Praktické nabíjecí porty pro veřejnost, které najdete na letištích, můžou skrývat nečekanou hrozbu. Dají se totiž upravit tak, aby vám do telefonu nainstalovaly malware nebo z něj bez vašeho vědomí stahovaly data.

„Zastrčit kabel do veřejného USB portu je trochu jako použít kartáček na zuby, který jste našli pohozený na ulici. Netušíte, kde byl předtím,“ varuje Caleb Barlow, viceprezident kyberbezpečnostní služby X-Force u IBM Security. „Nezapomínejme na to, že USB port může přenášet data.“

Mnohem bezpečnější je použít vlastní nabíječku, kterou zastrčíte do obyčejné zásuvky, nebo přenosnou powerbanku. Pokud ale přece jen chcete využít veřejný USB port, Barlow doporučuje investici 10 dolarů do jednoduchého gadgetu zvaného Juice-Jack Defender. „Je to malý nástavec, který jednoduše řečeno zablokuje přenos jakýchkoli dat přes kabel. Přenáší se tak pouze elektřina,“ říká bezpečnostní expert.

Ačkoli se podobná bezpečnostní opatření mohou běžnému cestujícímu zdát poněkud přehnaná, Barlow trvá na tom, že bychom neměli rizika veřejných dobíjecích stanic podceňovat. Podle čerstvého výzkumu IBM Security se čím dál větší počet hackerů ve službách různých států zaměřuje právě na oblast cestování a přepravních služeb: IBM X-Force Threat Intelligence uvádí, že tento segment se posunul na druhé místo mezi cíli, které kyberzločinci nejčastěji napadají (v roce 2017 byl přitom až na desáté příčce). Jen od ledna 2018 byly právě v cestovním a přepravním průmyslu nahlášeny úniky víc než půl miliardy záznamů.

Barlow také doporučuje, abychom nepodléhali pokušení přivlastnit si technologická zařízení nebo doplňky, které můžeme na letištích najít. „Vezměte si třeba obyčejný nabíjecí kabel Apple,“ vysvětluje. „Řekněme, že jsem zločinec a přijdu na letiště. Asi nebude úplně jednoduché nenápadně se vrtat ve veřejné nabíjecí stanici, ale snadno můžu někde odložit svůj nabíjecí kabel. Když ho najdete, velmi pravděpodobně si ho buď ho strčíte do kapsy, nebo přes něj připojíte svůj telefon k elektřině. Jenže uvnitř je navíc čip, který spustí malvare. Takže vy máte nabitý telefon, ale já mám váš počítač.“

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Podobné riziko podle něj představuje například nalezená USB paměťová karta. „Spousta společností dnes zakazuje použití paměťových USB zařízení, protože můžou být nebezpečná,“ říká Barlow. „Jestli se chcete dostat k záznamům nějaké firmy, kupte pár set USB disků a nechte je na místech, o kterých víte, že se tam pohybují lidé z dané firmy. Je téměř zaručené, že jeden z nich skončí připojený ke služebnímu laptopu.“