Bylo to divokých 10 dní, pro britskou královskou rodinu skoro tak divokých jako oněch nejkrizovějších 10 dní roku 1997, kdy zemřela princezna Diana. Ve středu 8. ledna oznámili princ Harry a jeho manželka, vévodkyně Meghan ze Sussexu, na svém instagramovém účtu onen revoluční záměr odstoupit z pozic předních členů královské rodiny a finančně se osamostatnit.

V pondělí 13. ledna královna, která se o celé přelomové věci bohužel dozvěděla právě až z Instagramu, veřejně odvětila, že se záměry svého vnuka Harryho souhlasí.

Veřejnému oficiálnímu vyjádření předcházel celodenní summit a rodinná rada na zámku Sandringham v Norfolku, kde jinak královna touto dobou obvykle tráví novoroční volno. Nyní šlo o to, „vyjasnit si praktické detaily“ ohledně bezprecedentního kroku, jemuž média takřka okamžitě začala přezdívat „Megxit“.

A jen 10 dní po oné mezinárodní instagramové pumě, která vzrušila polovinu planety, přišla další horká zpráva. V sobotu 18. ledna večer oznámilo Její Veličenstvo Alžběta II., že Harry a Meghan končí nejen coby „senior royals“, ale vzdávají se i svých královských titulů (nadále tedy už nebudou oslovováni Jejich královské Výsosti). Vzdají se i veškerých dotací z veřejných peněz, všech královských privilegií.

Dokonce prý vyjádřili přání doplatit oněch diskutovaných 2,4 milionu liber hrazených z peněz daňových poplatníků, které pár loni využil k nákladné rekonstrukci svého venkovského sídla.

Plné znění královnina sobotního oficiálního vyjádření si můžete přečíst tady.

Co zaznělo, je velká frajeřina. Ovšem především ze strany oné velké dámy, Jejího Veličenstva královny Alžběty II.

Byla to ona, kdo se tu zase, jako už tolikrát, zachoval jako pravý vládce a panovník. Moudře, rozumně, uvážlivě a citlivě. Jak směrem ke svému milovanému vnukovi, který ve věku 12 let za tragických okolností přišel o matku a svou manželku i svou mladou rodinu nyní chce před „stejnými mocnými bulvárními silami“ upřímně uchránit (přejme Sussexovým v tomto směru v Americe štěstí, nelze totiž věřit, že budou žít zcela mimo hledáček společenských a bulvárních médií, na to jsou příliš velkými globálními celebritami).

Ale stejně tak je královna citlivá a empatická ke své vlastní monarchii, své vlastní nejužší rodině, sestavené z přímých následníků trůnu, a ke svým poddaným.

Oněch kritických 10 dnů se rozebíralo mnohé. Možnosti Harryho privátního života na jiném kontinentě, možnosti jejich společných výdělků, způsoby, jakými bude chráněna, zajišťována a financována jejich bezpečnost, ale i způsoby, jimiž lze i nelze monetizovat jejich už veřejně registrovanou obchodní značku Sussex Royal.

Nic z toho momentálně stále jisté a zcela zřejmé není. Co však jisté je, že královna Alžběta II. staví svou rodinu a rodinu svého vnuka a jejich štěstí momentálně na první místo. Zareagovala jako moudrá vládkyně i jako citlivá, milující babička.

Zareagovala totiž nevídaným precedentem. Nejprve umožnila svému vnukovi, aby si vzal ženu svého srdce, nadto rozvedenou Američanku, což ještě před pár desítkami let ve stejné britské královské rodině znamenalo abdikaci krále. Právě Edward VIII. byl mimochodem Alžbětiným oblíbeným strýčkem, starším bratrem jejího milovaného otce Bertieho, pozdějšího krále Jiřího VI. Královna Alžběta II. prý Edwarda v dětství doslova zbožňovala.

A celý život se podle svých životopisců trápila a trápí tím, že se z něj po abdikaci a svatbě s Wallis a „odklonu od rodiny“ stal v jeho dobrovolném exilu i doživotní společenský a politický vyděděnec. Nic takového nyní Alžběta II. v případě svého vnuka, který navíc patří k jejím vůbec nejmilejším příbuzným, rozhodně nechce dopustit.

Královna má totiž i další zkušenosti. Sama ještě svému vlastnímu prvorozenému synu Charlesovi nedovolila, aby se oženil s ženou svého srdce, jíž byla od 70. let jeho vrstevnice Camilla Shand, později provdaná Parker-Bowles. Nebyla princi rovna rodem. Jak naopak velmi žádané manželství s mladičkou a zcela nezkušenou a nepřipravenou Lady Dianou z bohatého aristokratického rodu Spencerových, kterou Charlesovi v paláci v podstatě vnutili, ve finále dopadlo, všichni vědí.

Svou vyvolenou si Charles mohl vzít až v roce 2005. Dnes je známá coby vévodkyně z Cornwallu a toto druhé manželství nejslavnějšího následníka trůnu světa je harmonické a zcela šťastné.

Nerozvedl se však jen princ Charles, rozvedly se hned tři ze čtyř dětí královny.

A královna se poučila. Proto už mladý princ William mohl před 10 lety oznámit, že se ožení se svou dlouholetou přítelkyní a spolužačkou, zároveň však ženou pocházející ze zcela běžné anglické středostavovské rodiny, Catherine „Kate“ Middleton. Jejich manželství, které uzavřeli v dubnu 2011 ve Westminsterském opatství, je mimořádně šťastné, narodily se jim prozatím tři děti.

A když je člověk vidí na společných akcích, jako byla naposledy tento týden ta v Bradfordu v hrabství West Yorkshire, kdy se oba srdečně smáli dortu plnému svých dětských fotografií (princ William tu považoval svou vlastní dětskou podobenku za fotku jejich společné dcerky Charlotte, tak jsou si otec s malou dcerou nyní podobní), je opět a znovu zjevné, že si příští král vybral dobře. Září z nich vzájemná úcta, respekt, srdečnost, důvěrnost a všudypřítomná harmonie. Však se ti dva znají nyní už téměř 20 let.

A když nyní Harry vyjádřil vážné obavy o ženu, kterou za svou manželku pojal sotva před 20 měsíci v kapli sv. Jiří ve Windsoru, královna se takřka okamžitě rozhodla vnuka podpořit. Přesto, že náhlé a nečekané opuštění královských povinností, které představují především službu vlasti, je naprosto proti jejímu přesvědčení, je proti všemu, co jako panovnice sama budovala a buduje už téměř 70 let a co předtím budovalo 30 generací jejích předků.

Přesto, že Harry a Meghan revoluční krok s královnou předem nijak nekonzultovali, a musel tedy pro třiadevadesátiletou královnu uvyklou tradicím a protokolu znamenat do jisté míry šok.

Jejich šťastně narozenému synkovi Archiemu je sotva osm měsíců a vévodkyně Meghan je prozatím oficiálně stále na mateřské bez nutnosti plnit jakékoli královské povinnosti. Přes to všechno jim osvícená panovnice k jejich plánovanému novému kroku téměř okamžitě požehnala.

A jestliže už v pondělní zprávě hovořila velmi smířlivě a srdečně o „Harrym, Meghan a jejich synovi“ (užívat křestní jména není v oficiálních královských tiskovým zprávách ani trochu běžné), v nynější sobotní večerní zprávě šla v osobním tónu ještě dál: „Harry, Meghan and Archie will always be much loved members of my family,“ uvádí v oficiální zprávě s nebývalým pohnutím královna. „It is my whole family’s hope that today’s agreement allows them to start building a happy and peaceful new life.“

Harry a Meghan jsou volní. Jsou svobodní. Jsou nezávislí, osvobození od pravidel, disciplíny i svazujícího královského protokolu. Zda budou šťastní a spokojení, ukáže budoucnost. Jedno je však jisté. Královna Alžběta II. se znovu ukázala jako moudrá žena. Také jako empatická babička a zkušená hlava rodiny. Ale především jako velká panovnice.