skip to main content
Nové technologie

Gmail od Googlu výrazně mění tvář. Tyhle novinky stojí za vyzkoušení

3 minuty čtení

Používáte Gmail? Pokud náhodou ne, tak spousta lidí kolem vás nepochybně ano. Populární e-mailovou službu od Googlu má po celém světě více než 1,4 miliardy uživatelů. Nyní se jeho webové rozhraní dočkalo největších změn od roku 2011.

Update přichází k uživatelům postupně a ověřit si, zda máte nového klienta k dispozici, můžete jednoduše – stačí se přihlásit a kliknout na ozubené kolečko Nastavení. Pokud jste na řadě, objeví se odkaz pro vyzkoušení nové verze.

Novinek je každopádně hned několik a tohle jsou ty nejzásadnější.

Důvěrný mód

S touto novou funkcí můžete zajistit, aby lidé váš e-mail nemohli snadno kopírovat, přeposlat, stáhnout a vytisknout. Též máte možnost nastavit expiraci, tedy časový úsek, po kterém příjemce ztratí k danému e-mailu přístup.

Pro názornost přikládáme GIF z googlího blogu, neb v naší aktualizaci důvěrný mód zatím chybí.

A pokud se domníváte, že opatrnosti není nikdy dost, nic vám nově nebrání e-mail zaheslovat. Příjemce jej bude moci otevřít až poté, co mu pomocí SMS dorazí přístupové heslo.

Vylepšené Úkoly

Ačkoli tento googlí nástroj na tvorbu to-do listů s velkou pravděpodobností nepoužíváte, možná mu nyní dáte šanci. Úkoly (neboli Tasks), které v nové verzi naleznete v pravé boční liště, jsou uživatelsky přívětivější a můžete do nich jednoduše vkládat obsah pomocí „drag & drop“.

V té samé liště také naleznete Kalendář a Keep – místo pro rychlé poznámky. Nepohodlnému skákání mezi záložkami prohlížeče tak můžete dát sbohem.

Pohodlnější práce se zprávami

Nekonečné scrollování při hledání přiloženého souboru v dlouhém vláknu je minulostí. Veškeré přílohy se nyní zobrazí přímo pod předmětem e-mailu.

Pohodlí také zvyšují tlačítka pro smazání či archivování e-mailu, která naleznete přímo na liště dané zprávy. Úplnou novinkou je pak možnost odložení na později. Funkce vám pak ve vámi zvolené datum a čas e-mail připomene.

Zprávy si nově můžete připravit i v offline módu. Odeslány budou, jakmile budete znovu připojeni k internetu.

Chytřejší aplikace

Dříve vás mobilní Gmail bombardoval notifikacemi pokaždé, když jste obdrželi nový e-mail. Nově si můžete nastavit, aby vám notifikace přicházely pouze v případě těch nejdůležitějších zpráv. O jejich relevanci rozhodne sám Google na základě vaší historie používání služby.

Pokud neodpovíte na e-mail, o němž se Gmail domnívá, že je důležitý, bude vám po několika dnech připomenut. To samé platí pro případ, když někdo neodpoví vám.

A teď to horší…

Přes všechny příjemné novinky vás něco může zklamat. Kliknutí na datum a čas v těle e-mailu a následné přidání do kalendáře je pryč. Stejně tak nelze e-mail do rozkliknutého kalendáře přetáhnout.

V Úkolech bohužel nefungují klávesové zkratky a nelze mezi jednotlivými poznámkami hledat. Pokud pracujete na malém notebooku, vidíte v nové verzi méně e-mailů než ve staré.

Celkově změna k lepšímu

Dle provedených změn se Gmail snaží přilákat více firemních uživatelů a stát se užitečnějším zejména pro byznys. Po chvíli zkoušení však i běžný uživatel uzná, že práce s populární e-mailovou službou je nyní opravdu pohodlnější.