To, že se globální firmy snaží stále častěji ukázat svou „lidskou tvář“, je známá věc. Ne každá si ale troufne vyzkoušet něco úplně jiného, jako se o to právě pokouší Google – cílem jeho spoluzakladatele Sergeje Brina je totiž dostat firmu do čela trhu se zdravotnickou technologií. Čemuž odpovídá i výše investic a fakt, že v rámci společnosti byla k tomuhle účelu založena speciální zdravotnická sekce.

Co přesně Google chystá? Vedle aktuálně běžícího projektu na vývoj chytrých kontaktních čoček se zabudovaným počítačem se společnost nově pustila i do boje s rakovinou, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou či srdečními poruchami. Zadarmo to samozřejmě nebude – do vývoje chce ze svých ročních zisků investovat miliardy dolarů.

Hlavou zdravotnické sekce je Andy Conrad, který se vyzná v nanotechnologii a molekulární biologii a dříve šéfoval předchozí výzkumné divizi Google X. Kromě něj stojí v čele Sergej Brin, jehož zájem o léčbu Parkinsonovy choroby má tak trochu rodinný podtext – nemoc se projevila u jeho matky. Osobní motivaci má ale i další spoluzakladatel Googlu Larry Page – ten zase trpí vzácným onemocněním hlasivek.

cocka_google_intro

Firma, která se primárně zabývá vývojem informačních technologií, samozřejmě těžko skočí na pole zdravotnictví bezhlavě. Ostatně i zmíněné čočky vyvíjí ve spolupráci s farmaceutickým gigantem Novartis. Práce na nich probíhá už třetím rokem, přičemž cílem je vytvořit čočky s mikročipem a téměř neviditelným elektronickým obvodem. Pomoci mají hlavně diabetikům – výrobek bude schopen změřit hladinu cukru v krvi svých uživatelů přímo ze slzné tekutiny na povrchu oční bulvy a získaná data posílat do mobilního zařízení.

Tahle iniciativa má přitom podle Brina mnohem širší potenciál – úkolem vědeckého týmu je vyvinout technologie, které budou obsahovat nanodiagnostickou platformu schopnou detekovat choroby přímo na molekulární úrovni. Předpokládá se, že technologie najde využití i v boji proti rakovině nebo Alzheimerovi. Mimochodem, ve zdravotnickém týmu Googlu už funguje řada talentovaných onkologů.

Internetová jednička přitom není jediná, kdo se pokouší proniknout do zdravotnictví. Mezi aktivní hráče s aplikacemi pro sledování zdraví a kondice patří také společnosti Apple, Microsoft a Samsung. Do boje s Parkinsonovou chorobou se pomocí nové technologie pustil pro změnu Intel – nedávno poskytl desítkám tisíc Američanů trpících chorobou ALS (amyotrofická laterální skleróza) komunikační systém, který využívá slavný vědec s toutéž nemocí Stephen Hawking.