Zaznamenali jste to vůbec? Vláda včera v pozdních večerních hodinách jen tak mezi řečí utrousila, že Češi mohou opět vycestovat za hranice. Mrak nad námi připomínající situaci za minulého režimu se tak rozplynul. S brzkým rozlétnutím se do světa ale přesto nepočítejte.

Pojďme si říct, co čtvrteční usnesení vlády vlastně znamená.

O čem vláda rozhodla?

Vláda na čtvrtečním jednání zrušila zákaz volného pohybu osob. Tím se zároveň Čechům od půlnoci 27. dubna otevřela cesta do zahraničí, a to i na letní dovolené. Po návratu se ovšem budou muset buď prokázat negativním testem na onemocnění covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény. Tato pravidla potrvají až do odvolání.

Co to v praxi znamená?

Každý, kdo přijede z ciziny do Česka, bude muset přímo na hranicích předložit negativní PCR test (nikoli rychlotest na protilátky), nejvýše však čtyři dny starý. Zajistit si jej přitom musí sám. Tedy nejen zaplatit, ale i najít v zahraničí středisko, kde mu vyšetření bude provedeno. Stráví-li mimo republiku méně než čtyři dny, test je možné podstoupit i v Česku a při návratu na hranicích předložit.

Pokud tak dotyčný neučiní, hned na hranici bude muset nastoupit dvoutýdenní karanténu, jejíž dodržování bude kontrolováno. To zjednodušeně znamená, že již od příjezdu na české území by neměl přijít s nikým do úzkého kontaktu. Test si ale bude nakonec možné udělat i během pobytu v karanténě. Pakliže bude negativní, karanténa skončí.

Jak je to s pendlery?

Pendlerům, kteří dojíždějí za prací do zahraničí, po víkendu končí povinnost dodržování režimu dva týdny v práci, dva týdny v domácí karanténě. Od pondělí mohou překračovat hranice denně. Tedy za podmínky, že se každých 14 dní budou prokazovat negativním testem na koronavirus. Totéž platí i pro příhraniční studenty.

Naopak zaměstnanci pracující za hranicemi ve zdravotnictví, IZS, sociálních službách či jiných subjektech kritické infrastruktury mohou nadále vycestovat bez nutnosti po návratu absolvovat karanténu nebo předložit negativní test. To se týká i pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo osob cestujících do zahraničí v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin.

Kam se dostanete?

Otázka, již si nejspíše klade značná část společnosti, na kterou ale není snadné odpovědět. Vnitřní restrikce sice končí, ale řada ostatních zemí vstup na své území nadále neumožňuje. Může se tak stát, že do nich nebudete vpuštěni.

Například při cestě na Slovensko nebo do Polska hranice překročíte, záhy vás ale slovenští i polští policisté otočí a nasměrují zpět do Česka. Právě z důvodu restriktivních opatření a omezení, jež v současnosti některé státy zavedly, ministerstvo zahraničí nadále doporučuje vycestovat pouze v „naléhavých a nezbytných případech“.

Teoreticky tak můžete oživit plány na exotickou dovolenou. Vedle splnění podmínek při případném návratu ovšem počítejte také s tím, že cesta do kýžené destinace může být neobvykle komplikovaná. Letecká doprava je prozatím stále omezena.

Konkrétní podmínky pobytu v sousedních zemích popisuje na svých stránkách zahraniční resort.

Jak zjistit, kam můžete jet?

Před plánovanou cestou do zahraničí byste si u zastupitelského úřadu státu, který chcete navštívit, měli ověřit, jaké podmínky pro vstup a pobyt v něm aktuálně platí. Ministerstvo současně důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Kdo může k nám?

Vedle cizinců, kteří mají povolení ke vstupu do země, mohou do Česka od pondělí přicestovat také občané Evropské unie, pokud u nás studují nebo účelem jejich návštěvy je vykonávání ekonomické činnosti, přičemž jejich pobyt nepřesáhne tři dny.

Na delší dobu mohou přicestovat sezonní pracovníci za předpokladu, že jejich zaměstnavatel splní dané podmínky. Pro všechny případy ovšem platí povinnost předložení nejdéle čtyři dny starého negativního testu na koronavirus.