Nábytková stěna Carlton

Je to totem, nebo socha? Ani jedno. Jedná se o nábytkovou stěnu, kterou navrhl jeden z největších géniů designu Ettore Sottsass. Ten měl na svém kontě vzhled třeba legendární psací stroj Olivetti. Cílem této stěny, kterou navrhlo Sottsassovo hnutí zvané Memphis (název odkazoval k Elvisovi i starověkému Egyptu), bylo rozesmát svého majitele. Byla to hozená rukavice statickému nábytku ve stylu Bauhaus. Sottsass totiž chtěl, aby naše domovy nebyly jen „nehybnými chrámy“.

Sloupek

Bucket hat: horký trend, nebo nekonečný příběh?

Veronika Ruppert
Bucket hats nejsou zpátky. Posledních 30 let totiž z módy nikdy nevyšly. I přesto, že spoustě lidí tyhle kloboučky nesluší a málokdo je dokáže nosit tak, aby nevypadal komicky. Kdo to bezesporu uměl, byli šedesátkoví mods, stejně jako rapeři a raveři v osmdesátých a devadesátých letech. Chcete to umět i vy, nebo vám čepice, které se v Bulharsku říká idiotka, přijde nevkusná?Během nultých let…
Čtěte dál
Za co utrácet