Ikona designu

Buvol od Libuše Niklové

Dětská nafukovací hračka, na které se dá obkročmo sedět a houpat, je patentovaným vynálezem. Libuše Niklová Buvola navrhla pro firmu Fatru Napajedla v roce 1963. Později se přidaly ještě postavy slona, housenky, žirafy, koníka či prasátka, které se (znovu) vyrábí dodnes.

Ikona designu

Podprsenka Wondebra

Už dvacet pět let je podprsence, jejíž reklamní kampaň způsobila dopravní nehody. Na billboardu byla vyfocená Eva Herzigová v negližé, se sloganem: „Hello, boys!“. Značka Wonderbra byla sice založena už v roce 1939 v Montrealu, ale masivní popularitu získala díky hladkému push-up modelu s jemnou krajkou okolo dekoltu. Dodnes patří k nejoblíbenějším podprsenkám vůbec.

Ikona designu

Náramek Cartier Love

I když se jedná o luxusní šperk, inspirací pro jeho vznik bylo hnutí hippies. Psal se rok 1969 a mladý designér šperků Aldo Cipullo, který v té době pro Cartier pracoval, uviděl transparent Make love, not war. Rozhodl se, že vytvoří náramek, který bude moderní, trochu provokativní, zároveň připomínat pás cudnosti, ale zároveň pořád odkazovat na historii značky.

Ikona designu

Jelení lůj

Dnes sklízí popularitu na vlně nostalgie po dobách, kdy byl jedinou možnou volbou. Vyrábí se už od roku 1962 a tehdy vypadal jako špalíček zasazený do malého červeného kulatého tubusu. Název výrobku je odvozen z antických poznatků, že tuk z jelena pomáhá ošetřit drsnou pokožku. Tyčinka na rty ale nic podobného neobsahovala, její podstatnou složkou je lékařská vazelína.

Ikona designu

Omega Speedmaster

Přezdívá se jim první hodinky, které se nosily na Měsíci. Měl je totiž na zápěstí Neil Armstrong i Buzz Aldrin, když v roce 1969 stanuli na povrchu Měsíce. Konkrétně se jednalo o model ST105.012, kterému se říká Moonwazch. Od té doby mají všechny hodinky tohoto typu vyryto „The first watch worn on the moon“. Co je na nich tak výjimečného? I když první strojek tohoto typu byl vyroben už v roce 1942, pořád platí za jeden z nejspolehlivějších chronografů vůbec.

Sloupek

Kam kráčíš, Shyamalane? Film Skleněný je dalším zlomem v kariéře režiséra

Honza Škoda
Do kin přišel thriller Skleněný, pokračování snímků Vyvolený a Rozpolcený. Za všemi třemi tituly stojí milovaný i nenáviděný režisér M. Night Shyamalan, jehož kariéra stagnuje. Vylepšil si novým thrillerem renomé? Podobně…
Čtěte dál
Za co utrácet