Google pomáhaly založit CIA a NSA – článek, který se tento týden stal hitem na internetu, popisuje, jak tajné služby Spojených států financovaly, rozvíjely a všemožně podporovaly nejpopulárnější internetový vyhledávač na světě. Chtěly si tak pojistit „informační převahu“ a exkluzivní přístup k osobním informacím uživatelů – aspoň to tvrdí ve svém textu oceňovaný investigativní novinář a dokumentarista  Nafeez Ahmed.

Pro server nezávislé žurnalistiky Patreon.com napsal text, který se okamžitě na portálu Medium.com (publikační platforma, která monitoruje tzv. trending topics) vyšvihl mezi nejsdílenější texty. Ahmed, jenž dříve pracoval pro deník Guardian, má za sebou pestrou sbírku atraktivních, ale zároveň kontroverzních textů: psal o egyptské revoluci, konfliktu v Sýrii a na Ukrajině a také o tom, jak Pentagon čerpá data ze sociálních sítí, aby zpřesnil útoky bezpilotními letouny.

Ve svém posledním příspěvku se zaměřil na počátky Googlu a přišel s hodně odvážným tvrzením. Jeho kořeny prý sahají dvě dekády zpět, do doby, kdy Pentagon začal financovat tajnou skupinu sloužící jako most mezi americkou vládou a elitami napříč byznysem, médii, průmyslem, finančním a korporátním světem.

Výsledek je podle Ahmeda katastrofální: tajné služby ve jménu boje proti terorismu dostaly nástroj k ovládání veřejného mínění, NSA rozjela přes vyhledávač a sociální sítě masovou kontrolu a dohled a americká armáda se díky tomu mění na Skynet (fiktivní počítačový systém z filmu Terminátor). Pilířem všech těchto tendencí je podle článku Google, který ví o (skoro) každém, kdo používá internet, spoustu informací, jelikož jeho služby se prolínají webem od e-mailu, přes vyhledávání, až po prodej reklamy a hudby.

Ahmed není jediný, kdo tvrdí, že Google špehuje své uživatele. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange prohlásil, že Google je něco jako soukromá NSA a že smartphony s operačním systémem Android jsou v podstatě špionážní nástroje.

„Google se prezentuje jako přátelská a cool technologická firma, která se do současné pozice dostala díky umu, štěstí a stálým inovacím. To je pravda. Ale jde jen o jednu část celého příběhu. Ve skutečnosti je Google kouřovou clonou, za kterou se skrývá komplex americké armády,“ píše Ahmed.

Ve svém článku popisuje, jak CIA v roce 1999 založila venture kapitálovou firmu In-Q-Tel s cílem financovat nadějné startupy, které mají potenciál vytvořit technologie užitečné pro tajné služby. Tou dobou už ale Pentagon měl v soukromém sektoru aktivní projekt „Highland Forum“ – okolo něho se vytvořila komunita vlivných lidí spolupracujících s americkým ministerstvem obrany.

Setkání Highland Forum prý byly jako „Davos, Ditchley a Aspen dohromady“ a mezi delegáty se objevovali vedoucí lidé ze společností jako Google, Cisco, eBay, PayPal, Microsoft, AT&T či General Electric. Když Sergej Brin a Larry Page zažívali první úspěchy s nástrojem na prohledávání internetu a řazení stránek, Brin přímo reportoval své pokroky dvěma profesorům ze Stanfordské univerzity: Dr. Bhavani Thuraisinghamu a Dr. Ricku Steinheiserovi – oba byli přímo napojení na CIA.

„Na Stanfordu jsme podporovali nadějné studenty z různých zajímavých oblastí. Jedním z nich byl Sergej Brin z Googlu, který dostal první investici z programu Massive Digital Data Systems,“ říká Dr. Thuraisingham. Program MDDS byl přitom sponzorovaný společně NSA, CIA a její bývalou agenturou Director of Central Intelligence.

Ahmed dále ve svém článku přiznává, že takovýto způsob financování nebyl neobvyklý, Pentagon se v 90. letech o nové technologie usilovně zajímal. „Ale ukazuje to, jak hluboko je kultura Silicon Valley zakořeněna v hodnotách a uvažování tajných služeb,“ dodává Ahmed.


Další článek na Forbes.cz o Google: 

Co všechno o vás ví Google? 10 adres, které by měl znát každý, kdo je na internetu