Technologický magnát Azim Premdží opět potvrzuje, že je jedním z nejštědřejších světových miliardářů. Před několika dny oznámil, že věnoval 21 miliard dolarů své nadaci zaměřené na podporu vzdělávání. Dar zahrnuje 67procentní podíl v Premdžího IT společnosti Wipro a další majetek včetně podílu v jeho private equity fondu PremjiInvest.

„Od toho, komu bylo hodně dopřáno, se očekává, že sám hodně dopřeje druhým,“ naznačil nedávno Premdží Forbesu, že se chystá věnovat na dobročinnost ještě podstatnější část svého jmění než dosud. Jeho majetek odhadovaný na 22,6 miliardy dolarů (který mu zajistil 36. příčku v aktuálním vydání žebříčku nejbohatších lidí světa), se tak ztenčil o 80 procent na 4,4 miliardy dolarů. Spolu s rodinou teď Premdží vlastní sedmiprocentní podíl ve Wipru.

Soukromý filantropický kapitál v Indii vzrostl mezi roky 2014 a 2018 o 15 procent, jeho potenciál je ovšem mnohem větší.

Premdžího blízká přítelkyně, miliardářka podnikající v oblasti biotechnologií Kiran Mazumdar-Shaw, prohlásila: „Je to úžasné gesto. Azim posunul filantropii v Indii na novou úroveň.“ Sama Mazumdar-Shaw na dobročinnost věnovala už 30 milionů dolarů, ale stejně jako Premdží se připojila ke kampani The Giving Pledge, a dobrovolně se tak zavázala k tomu, že „rozdá“ tři čtvrtiny svého majetku. Podle Anu Agy, další miliardářky známé svými dobročinnými aktivitami, je Premdží vzorem pro ostatní a jeho příkladu by mělo následovat mnohem víc bohatých lidí.

Azim Premdží, foto: Forbes.com

Soukromý filantropický kapitál v zemi vzrostl mezi roky 2014 a 2018 o 15 procent, jak uvádí zpráva India Philanthropy Report 2019, čerstvě zveřejněná společností Bain & Company. Jeho potenciál je prý ovšem mnohem větší, a ultramajetní Indové by se tedy měli do dobročinných aktivit zapojit ještě intenzivněji.

Premdží o sobě rád říká, že se inspiroval u Mahátmy Gándhího a také u své matky, která několik dekád podporovala bombajskou dětskou nemocnici. Na cestu dobročinnosti se vydal v roce 2001, kdy pod svým jménem založil nadaci s počátečním vkladem akcií Wipra v hodnotě 125 milionů dolarů. Postupně nadaci věnoval přes čtyři miliardy. Jeho zatím poslední masivní dar umožní nadaci několikanásobně rozšířit současné aktivity, jak potvrdil její CEO Anurag Behar.

Univerzita Azima Premdžího, kterou nadace financuje a na níž se momentálně 1300 studentů vzdělává především v oblasti sociální práce, tak bude moci rozšířit svůj kampus a otevřít novou pobočku v indickém státě Madhjapradéš. Další klíčový program nadace zahrnuje spolupráci s více než 200 tisíci veřejných škol. Nadace je sice přímo neprovozuje, ale zaměstnává na 1600 lidí, kteří školám pomáhají vylepšovat osnovy a školit pedagogy.

Od roku 2014 nadace vyplácí také několikaleté granty neziskovkám věnujícím se důležitým sociálním tématům, jako jsou ženy a domácí násilí, dětská podvýživa nebo vysoká sebevražednost mezi marginalizovanými zemědělci. Behar očekává, že grantové aktivity nadace se během pěti let rozšíří až pětinásobně.