Ikonický Hotel InterContinental v centru Prahy čekají změny. Nově jej bude provozovat luxusní hotelový řetězec Fairmont. S ním se dohodli čeští majitelé budovy hotelu, miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, na dlouhodobé spolupráci. Někdejší gumárenský magnát a zakladatelé Avastu hotel získali koncem loňského roku od skupiny J&T za více než pět miliard korun.

Původem kanadská luxusní značka, která je dnes součástí mezinárodní hotelové skupiny Accor, by měla řízení hotelu převzít příští rok na jaře a následovat by měla i změna názvu. Značka InterContinental tak z Prahy zmizí po více než 40 letech. Od 1. května příštího roku by měl hotel nově nést název Golden Prague Hotel managed by Fairmont, odkazující na jméno známé střešní restaurace hotelu Zlatá Praha.

Podle zástupců obou stran jde o dlouhodobou manažerskou smlouvu na 25 let s opcí. Cenové a další podmínky ale zveřejněny nebyly.

Fairmont by se měl společně s R2G, tedy společností, skrze kterou rodiny tří zmiňovaných podnikatelů investují, také podílet na celkovém rozvoji okolí hotelu. V plánu je rozšíření veřejných prostranství kolem budovy, propojení Pařížské ulice s nábřežím a také zlepšení dopravní situace. Investoři aktuálně jednají s městem, které posuzuje architektonický návrh studia TAK Marka Tichého.

„Myslím si, že obecně je investice do této oblasti Prahy prostě dlouhodobě investicí dobrou. A tak nám přišlo jako správné rozhodnutí zařadit hotel do rodinného majetku,“ říká k tomu Oldřich Šlemr s tím, že základní úvahou je vrátit hotelu a jeho okolí někdejší záměr. 

„Chceme, aby sem zkrátka Pražané i Nepražané opět rádi chodili. Aby to bylo znovu společenské centrum, což byl někdejší záměr autorů. Ten současný stav se mi nelíbí. Praha si zaslouží lepší,“ dodává Šlemr. 

Jeho společník z R2G Eduard Kučera přidal i osobní motivaci. „Já mám dlouhodobější osobní vztah k tomuto místu. Jezdil jsem tu jako dítě tramvají číslem jedna na Právnickou fakultu. Tady jsem promoval, měl jsem tu svatbu, za otce jsem zde platil účet, který byl vyšší než moje měsíční mzda. Budova mě vždycky fascinovala. A já věřím, že si zaslouží trochu jinou pozici na pražském hotelovém trhu,“ uvedl zakladatel Avastu.

Součástí plánu je i stavba v jihovýchodní části přilehlého náměstí Miloše Formana. Investice do úpravy okolí hotelu má přesáhnout 750 milionů korun. Kromě toho čekají investice i samotný hotel. 

„Zaměřujeme se na prominentní místa a budovy po celém světě. Z tohoto pohledu tento hotel splňuje přesně naše zaměření.  Také dlouhodobý a citlivý přístup majitelů je nám velmi blízký,“ říká Chris Cahill, CEO luxusního byznysu skupiny Accor, které řetězec Fairmont patří.

Fairmont se může pochlubit dlouhou tradicí sahající až do konce 19. století. Dnes provozuje luxusní hotely po celém světě. K nejznámějším adresám patří třeba Plaza v New Yorku, Fairmont Monte Carlo či Savoy v Londýně. Celkem jde o 75 hotelů ve 24 zemích.

„Osobně jsem na svých cestách v hotelech Fairmont pobýval několikrát a vždycky jsem byl nesmírně spokojen,“ uvedl Eduard Kučera. „Ze známých příkladů ze světa víme, že Fairmont umí velmi dobře pracovat s klasickými, tedy staršími specifickými budovami. Je to značka, která může z hotelu udělat nejlepší a nejluxusnější zařízení v Praze.“

Hotel InterContinental vznikal v letech 1968 až 1974, nachází se v něm 372 pokojů a 14 konferenčních místností. V čase svého dokončení nabízel zahraničním hostům ubytování na tehdejší dobu v nejmoderněji zařízených prostorech, ale i mnoho uměleckých děl předních českých výtvarníků té doby.

Některými kontroverzně přijímaná stavba představuje syntézu české architektury a výtvarného umění 70. let. Navíc se nachází v úplném centru Prahy, v ústí prestižní Pařížské ulice.