Aktuální vydání magazínu Forbes

Mateřská jako start byznysu. Oblíbená hračkářství, kterým život vdechly ženy

Pošli to dál

Nejsou to jen běžná hračkářství. Jsou to dětské světy, ve kterých najdete opravdu jen kvalitní a smysluplné hry, stavebnice a samozřejmě i ty hračky.

Čtěte také: Křupavý průvodce. Tohle je 10 nejlepších českých řemeslných pekáren

Tyhle tři obchody je buď ručně vyrábí, nebo dováží, svůj příběh však mají hodně podobný – stojí za nimi ženy, které svůj byznys rozjely na mateřské dovolené, protože chtěly pro své děti hračky, nad jejichž výrobou a účelem doopravdy někdo přemýšlí. Když je nenašly, zkusily to po svém. Seznamte se.


Agátin svět Kristýny a Lucie Křížových

„Není možné, abychom byly jediné, kterým nestačí nabídka běžných hračkářství,“ říkaly si před jedenácti lety sestry Kristýna a Lucie.

A právě tato myšlenka vedla ke vzniku Agátina světa, který před jedenácti lety rozjely jako e-shop.

Čtěte také: Kvalita z druhé ruky. Tohle jsou slowbazary, kde můžete nakupovat slow módu

„Nějakou dobu jsem žila a studovala ve Francii, kam jsem se od té doby pravidelně vracela. Jako maminka tehdy dvou dětí jsem znala nabídku hraček u nás a v zahraničí, a když jsem viděla, že ve Francii kromě hračkářských řetězců v supermarketech fungují také výběrové butiky, chtěla jsem něco takového vytvořit u nás,“ říká Kristýna, která dnes se svou sestrou vede dalších sedm kamenných poboček Agátina světa v Praze, Brně, Liberci a v Českých Budějovicích.

V těch najdete kreativní a didaktické hry, hračky a stavebnice z Česka i celého světa. Konkrétně se zaměřují například na dřevěné hračky z lesů certifikovaných z hlediska udržitelného rozvoje a v poslední době podporují zboží, které je vyrobené z recyklovaného materiálu, například jako batohy pro předškolní děti z recyklovaných PET lahví.

„Do Agátina světa například nebereme žádné licenční zboží. Nejde nám o to, využít módní vlny podle aktuálního kresleného filmu. Hračky musí být hlavně kvalitní. I díky tomu máme minimum reklamací,“ říká Kristýna, která má ve své nabídce například ekologické hračky vyráběné v Thajsku nebo stavebnice ze zdravotně nezávadného plastu z Itálie.

Kristýna v rámci Agátina světa začala pořádat také Kreativní festival v Praze a Brně, vytvořila soutěž Dobrá hračka a právě rozjíždí charitativní projekt Agáta pro radost.


Pikle.cz Jany Rucké a Jitky Plevové

Pod značkou Pikle.cz nenajdete hotové komplety nebo hračky s návodem k použití, jde spíše o takové polotovary, které se dají složit do sad. Ty Jana Rucká a Jitka Plevová samy vymýšlí, a pokud je samy nevyrábí, zadávají je výhradně českým dodavatelům.

Obě dvě se poznaly přes společnou známou před rokem. Jana vedla v té době druhým rokem „Pikle z pytle.cz“ a Jitka hledala způsob, jak se seberealizovat na mateřské. Slovo dalo slovo, založily společně Pikle.cz, tak trochu jiné hračkářství.

„Když jsem byla malá, často jsem si dělala pokojíčky, třeba z krabice od bot. A přišlo mi líto, že jsou dnešní hračky hotové a děti nemají příliš prostoru rozvíjet svou fantazii. Proto jsem chtěla vytvořit hračku, která bude jednoduchá, ale děti si ji budou moci dotvářet podle svého,“ vysvětluje Jana myšlenku, která stojí i za jejich nejpopulárnější hračkou – Kufříkovem, ve kterém si děti můžou například vytvořit další místnost podle svých představ nebo ušít oblečky na figurky.

Kromě toho, že jsou jejich hračky ručně a na zakázku vyráběné, spojuje je také myšlenka nadčasovosti, ekologie, udržitelnosti a claim, že je kvalita přednější než kvantita.

„Samy se snažíme mít doma minimum hraček, a proto vyrábíme takové, které budou bavit jak tříleté, tak i devítileté dítě. Aby si v nich každé našlo to své, a ještě se daly schovat pro vnoučata.“

Například kufřík, na kterém stojí hračka Kufříkov, pochází od české značky Kazeto, ručně jej ilustruje Markéta Jinochová alias Myyna a nábytek, který si pak na starost vezme truhlář, navrhuje designérské studio EP.

Dnes hračky od Pikle.cz koupíte například na jejich webových stránkách, designových trzích, v Agátině světě, Place baby, Clafu nebo Hugo chodí bos.


Hračkotéka Barbory Vignerové a Jany Řehořkové

Mají pravidlo. Pokud se jim hračka nelíbí nebo nefunguje, jak má, tak i kdyby se sebelépe prodávala, ony ji do své nabídky nevezmou.

Barbora Vignerová a Jana Řehořková se potkaly na vysoké škole při studiu ergoterapie a už prý tehdy bylo jasné, že spolu něco podniknou. Pár let pracovaly v neziskových organizacích, a když jim na mateřské chyběly tvořivé a krásné hračky, začaly je dovážet z Francie, v roce 2010 založily internetový obchod a dnes už mají dvě pobočky ve Školské a Růžové v centru Prahy.

Kromě obchodu s kvalitními hračkami je Hračkotéka zároveň sociálním podnikem, ve kterém zaměstnávají deset lidí se zdravotním postižením, kteří se o celý chod obchodu starají – od faktur, balení hraček až po úklid.

Právě svůj první kamenný obchod rozjely díky evropskému fondu v roce 2013, zaměstnaly deset lidí a dnes, o pět let později, mají stejný počet zaměstnanců, ale jsou zcela soběstačné.

„Kromě toho, že každou hračku samy vyzkoušíme a chceme, aby rozvíjela tvořivost a přirozený vývoj dětí, často radíme samotným rodičům postižených dětí a pomáháme jim s výběrem hračky pro konkrétní dítě,“ říká Jana, která se stejně jako Bára musela jako sociální terapeutka naučit vše, co podnikání obnáší.

Zatímco v prodejně ve Školské najdete designové hračky z přírodních materiálů z celého světa, v PopUp Storu v Růžové si zase koupíte výhradně ty české.


 

Čtěte také