skip to main content
Byznys

Hlavenka se spojí s exředitelem Home Creditu, investuje do jeho startupu na chytrá čidla

2 minuty čtení

Brněnský investor Jiří Hlavenka má na dobře zpeněžitelné příležitosti čich. Naposledy to dokázal letos na jaře, když s prodejem Kiwi.com zhodnotil svých 600 tisíc korun vložených do startupu v jeho začátcích na pěkných 1,5 miliardy korun. To je návratnost ve výši 218 tisíc procent a podle všeho nejlepší investice v historii Česka. A teď Hlavenka brousí kolem nového projektu, startupu Senzoor s chytrými čidly na ochranu domácností, do kterého vstupuje jako strategický investor.

Senzoor je projekt Pavla Plachkého, bývalého ředitele Home Creditu a jednoho z prvních zaměstnanců nejbohatšího Čecha Petra Kellnera z dob začátků budování jeho splátkového impéria. Poslední tři roky má ale Pavel Plachký úplně novou kariéru. Naplno se věnuje budování svojí firmy s chytrými senzory, které vám řeknou, jestli nemáte v domě nezvaného hosta nebo jestli vám soused nevytopil koupelnu, zatímco jste odjeli na dovolenou.

„Čidla umí nahlásit, jestli někdo otevřel dveře od vašeho bytu nebo třeba šuplík v kanceláři. Běží nezávisle na wi-fi, mobilní síti GSM nebo LTE a dalších standardních sítích. Bez problémů fungují v bytech, garážích, sklepech i v trezorech nebo autech,“ vysvětluje Plachký.

Celý byznys Senzooru je založený nejen na samotných čidlech, ale hlavně na podpoře a službách, které k nim nabízí. Přijímač Senzooru dostane od krabičky v bytě zprávu, že se něco děje, praskla voda nebo někdo aktivoval pohybový senzor, a předá ji dál dohledovému centru. Tam data zpracují, vyhodnotí, a pokud se u vás doma skutečně něco děje, pošlou vám upozornění na mobil a na mail.

Senzoor má namířeno i ke spolupráci s pojišťovnami, které by jeho čidla a služby mohly nabízet svým zákazníkům. A informace z nich pak využít při řešení škodních událostí.

„Řešení Pavla Plachkého a jeho týmu jsou pokročilá, mají několik let zkušeností v oblasti internetu věcí a to mě zaujalo. Mám pocit, že stojíme na začátku něčeho velkého. Protože tenhle obor je závod o čas a Senzoor má v tomhle náskok, je pro mě atraktivní,“ popisuje Jiří Hlavenka, čím ho Plachkého startup zaujal a proč se rozhodl vstoupit do něj v roli strategického investora. Jakou částku to Senzooru přineslo, nechce ani jedna strana komentovat, ale podle informací Forbesu jde o nižší desítky milionů korun.

Senzoor se teď chystá se svým řešením pro domácnosti expandovat na evropský trh, hlavně směrem na východ a do Ruska, kde má jeho zakladatel Plachký rozsáhlé zkušenosti ještě z doby působení ve vedení Home Creditu.

Reklama

Restart napodruhé

V impériu nejbohatšího Čecha byl Plachký skoro od začátku. Jenže když PPF vyrostla ve velkou korporaci, začal Plachkému chybět drajv mladé firmy, která se teprve rozjíždí a rychle roste. A tak si založil vlastní startup – i když se svým distingovaným vzhledem zkušeného pána po čtyřicítce zrovna rozlítaného startupistu na první pohled nepřipomíná. Ale skrze svoji novou firmu se teď Plachký tak trochu vrací ke svým začátkům, protože je vystudovaný inženýr z brněnského VUT, dokonce v oboru telekomunikací.

Pavel Plachký

Po odchodu z Home Creditu – ale ještě předtím, než založil Senzoor – si dal Plachký krátké intermezzo ve vlastním startupu na mikropůjčky, dokonce se pak s projektem Click Credit i na chvíli znovu vrátil k PPF, ale před třemi lety Kellnerův kolos už podruhé opustil a vrhl se do úplně nového byznysu.

Začal studovat možnosti nového fenoménu internetu věcí a nadchl se pro něj. První nápad s čidly na sledování psů, aby se nezaběhli, sice nevyšel, přivedl ho ale nakonec k výrobě čidel a tak vznikl Senzoor.

I když Plachkého startup pracuje na produktech v rychle se rozvíjejícím sektoru internetu věcí, čidla Senzoor se k internetové síti připojovat nepotřebují. Informace o tom, že máte doma problém, posílají do řídicího střediska přes rádiové vlny. Pro přenos dat využívá Senzoor nízkoenergetické bezdrátové rádiové sítě (možná jste už o nich slyšeli pod zkratkou LPWAN) – jejich signál má vysokou prostupnost stavbami i konstrukcemi, a proto se dostane i do sklepa nebo trezoru.

Díky tomu, že jeho senzory pracují na LPWAN sítích, nepotřebují velkou energii a mikrotužkovou baterku, která je pohání, nemusíte měnit i několik let. Jsou taky jednoduché na instalaci, prostě je přibalenou oboustrannou páskou nalepíte tam, kam potřebujete. Nemusíte nic párovat, instalovat, čidlo rovnou funguje.

Reklama
Reklama
Reklama