Ve druhém vydání rubriky Forbes Walkman pro vás máme dva dlouho očekávané hudební návraty, fascinující podcast o satelitním vysílání za železnou oponou nebo dokonalou zvukovou studii života ve městech po celém světě. Vypínejte displeje, zapínejte uši.

?️The Best Of Times / podcast

Rozhovory s hudebníky jsou často tristní – novinář se ptá na nesmyslná klišé, hudebník vlastně moc netuší, co by měl odpovědět, a tak mu vrací ještě horší floskule. Co vás baví víc, natáčení ve studiu, nebo koncertování? Čím se vaše nová deska liší od té předchozí? A jak se těšíte na turné? Ale potom je tady John Doran. Publicista, spisovatel, zakladatel hudebního magazínu The Quietus a autor asi nejlepších hudebních rozhovorů posledních let.

V jeho seriálu The British Masters pro Noisey se vystřídali Jimmy Page, Liam Gallagher nebo Neil Tennant z Pet Shop Boys a původní videosérie teď dostává podcastovou podobu. Zároveň Doran spustil úplně nový podcast. V The Best Of Times, který má zatím čtyři díly, se ptá hudebníků na zdánlivě banální věc: Jaký byl váš nejlepší a nejhorší zážitek v životě? Výsledek je ale skvělý – Róisín Murphy z Moloko nebo Jason Williamson ze Sleaford Mods jsou v rozhovorech překvapivě intimní a sdílní. Jako byste seděli vedle nich. Tohle standardní hudební rozhovory nepřipomíná ani náhodou.

?Khoiba – Khoiba / tuzemská deska

Na svém debutu Nice Traps z roku 2004 ukázala Khoiba, že české kapely můžou s přehledem držet krok se zahraničními trendy, ne je jenom marně dohánět. Melancholický kytarový pop Emy Brabcové a Filipa Míška ozdobený elektronickými postupy byl tehdy srovnatelný s anglickými i německými kapelami a Khoibě se přisuzovala podobná dráha jako třeba kultovní Ecstasy Of Saint Theresa. Po vydání druhé desky Mellow Drama si ale Khoiba místo budování kariéry naordinovala přestávku, která se nakonec natáhla na 12 let.

Kapela se teď vrací v okamžiku, kdy už v to nikdo asi ani nedoufal. A jako by se toho ani moc nezměnilo – hudba Khoiby pořád stojí na výrazném vokálu Emy Brabcové, stále je hodně melancholická a poměrně přitažlivě kombinuje současnou elektroniku s písničkářstvím. Khoiba album pokřtila ve středu 17. dubna a momentálně vyráží na turné, kde jí bude předskakovat Jan Boroš z projektu Čáry života, čerstvě ozdobeného hudební cenou Apollo.

?️ Spacebridge / podcast

Když není možné železnou oponu zvednout, musí se úplně obejít. Třeba pomocí satelitů. Nový podcast z dílny Radiotopie nazvaný výmluvně Spacebridge vypráví nepříliš známý příběh vědců, astronautů i obyčejných obyvatel východního a západního bloku, kteří v 80. letech tolik toužili po vzájemném propojení, až si vzali na pomoc tehdy revoluční technologii – satelitní komunikaci.

V dokumentárně laděném podcastu, který hojně využívá archivní zvuky a rozhovory, ale i nově složenou hudbu a zvukové efekty, sledujeme nepravděpodobnou a spletitou cestu ke spojení Východu a Západu pomocí satelitního vesmírného mostu. V nejlepších okamžicích se tenhle příběh poslouchá jako napínavá špionážní detektivka, často vás ovšem odzbrojí ty nejobyčejnější příběhy lidí, kteří byli ochotni dávat v sázku nejenom svoje kariéry, ale i životy.

?The Chemical Brothers – No Geography / zahraniční album

Britská dvojice The Chemical Brothers je u nás pořád neuvěřitelně populární. Přesvědčit jsme se o tom mohli třeba na loňském festivalu Metronome, kde Tom Rowlands a Ed Simons svojí výpravnou audiovizuální show uhranuli tisíce fanoušků. S deskami to ale v poslední době bylo horší – The Chemical Brothers spíš těžili z dávných hitů a svoje čerstvé tracky hráli skoro z povinnosti.

O to překvapivější je jejich aktuální, v pořadí už deváté album No Geography. The Chemical Brothers na něm konečně překročili stín vlastní minulosti, přestali míchat derivát z vlastního soundu a přišli s něčím novým. „Tři dekády od svého založení zmáčkli The Chemical Brothers tlačítko reset – a neuvěřitelně jim to prospělo,“ píše magazín Clash. „Jsou svěží a dokazují, že umějí udělat perfektní taneční track z čehokoli.“

?Sound Matters / soundart

Jak znějí města? Co připomínají zvuky kolem nás? Poznali byste po sluchu, ve které světové metropoli právě jste? Na tyhle otázky se ve své podcastové sérii Sound Matters snaží odpovědět Tim Hinman. Ve čtyřiadvacetidílném seriálu, který si celý můžete pustit na Soundcloudu a který třeba britský deník The Guardian označil za zvukovou rozkoš, zkoumá Paříž, Tokio, Reykjavík nebo Londýn.

Občas si vezme na pomoc hosta (třeba průvodcem po Los Angeles je režisér David Lynch), častěji ale nechává promlouvat samotné město. Výsledkem je informačně nabitá zvuková koláž, která ale rozvíjí i vaši představivost. A přesně tak má podcast fungovat.