Aktuální vydání magazínu Forbes

Google má Spota. Podívejte se, co dokáže nejmilejší robopes na světě

Pošli to dál

Seznamte se, tohle je Spot, nové plemeno robopsa. Umí spoustu věcí, tak jako normální živý pes. Sice nemá srdce, hlavu a oči, ale při ranním venčení byste s ním určitě zaujali. Jeho páníčky jsou vývojáři z Boston Dynamics, firmy, jež patří Googlu.

Pohyby robotického psa do velké míry připomínají toho skutečného. Celkem bez problémů zvládne klus i běh po rovině, do kopce, z kopce a elegantně si poradí i se schody. A ustojí dokonce i kopanec, jak je ostatně dobře vidět na videu. Mechaniku pohybu a stabilitu má evidentně perfektně zvládnutou.

Pro koho vlastně Boston Dynamics, která vznikla v roce 1992 jako spin-off z univerzity MIT a o 21 let později ji koupil Google, takového psa dělá? Primárně se projekt BigDog rozvíjel pro americkou armádu, ale u Spota už je teď jasné, že bude fungovat i v záchranných složkách. A dost možná i jako robotický domácí mazlíček, se kterým si ráno půjdete zajoggovat.

Zvuk, který Spot při svém pohybu vydává, se v poslední době s vývojem prototypu mění: už nezní jako „roj rozzuřených sršňů“, ale jako „pár včel s blbou náladou“, což je pokrok, podotýká britský Guardian.

Boston Dynamics nepracují jen na mechanickém psovi, ale i na „obyčejném“ dvounohém robotovi jménem Atlas. A i tady je značný posun dopředu. Podle posledního představení v lednu letošního roku zvládne hodinu sám chodit (a třeba následovat Spota do přírody) – a to jen na baterku.


Čtěte také:

Hit internetu posledních dnů: CIA pomáhala založit Google

Co všechno o vás ví Google. 10 adres, které by měl znát každý, kdo je na internetu

Čtěte také