Je to už šestý rok, kdy se na čtyři srpnové dny promění Vysoký Újezd u Prahy v epicentrum evropského golfu. Na kraji této obce leží hřiště zvané Albatross, na němž se špičky druhé nejlepší golfové soutěže světa European Tour utkají o milion eur a titul šampiona Czech Masters.

Na turnaj, který dnes odstartoval, letos dorazilo zatím nejzvučnější složení golfových hvězd. Hlavními taháky jsou dvě bývalé světové jedničky – Jihoafričan Ernie Els a Angličan Lee Westwood. První jmenovaný golfista a vítěz čtyř major turnajů, přezdívaný díky lehkému švihu Big Easy, se v Česku představí vůbec poprvé.

Hlavní hvězda turnaje Ernie Els

„Na účasti Else jsme pracovali dva roky, letos to vyšlo. Letos hraje v Evropě teprve druhý turnaj, tím prvním bylo nedávno britské The Open. To je tedy další doklad toho, jak mimořádného golfistu jsme pro turnaj získali,“ pochvaluje si Petr Dědek, golfový nadšenec a majitel promotérské společnosti Relmost, která je s Czech Masters od samého začátku.

Na tom, že se Česko stalo pravidelnou zastávkou prestižního okruhu, má nicméně kromě Dědka lví podíl také miliardář Jiří Šimáně. Díky jeho lásce ke sportu na greenech a stovkám investovaných milionů totiž Albatross vznikl.

Ambice majitele skupiny Unimex postavit u Prahy hřiště, které by kvalitou vyčnívalo natolik, aby dokázalo hostit golf světové úrovně, se datují až k přelomu tisíciletí. „Někdy v roce 2000 mě napadlo, že bych mohl postavit golfové hřiště, protože jsem nebyl spokojený s tím, co se tady nabízelo,“ rekapituluje Šimáně.

Díky náročnosti projektu a dlouhému ověřování, zda je pozemek pro stavbu hřiště vhodný (o což se údajně postaralo asi deset architektů), vítal novináře na slavnostním otevření prvních devíti jamek až po deseti letech. Necelý rok nato se otevřela kompletní osmnáctka. Šimáně od samého začátku zdůrazňuje, že jeho primární ambicí nebylo na novém golfovém hřišti vydělat.

Jiří Šimáně

„Ten, kdo do golfu přijde s tím, že chce zisk, musí postavit super low-cost hřiště a zcela preferovat kvantitu nad kvalitou. Já k tomu přistupoval jinak. Chtěl jsem postavit něco kvalitního, co je srovnatelné se světem,“ poukazuje devatenáctý nejbohatší Čech a dodává, že kdyby nyní chtěl Albatross prodat, dokáže dostat minimálně to, co ho vybudování hřiště stálo – k dnešnímu dni přes půl miliardy korun.

I přes vysokou úroveň a odpovídající náklady (provoz Albatrossu ročně vyjde na 50 milionů korun) si na sebe hřiště vždy do roku 2017 vydělalo. Poslední dva roky se nesly ve znamení větších investic, což hospodářský výsledek otočilo do ztráty. „Kvůli rostoucímu suchu jsme dali nemalé prostředky do toho, abychom měli více vody. Zvětšili jsme závlahové jezero a celkově vylepšili tolik důležitý závlahový systém,“ vysvětluje generální manažer hřiště Stanislav Lisner.

Snahy vedení Albatrossu směřují k tomu, dostat do České republiky více zahraničních golfistů, a to ze dvou důvodů. „Češi nejsou doma tolik zvyklí utrácet,“ říká Šimáně. A Lisner ho doplňuje: „Počet hráčů v Česku bohužel stagnuje, takže míříme na zahraničí, kde je ten pytel nekonečný,“ podotýká Lisner a zdůrazňuje, jak velkou roli zastávka European Tour pro Albatross hraje. „Přenos je vysílán do 170 zemí světa, což propagaci našeho hřiště náramně pomáhá.“

Panorama Albatrossu

O Albatross se aktuálně zajímají i tvůrci žebříčku nejlepší stovky evropských hřišť, kteří se do Vysokého Újezdu několikrát zajeli podívat. „Už jen to, že o vás uvažují, dokazuje, že jdete správnou cestou,“ říká Lisner. Prestižní seznam, kde se zatím české golfové hřiště nikdy neobjevilo, vychází ke konci roku.

Udržovat v kondici špičkové hřiště vyžaduje v případě Albatrossu práci zhruba dvacítky lidí a jde o nikdy nekončící proces. To mimochodem také z toho důvodu, že hra samotných profesionálů prochází jistým vývojem a golfisté jsou rok od roku (i díky zlepšujícímu se vybavení) delší a přesnější. V této souvislosti Šimáně rád vzpomíná na první Czech Masters, kdy si na Albatrossu zahrál s velšským profesionálem Jamiem Donaldsonem

„Jamie se probudil asi jen půl hodiny před startem a hned na pětiparové první jamce dal druhou ránu k vlajce a zapsal si eagle (dvě rány pod normu jamky, pozn. red.). Řekl jsem mu, že jestli to takhle půjde dál, je to poslední rok a hřiště se musí předělat,“ vzpomíná s úsměvem.

První jamka se od roku 2014, stejně jako několik dalších, významně předělala, k čemuž vedla i zpětná vazba ze zastávek European Tour. „Od té doby nedal Jamie Donaldson ani birdie, šel maximálně v paru. A to hrál naplno,“ uzavírá Šimáně spokojeně.

S přispěním redaktora Forbesu Pavla Kalouše