Ikona designu

Fotoaparát Polaroid

Ačkoliv nejdřív vše nasvědčovalo, že tento vynález skončí v propadlišti dějin, fotoaparát Polaroid zažívá už několik sezón nebývalý comeback. Jen v roce 2017 se ho prodalo na 7 miliónů kusů. Nápad vytvořit fotografický přístroj, který snímky okamžitě vyvolá, se urodil v hlavě Edwina Landa v roce 1943. Model, který si ale většina z nás pod názvem Polaroid představí, byl uveden až v roce 1977.

Ikona designu

Citrusovač Alessi Salif

Pokud vám připomíná mimozemskou loď, pak nejste daleko od zdroje inspirace designéra Phillipa Starcka, který tohoto kuchyňského pomocníka navrhl. Odšťavňovač citrusů vynalezl poté, co v roce 1988 odjel na dovolenou. Během jedné návštěvy restaurace nakreslil na papírové prostírání přístroj, na jehož vzhled ho navedly podávané mořské plody. Papírové prostírání Starck složil a poslal rovnou do společnosti Alessi, se kterou v té době spolupracoval. Osvícený šéf značky Alberto Alessi usoudil, že je u zrodu další designové legendy a od roku 1990 začala jeho firma zmíněný citrusovač vyrábět. Jeho vadou ale je, že není příliš praktický. I přesto jej do své sbírky zařadila newyorská MoMa.

Ikona designu

Židle Pavla Janáka

Kubistický artefakt, který zosobňuje velmi zajímavé období českého designu, byla noční můrou. Alespoň pro truhláře, který měl židli od českého designéra a architekta Pavla Janáka, vyrobit. Vysochat totiž složité, expresivní tvary kosočtverců z hnědě mořeného dubu není jen tak. Pokud se tento kus nábytku z roku 1911-12 už dostane do aukce, prodává se za několik stovek tisíc. Mimo židle navrhl Janák například průčelí pražského paláce Adria, hotel Juliš, osadu Baba nebo Husův sbor na Vinohradech.

Ikona designu

Křeslo Eames

Jeho zaoblené křivky, měkká kůže a elegantní konstrukce z palisandrového dřeva, budily emoce už v dobách uvedení tohoto křesla. V roce 1956 ho americkému publiku představil manželský pár – designéři Ray a Charles Eamsovi. Stalo se tak v rámci televizního pořadu Home, kde po křeslu Eames okamžitě zatoužily masy. Jen málokdo si ale luxusní kousek mohl dovolit, dodnes se jeho cena pohybuje okolo 170 tisíc korun.

Ikona designu

Mísa Vitrucell

Zdeněk Lhotský je nejen umělcem, ale také inovátorem. Dánský královský pár ho požádal, aby pro ně ze skla odlil sarkofág, vytváří ceny Českého lva, ale nejzajímavějším jeho počinem je vitrucell, patentovaná technika taveného skla. Slovo vitrucell je složenina z vitrium (sklo) a cell (buňka). Původně skla nejsou barvená vůbec, ale studio Zdeňka Lhotského je umí díky tajnému postupu obarvit.

Sloupek

Forbes Royal: Jak lze potkat vévodkyni? Buďte připraveni, jde to překvapivě snadno

Irena Cápová
Většina světa řeší koronavirus a z královské rodiny publikum zajímají leda závěrečné kroky vévody a vévodkyně ze Sussexu, toho času vykonávajících v Londýně poslední povinnosti v rámci svých rolí senior royals. Do detailů propracovaný program i zjev prince Harryho, a zejména jeho ženy, vévodkyně Meghan, bere jejich fanouškům dech. Nebylo opomenuto nic. Tohle je wow efekt, jak má být. Okázale se…
Čtěte dál
Za co utrácet