skip to main content
Manažerské know-how

Jak aktivovat bojovný gen v pracovním týmu a co to přinese

3 minuty čtení

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, pokud chcete inspirovat podnikatele, je říct mu, že něco nejde. Každý úspěšný podnikatel, ať už to přizná, nebo ne, má rád trochu toho boje. A pokud mu řeknete, že něco nedokáže, začnou se dít věci. Asi je to něco v naší DNA, takový „ukaž, co v tobě je“ gen.

Když jsem poprvé přišel s nápadem na franšízu naší firmy, všichni mi říkali, že to nebude fungovat. A to byla přesně ta jiskra, kterou jsem potřeboval, abych přišel celému problému na kloub. A v globálním měřítku.

Úspěšné firmy znají způsoby, jak tento gen aktivovat u všech svých zaměstnanců, nejen u těch vedoucích. Předávají onoho podnikatelského ducha a zásady (do roztrhání těla, ať to stojí cokoliv; připraven padnout a zase vstát) napříč zaměstnaneckou strukturou.

Čtěte také: Jak na umění zenového managementu. 3 kroky, které z vás udělají lepšího šéfa

Neříkáme členům našeho týmu, že něco nedokážou – právě naopak. My povzbuzujeme každého, od řidičů náklaďáků až po obchodní oddělení, aby v sobě objevili vnitřní sílu stát se lepšími. A zde jsou tipy, jak na to:

1. Rozpumpujte adrenalin

„Kdy naposledy jste dělali něco poprvé?“ je jedna z mých oblíbených otázek. Je to opravdu silný zážitek, vrhnout se do něčeho nového po hlavě a zjistit, čeho všeho jste schopni.

Šestnáct lidí z našeho obchodního oddělení se účastnilo akce Nascar Experience. Naskočili do závodních aut a pak se ve dvousetkilometrové rychlosti proháněli po závodním okruhu a překonávali své vlastní limity. Ať už tedy posíláme naše zaměstnance na výpravu na sněžnicích nebo každého z nich podporujeme v sestavení seznamu 101 životních cílů, věřím, že právě tohle postrkování ze zóny komfortu probouzí onoho podnikatelského ducha.

Podnikání je koneckonců právě o hledání vlastní cesty a přijímání rizik, která se na ní vyskytují. Tyto adrenalinové zážitky probouzejí v lidech to dobré. Velmi jasným způsobem dokazují, že jsme mnohem schopnější, statečnější a lačnější, než jsme si kdy připouštěli.

2. Hlavy dohromady

Každý den v 10.55 se celá naše kancelář sejde na 7minutovou poradu. Je to chvíle k oslavám. Je to čas, kdy můžeme zrevidovat své systémy. Ale především je to čas, kdy plánujeme, jak se postavit výzvám daného dne.

Čtěte také: Špatně vedené hodnocení může demotivovat i ty nejlepší lidi

Momentálně jsme plně nasazeni na multimilionovém projektu, který si vyžádal nepředstavitelné množství našeho času a spoustu bezesných nocí. Sestavit funkční software je vždy výzva, ale skutečnost, že jí čelíme společně, v nás probouzí týmového ducha. Skoro máme pocit, jako bychom byli v bitvě, a tato naše malá setkání ve všech vzbuzují bojovnou náladu.

3. Riskujte a přijměte prohru

Podnikání je riskantní způsob života a neúspěch je jeho běžnou součástí. Pokud se nedokážete smířit s klopýtnutím při honbě za svými sny, velké výzvy nejsou nic pro vás.

My pěstujeme u našich zaměstnanců následující přístup a vy byste měli taky. Snažíme se jim ukázat, že je v pořádku, pokud si při honbě za něčím velkým natlučou nos. V kanceláři máme speciální místnost – říkáme jí místnost „bez strachu z neúspěchu“, kde můžeme představit své velkolepé sny, aniž bychom měli obavy z následků.

Také o vlastních selháních mluvíme upřímně a otevřeně. Tak například expanze firmy do Británie byla kolosálním neúspěchem, který nás stál obrovské množství peněz a času. Ale my jsme se z našich chyb poučili a při stěhování do Austrálie jsme uspěli. Dokonce přemýšlíme, že si postavíme „stěnu hanby“, kde budeme zveřejňovat naše největší průšvihy a co jsme si z nich odnesli.

V naší kanceláři vidím každý den, že gen „ukaž, co v tobě je“ je neustále naživu a daří se mu dobře. Máme tým, který vymyslel a uvedl do praxe zcela nový rezervační systém, taky skupinu inovátorů, kteří chrlí jeden nápad za druhým. A právě tohle jsou ukázky onoho podnikatelského ducha, o kterém jsem mluvil.