Ikona designu

Stolní lampa 5839

Právě tuto lampu použil Adolf Loos v interiéru Mullerovy vily. Její nesmlouvavý strohý design zaujme především díky povrchu z lesklého niklu, stínidlo je z opálového skla. Nesmí samozřejmě chybět ani bakelitový vypínač. Ikonických svítidel vytvořil Franta Anýž hned několik, ale patentem byla chráněná až bezestinná operační lampa, která se vyráběla až do druhé poloviny 40. let.

Ikona designu

Eight Hour Cream

Byl to jeden z prvních kosmetických přípravků, po kterém začaly prahnout davy. Uveden byl v roce 1930 a jeho autorka Elizabeth Arden ho nejdřív testovala na kopytech svých ušlechtilých dostihových koní. Pak jedna z prvních zákaznic tohoto přípravku namazala ranku na koleni svého dítěte, která se během osmi hodin zázračně zahojila. Tak přišel na svět název: 8 Hour Cream. Od té doby je v kosmetické taštičce nejen většiny známých vizážistů, ale pravidelně ho uvádí jako svůj produkt, který by si vzaly na pustý ostrov i slavné herečky a modelky. Během své 89leté existence také posbíral 115 nejrůznějších cen.

Ikona designu

Holínky Hunter

Nosí je britská královna Alžběta II., modelka Kate Moss i celebrity v Hollywoodu, kdy prší jen málokdy. Holínky Hunter jsou asi jedinou obuví svého druhu, které ukazují na váš status, ale zároveň velmi decentním způsobem. Vyrábět se začaly už v roce 1856 v Edinburgu, ovšem na popud Američana Henry Lee Norriho. První ortopedicky tvarované holínky z přírodního kaučku, který nepromokne, se objevily v roce 1955. Jednalo se o dnes už notoricky známý zelený model, který má ve svém botníku údajně každý člen britské královské rodiny.

Ikona designu

Hodinky Rolex Explorer

Okamžitě po svém uvedení v roce 1953 získal tento model uznání odborné veřejnosti a stal se objetem touhy těch, kdo si chtěli připadat jako dobrodruzi. Právě model Oyster Perpetual Explorer jsou totiž inspirované proslulým výstupem na Mount Everest, který jako první pokořil Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay. Rolex byl sponzorem této expedice a na zápěstí horolezce Hillaryho byly po celou dobu hodinky, které poté byly důkladně přezkoumány v laboratoři. Mezi další slavné nositele těchto outdoorových hodinek patří i David Attenborough nebo Tom Hanks.

Ikona designu

Váza Uovo Termit

Základem pro práci respektovaného designéra Ronyho Plesla je odkaz k tradici českého sklářství. Často využívá uranového skla, což je unikátní materiál, který nyní vyrábí pouze jediná sklárna na světě. Váza je jedinečná také díky čočkovitým optickým efektům, které jsou vytvořeny pomocí probroušení vnější opálové vrstvy.

Sloupek

Nevíte, kam na dovolenou? Podle Instagramu ji neplánujte

Petra Šimůnková
Podle čeho si vybíráte, kam vyrazíte na dovolenou? Podle ceny, možnosti dopravy, kulturního a sportovního vyžití, nebo třeba podle místní kuchyně? Gratulujeme, to jste asi jedni z mála. Britská studie odhalila, že pro mileniály ve věkovém rozmezí od 18 do 33 let…
Čtěte dál
Za co utrácet