Když v úterý dopoledne premiér Babiš vyhlásil v rámci prevence před virem COVID-19 uzavření základních, středních a vysokých škol a zrušení akcí s více než stovkou účastníků, vyvolal tím pořádný poprask. Kromě samotných pořádajících institucí pocítila dopad rozhodnutí i společnost GoOut, která zprostředkovává prodej lístků na akce, jež teď Babišův příkaz zrušil.

V centrále GoOutu to podle slov Vojtěcha Otevřela, jednoho ze spoluzakladatelů, celý den vřelo. Přestože firma asi hodinu a půl po tiskové konferenci Bezpečnostní rady státu vydala prohlášení, ve kterém ujišťuje klienty, že situaci řeší, a prosí je o trpělivost, telefony nepřestávaly zvonit. „Linky jsou úplně přetížené a jsou to pořád tytéž dotazy,“ povzdechl si Otevřel.

On sám, ani nikdo jiný ve firmě, přitom není o moc chytřejší než většina ostatních. Ministerstvo kultury podle něj situaci podcenilo a oficiální vyjádření ze středečního večera přineslo spíše zklamání než cokoli jiného.

„Čekal jsem alespoň nějakou podporu nebo kroky a rady, které by provozovatelům kulturních zařízení pomohly. Jediné stanovisko, které zaznělo, ale bylo jen potvrzení o uzavření objektů ministerstva. Vzhledem k tomu, jak je kultura důležitý segment, jsem doufal ve víc,“ říká a neskrývá přitom zklamání. Nezbývá jim tak než čekat na další vývoj.

Mezitím se snaží najít s organizátory akcí řešení. „Snažíme se domluvit v ideálním případě přesunutí akcí na nějaký pozdější termín, i když u akcí, které se konají jen za pár dní, je to pochopitelně těžší,“ popisuje současnou situaci Otevřel a doplňuje, že se snaží pořadatele uklidnit a podat jim pomocnou ruku. 

Koneckonců, jak sám přiznává, aby se akce uskutečnily, je i v jejich zájmu: „Výpadek příjmů samozřejmě zasáhne primárně instituce, které akce pořádají, my jsme pak druzí na řadě.“ Pokud by se v GoOutu musely vrátit lístky za všechny akce za příštích 14 dní, muselo by z vinohradské kanceláře firmy odejít 19 milionů korun. Za 28 dní už to bude 41 milionů. 

Portál funguje na základě provize ze zprostředkovaných prodejů vstupenek, která se pohybuje ve výši 8 procent ceny lístku. V případě zrušení akce a vracení vstupenek však podle Otevřela tato provize v podstatě odpadá, zůstává jen na pár desetinách procenta. V případě zrušení všech akcí až do 7. dubna by tak firma přišla minimálně o dva miliony korun.

Nařízení vlády zasáhlo celou řadu odvětví od sportu přes kulturní akce až po mezinárodní konference, které se měly v České republice v následujících měsících uskutečnit. Organizátoři zrušili třeba mezinárodní filmový festival Febiofest, který měl začít příští čtvrtek, přerušen byl i festival dokumentárních filmů Jeden svět.

Módní show Mercedes-Benz Prague Fashion Week, která měla začít už tento pátek, byla přesunuta na zatím blíže nespecifikované datum v květnu. Sportovní zápasy  sportovci budou hrát před prázdnými tribunami.