Do boje s koronavirem se pustil i nový čtyřnohý pomocník. Rád skáče a běhá, nevadí mu, když do něho kopou, a slyší na jméno Spot. Kvůli současné pandemii se poprvé dostal do akce po boku doktorů a policistů.

V bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital pomáhá robotický pes lékařům komunikovat s pacienty a v Singapuru zase patroluje v parku a upozorňuje návštěvníky na dodržování bezpečných rozestupů.

Spot byl jako robot společnosti Boston Dynamics poprvé představen v roce 2016. Váží pouhých 25 kilogramů, unese čtrnáctikilovou zátěž a dokáže neuvěřitelné kousky – vyniká v akrobacii, výskoku i stabilitě, umí si i otevřít dveře nebo vyjít schody.

Podle dřívějších prohlášení výrobce se měl začít už loni prodávat, nakonec se však bude jen pronajímat „vybraným byznysovým partnerům“.

Robot se dokáže maximální rychlostí 5,8 km/h pohybovat po nejrůznějších površích, přičemž jeho akumulátor vydrží 90 minut provozu. Spot má několik kamer, díky kterým vidí celých 360° kolem sebe, je odolný vůči vodě a dokáže pracovat při teplotách od minus 20 do plus 45 stupňů Celsia.

Boston Dynamics vznikla v roce 1992 jako spin-off prestižní americké univerzity MIT a nyní patří do japonského konglomerátu SoftBank Group, o kterém je v poslední době slyšet zejména kvůli nepovedené investici do WeWorku.

V bostonské nemocnici dostal Spot zvláštní displej (na místě, kde by měl živý pes hlavu) a funguje jako avatar zastupující zdravotníky – s nemocnými pacienty vyplňuje vstupní formulář. Magazín Wired ve své reportáži popisoval, že se pacienti kupodivu Spota nebáli a dobře s ním spolupracovali.

„Asi to je tím, že teď žijeme v divné době a divném pandemickém světě, kde je najednou všechno možné,“ říká doktor Peter Chai z oddělení urgentního příjmu bostonské nemocnice. Tamní personál Spota ovládá na dálku a s pacienty komunikuje přes zabudovaný mikrofon a reproduktory.

Jiné využití našel Spot v Singapuru: začal tam s policisty hlídkovat v parku Bishan-Ang Kio. Návštěvníkům parku připomíná, že by měli dodržovat doporučené rozestupy. Jde o pilotní projekt, který má na starosti tamní radnice ve spolupráci s úřadem National Park Boards.

Spot má v sobě zabudované kamery, které s pomocí umělé inteligence vyhodnocují počet lidí v parku a jejich hustotu, takže nejde jen o tupý mobilní tlampač.

Podle úřadů robot záběry z kamer neukládá ani nijak nesbírá osobní data návštěvníků parku.