Mnoho lidí si myslí, že oblíbení jsou ti z nás, kteří vypadají dobře, jsou společenští nebo hodně talentovaní. Že tu hrstku oblíbených šťastlivců takhle obdarovala příroda a ostatním nenadělila, takže se s tím nedá nic dělat. Jenže ve skutečnosti je to jinak: vy sami máte vliv na to, jestli budete oblíbení, nebo ne. Říká se tomu emoční inteligence a můžete ji mít pod kontrolou.

Obliba u ostatních vůbec nesouvisí s vrozenými vlastnostmi, jako jsou inteligence nebo krása. V jednom výzkumu Kalifornské univerzity měli dotazovaní uvádět, co jim na druhých imponuje – žebříčku vévodila slova jako upřímnost nebo porozumění pro druhého. Žádná krása.

Navíc podle průzkumu společnosti TalentSmart jsou lidé s vysokou emoční inteligencí nejen oblíbení, ale taky mnohem výkonnější než ostatní Takže jak na to? Tady je 13 základních tipů, jak se chovat, které vám pomohou být oblíbenějšími.

1. Ptejte se

Když někomu nasloucháte, dělejte to na sto procent. Největší chybou je, když se soustředíte jenom na to, co dalšího chcete říct vy sami nebo jak vás ovlivní to, co říká váš protějšek. Jeho slova vám jdou jedním uchem dovnitř, druhým ven. A to je vidět.

Nejjednodušší způsob, jak se tomu vyhnout, je ptát se. Lidem se líbí, když jim nasloucháte a když vás zajímá, co říkají. Budete překvapení, jaký respekt a ocenění získáte, budete-li klást jednoduché otázky.

2. Odložte mobil

Textovka během rozhovoru nebo jen letmý pohled na mobil vám může přinést hodně minusových bodů. Pokud s někým mluvíte, soustřeďte se na to. Uvidíte, že když se do toho plně ponoříte, budete mít i vy z rozhovoru větší radost.

3. Nic nepředstírejte

Upřímnost je klíčová vlastnost oblíbených lidí. Nikdo nemá rád přetvářku. Je těžké mít někoho rád, pokud nevíte, co dotyčný skutečně cítí.

Buďte dostatečně sebevědomí. Sympaťáci vědí, kdo jsou, cítí se ve své kůži dobře a nemusí si na nic hrát. Buďte sami sebou, nesnažte se přizpůsobovat tomu, co se líbí ostatním. Oblíbení lidé se nevtírají do přízně svého okolí.

4. Žádné unáhlené závěry

Naslouchejte cizím názorům. Lidé se s vámi nebudou rádi bavit, pokud budete mít na věc definitivní názor dřív, než je vyslechnete. Tohle je důležité hlavně v práci, kde vznikají nové myšlenky a kreativní věci.

Snažte se dívat na věci očima svých kolegů, vyhnete se tak předpojatým závěrům. Neznamená to, že si máte myslet totéž co oni. Ale snažte se jim porozumět, než vyslovíte vlastní názor.

5. Nestrhávejte na sebe pozornost

Většina lidí cítí averzi k těm, kdo chtějí být za každou cenu středem pozornosti. Abyste byli oblíbení, nemusíte být kdovíjaký extrovert. Stačí být přátelský a pozorný. Mluvte vlídně, stručně, sebevědomě. Tak budete mnohem přesvědčivější, než když se budete snažit dokázat, jak jste důležití.

Pokud vás někdo v práci chválí, zdůrazněte, že se na dobrém výsledku podílelo víc lidí. Zní to jako klišé, ale když to bude znít upřímně, budete považováni za někoho, kdo umí s pokorou ocenit i ostatní.

6. Buďte konzistentní

Je příjemné vědět, jak bude člověk reagovat. Než se na vás někdo obrátí, měl by tušit, s kým jedná a jakou odpověď může čekat. Buďte proto konzistentní. Ať už je vaše nálada jakákoli, neměla by ovlivnit, jakým způsobem jednáte s lidmi.

7. Používejte pozitivní řeč těla

Někdy je důležitější to, JAK mluvíte, než to, CO říkáte. Jsou to stará známá gesta, díky kterým budete působit dobře na jiné: entuziastický tón hlasu, nezkřížené ruce na prsou, oční kontakt, tělo nakloněné k člověku, se kterým mluvíte. Říká se tomu pozitivní řeč těla a je ověřené, že funguje. O řeči těla čtěte více zde.

8. Udělejte dobrý první dojem

Když se s někým setkáte poprvé, po pár vteřinách je jasné, jestli mu budete sympatičtí, nebo ne. Dotyčný bude po zbytek rozhovoru s vámi podvědomě hledat důvody, aby si vysvětlil svou prvotní reakci. Nepodceňujte to. Když si dáte záležet, můžete získat velkou výhodu. První dojem souvisí s řečí těla: pevně stiskněte ruku, držte se rovně, smějte se, rameny se natočte k člověku, se kterým mluvíte.

9. Oslovujte křestním jménem

Jméno je nedílnou součástí každé osobnosti. Když se s někým potkáte, oslovte ho jménem. Dělejte to nejen tehdy, když se zdravíte, ale taky během konverzace, na lidi to působí dobře. Nepamatujete si něčí jméno hned napoprvé? Nebojte se na ně znovu zeptat.

10. Usmívejte se

Lidé podvědomě napodobují řeč těla toho, s kým mluví. Když chcete, aby vás měli rádi, usmívejte se na ně. Oni vám to podvědomě oplatí, a budou se tím pádem cítit ve vaší společnosti dobře.

11. Opatrně s důvěrnostmi

Nechoďte za novými známými moc brzy s osobními problémy. Bude to vypadat, že si rádi stěžujete. Nechte druhé, aby vám naznačili, kdy je ten pravý okamžik, až pak přejděte na osobnější notu.

12. Dotyk v pravou chvíli

Když se někoho dotknete během rozhovoru, v jeho mozku se uvolní oxytocin a ten způsobí, že k vám lidé pocítí důvěru a spoustu dalších pozitivních emocí. Poklepáním na rameno nebo přátelským stiskem ruky dáváte najevo, že vám na druhém záleží. Ale pozor, musíte vědět, ke komu si to můžete dovolit. Nechtěný dotyk může vyvolat opačný efekt.

13. Rovnováha mezi prací a zábavou

Když budete nadšení tím, co děláte, budete i oblíbení. Může se ovšem stát, že vás vaše práce, kterou máte tak rádi, úplně pohltí a navenek budete vypadat jako nudní a nezáživní kolegové. Snažte se vybalancovat práci se společenským kontaktem. Nepouštějte se do dlouhých debat, které vás odvádějí od úkolů. Ale vychytejte pár důležitých momentů během dne, kdy se zapojíte do dění v kanceláři. Vaši kolegové ocení, když si budete pamatovat, co vám říkali včera.

Lidé, kteří tohle všechno ovládají, jsou vzácní. Vycházejí s ostatními bez potíží, v práci je díky nim příjemná atmosféra, ze svých zaměstnanců umí dostat maximum a sami se dobře baví. Zkuste si výše uvedený repertoár osvojit a uvidíte, jak vaše popularita poroste.


Čtěte také: 

Dělat víc věcí najednou ničí vaši produktivitu i váš mozek

Jak úspěšní lidé zvládají své emoce a stres