„Je neuvěřitelně skvělé zjistit, že to i protivná, sprostá, naštvaná a věčně rozmazaná ženská může dotáhnout až na cenu Emmy!“ radovala se britská scenáristka a komička Phoebe Waller-Bridge, když v noci na pondělí v Los Angeles přebírala už třetí trofej za seriál Fleabag (Potvora). Úspěšný seriál o jedné současné „holce na zabití“ je veskrze autorským projektem této čtyřiatřicetileté rodačky z Londýna.

Phoebe jej coby renomovaná stand-up komička napsala, spoluprodukovala a hraje v něm i titulní roli majitelky krachující kavárny, která se plácá v životě, v práci i ve vztazích a nebojí se všechno patřičně peprně komentovat. Na prestižním galavečeru Emmy Awards získala cenu pro sebe coby nejlepší herečku v komediálním seriálu, autorku komediálního seriálu i hlavní cenu pro nejlepší komediální seriál. Celkem nasbírala Potvora v Los Angeles cen hned šest.

Phoebe Waller-Bridge v seriálu Potvora

Kategorii dramatických seriálů ovládla podle očekávání závěrečná řada seriálu Hra o trůny. Finále seriálu zvítězilo dokonce ve 12 kategoriích včetně všech technických, což někteří fanoušci komentovali na sociálních sítích konstatováním že „alespoň nějaký konec Hry o trůny se povedl“. S 10 cenami uspěla také minisérie Černobyl, ale byly to právě komediální projekty, které na letošních Emmy ukázaly, kam se současný televizní svět také ubírá.

Výrazně totiž zazněl osobitý hlas žen: autorek, producentek, ale i hereček. Ten navíc zdaleka neoslovuje jen ženy. Děkovná řeč herečky Michelle Williams, nominované na Oscara za film Zkrocená hora a nyní oceněné za svůj herecký výkon v minisérii Fosse/Verdon, silně rezonovala v noci na pondělí mezi ženským i mužským publikem slavnostního ceremoniálu.

Děkovná řeč Michelle Williams

Skutečný příběh slavného režiséra a choreografa Boba Fosseho a jeho manželky, legendární broadwayské tanečnice a herečky Gwen Verdon, poskytl Michelle Williams skvostnou příležitost, které bezezbytku využila. Jak ve své děkovačce řekla, „využila jí ale bezezbytku zejména díky osvícenosti svých nadřízených“.

„Tahle cena je důkazem toho, co všechno je možné, když je žena ohodnocena tak, jak si zaslouží. A také důkazem, že má smysl si o odpovídající ohodnocení říkat, i když se třeba zprvu cítíte trapně nebo nejistá,“ uvedla Michelle Williams, která patří v Hollywoodu mezi hlavní mluvčí v problematice equal pay – i ty nejslavnější hollywoodské herečky berou dodnes v mnoha případech oproti svým mužským kolegům poloviční nebo dvoutřetinové honoráře.

Michelle Williams v minisérii Fosse/Verdon

„Znát je to pak i na hereckém výkonu. Herecký výkon je práce. Když jsem si řekla o více tanečních hodin, odpověď byla ano. Když jsem potřebovala více hlasových hodin, odpověď byla ano. Všechny tyhle věci přitom vyžadovaly snahu, stály moje nadřízené peníze navíc. Ale tyhle peníze se vyplatily, protože moji šéfové pochopili, že kromě peněz do člověka vkládají i svou důvěru. A to je to, co ženy potřebují. Aby dostaly příležitost, důvěru a respekt. Až vám příště nějaká žena – a zvláště žena s jinou barvou pleti než bílou, protože takové ženy dostávají jen 52 centů z každého dolaru, který dostává jejich bílý mužský kolega – řekne, co potřebuje, poslouchejte ji. Poslouchat se vyplácí. Jednou vám za to poděkuje, jako já teď děkuju svým kolegům a spolupracovníkům,“ uvedla Michelle Williams ve skvělé řeči, za kterou by si podle BBC News „zasloužila další cenu Emmy“.

Ženský hlas je slyšet i v Hollywoodu. A to je pro současnou popkulturu velmi dobrá zpráva.