Aktuální vydání magazínu Forbes

Gmail od Googlu výrazně mění tvář. Tyhle novinky stojí za vyzkoušení

Pošli to dál

Používáte Gmail? Pokud náhodou ne, tak spousta lidí kolem vás nepochybně ano. Populární e-mailovou službu od Googlu má po celém světě více než 1,4 miliardy uživatelů. Nyní se jeho webové rozhraní dočkalo největších změn od roku 2011.

Update přichází k uživatelům postupně a ověřit si, zda máte nového klienta k dispozici, můžete jednoduše – stačí se přihlásit a kliknout na ozubené kolečko Nastavení. Pokud jste na řadě, objeví se odkaz pro vyzkoušení nové verze.

Novinek je každopádně hned několik a tohle jsou ty nejzásadnější.

Důvěrný mód

S touto novou funkcí můžete zajistit, aby lidé váš e-mail nemohli snadno kopírovat, přeposlat, stáhnout a vytisknout. Též máte možnost nastavit expiraci, tedy časový úsek, po kterém příjemce ztratí k danému e-mailu přístup.

Pro názornost přikládáme GIF z googlího blogu, neb v naší aktualizaci důvěrný mód zatím chybí.

A pokud se domníváte, že opatrnosti není nikdy dost, nic vám nově nebrání e-mail zaheslovat. Příjemce jej bude moci otevřít až poté, co mu pomocí SMS dorazí přístupové heslo.

Vylepšené Úkoly

Ačkoli tento googlí nástroj na tvorbu to-do listů s velkou pravděpodobností nepoužíváte, možná mu nyní dáte šanci. Úkoly (neboli Tasks), které v nové verzi naleznete v pravé boční liště, jsou uživatelsky přívětivější a můžete do nich jednoduše vkládat obsah pomocí „drag & drop“.

V té samé liště také naleznete Kalendář a Keep – místo pro rychlé poznámky. Nepohodlnému skákání mezi záložkami prohlížeče tak můžete dát sbohem.

Pohodlnější práce se zprávami

Nekonečné scrollování při hledání přiloženého souboru v dlouhém vláknu je minulostí. Veškeré přílohy se nyní zobrazí přímo pod předmětem e-mailu.

Pohodlí také zvyšují tlačítka pro smazání či archivování e-mailu, která naleznete přímo na liště dané zprávy. Úplnou novinkou je pak možnost odložení na později. Funkce vám pak ve vámi zvolené datum a čas e-mail připomene.

Zprávy si nově můžete připravit i v offline módu. Odeslány budou, jakmile budete znovu připojeni k internetu.

Chytřejší aplikace

Dříve vás mobilní Gmail bombardoval notifikacemi pokaždé, když jste obdrželi nový e-mail. Nově si můžete nastavit, aby vám notifikace přicházely pouze v případě těch nejdůležitějších zpráv. O jejich relevanci rozhodne sám Google na základě vaší historie používání služby.

Pokud neodpovíte na e-mail, o němž se Gmail domnívá, že je důležitý, bude vám po několika dnech připomenut. To samé platí pro případ, když někdo neodpoví vám.

A teď to horší…

Přes všechny příjemné novinky vás něco může zklamat. Kliknutí na datum a čas v těle e-mailu a následné přidání do kalendáře je pryč. Stejně tak nelze e-mail do rozkliknutého kalendáře přetáhnout.

V Úkolech bohužel nefungují klávesové zkratky a nelze mezi jednotlivými poznámkami hledat. Pokud pracujete na malém notebooku, vidíte v nové verzi méně e-mailů než ve staré.

Celkově změna k lepšímu

Dle provedených změn se Gmail snaží přilákat více firemních uživatelů a stát se užitečnějším zejména pro byznys. Po chvíli zkoušení však i běžný uživatel uzná, že práce s populární e-mailovou službou je nyní opravdu pohodlnější.

Čtěte také